2018. december 13., csütörtök

Házi készítésű kaják











Házi készítésű kaják








Házi mustár 

Hozzávalók:

65 g mustármag
-100 ml ecet (80% fehérborecet, 20% vörösborecet)
- fűszerezzük

Elkészítés

1. áztassuk be a mustármagot az ecetbe kb. 8 órán keresztül amíg az ecet felszívódik
2. Botmixerrel pürésítsük össze a hozzávalókat
3. Fűszerezzük:  2 tsk fokhagymaporral,fél tsk cayenne borssal, fél tsk  őrőlt paprikával, majd keverjük tovább
4. Rakjuk sterilizált üvegbe, tartsuk hűtőben






Csülök felvágott!!!!




Ma készítettem!
Variálom a felvágottakat...volt itthon egy füstölt és egy friss csülök, de ezek sok lenne a présbe, hát össze kötöttem a kellmeset a hasznossal, főztem egy jó nagy fazék káposztás paszuly levest is és a csülköket ami nem ment a présbe ebbe raktam... de itt most a felvágott a lényeg...

Külön külön kell megfőzni nagyon finom puhára mind a két csülköt, a füstölthöz semmit nem tettem, de a frisset azt pár cikk fokhagyma és só pár szem bors lében főztem...
Mikor mind a két csülök megfőtt, fel vágtam csíkokra őket, a bőrt azt nem tettem bele és viszonylag kevés zsiradékot is, de egy kevés kell bele... 4-5 cikk fokhagyma amit nagyon pépesre reszelek, fehér bors, só és 2 dl a füstölt abaléből keverek hozzá.. alaposan össze forgatom, majd rakom a présbe...ekkor 25-30 percet 80 fokon abálom... majd lehűtöm... és még mindig a présben hagyva... berakom egy éjjelre a hűtőbe...majd kiveszem a présből...










HÁZI ABÁLT SZALONNA



Házilag abált szalonna

Ilyenkor télvíz idején van úgy, hogy megkívánja az ember lánya az efféle finomságot. Elmentem vásárolni, vettem és hatalmas csalódás volt, mert se íz, se bűze nem volt, viszont baromi drága volt ?. Szerencsére nem kellett kidobnom, mert a macskám rákattant és megette. Aztán dühömben vettem egy darab hasaalját - olcsón - és elkészítettem. Sok cécó nincs vele és összehasonlíthatatlanul finomabb, mint bármelyik készen kapható változat, arról már nem is beszélve, hogy mindenki a saját ízlésének megfelelően ízesítheti és töredékébe kerül.

Hozzávalók

60 dkg hasaalja
abalé
5 babérlevél
5 gerezd fokhagyma
1 t.k. római kömény
10 szem bors
1 k.k. szárított chili
1,5 evőkanál só
víz, amennyi ellepi a húst

lekenéshez

1 púpos evőkanál pirospaprika (nálam füstölt)
1 gerezd fokhagyma
2-3 evőkanál abalé
1 nagy csipet só


Elkészítés

Válasszál egy akkora lábast, amibe le tudod fektetni a hasaalját. Tégy bele fűszereket. Az általam használtakon kívül azt tehetsz bele, amit csak szeretnél, de a babér és a fokhagyma ne hiányozzon.
Öntsd fel annyi vízzel, hogy 1-2 ujjnyira ellepje a szalonnát, majd sózd meg. Kóstold meg a vizet, inkább sósnak érződjön, mint sótlannak, mert csak akkor veszi át a szalonna az ízét. 


Kapcsold be alatta a tüzet és hagyd felmelegedni, amikor apró kis buborékok kezdenek megjelenni, vedd vissza a lángot és hagy óvatosan gyöngyözni. Nem kell forrni, az a lényeg, hogy 100 fok alatt tartsuk és kíméletesen megpuhuljon a szalonna. Addig főzd, amíg olyan puha nem lesz, hogy könnyedén átszalad rajta a villa. Ez nálam több volt, mint 1 óra, de ez a hús nagyságától is függ.
Amikor késznek nyilvánítod, egy szűrőlapáttal emeld papírtörlőre és itasd le róla a nedvességet.
A pirospaprikát a sóval és a zúzott fokhagymával elegyítsd és, majd tégy hozzá annyi abalevet, hogy egy kenhető sűrű pépet kapjál és dörzsöld be vele a szalonnát.
Tedd hűtőbe, hogy kifagyjon, majd tálalás előtt szórd még meg egy kis pirospaprikával.
Jó étvágyat hozzá !






Pacalpörkölt magyarosan



Ínyenc finomság, aminek a legtöbben nem tudnak ellenállni. Aki evett már pacalt, az tudja, ha jól van elkészítve, nagyon ízletes. Mutatunk egy csodás receptet, hogy bármikor meglephesd a családod ezzel a csodás étellel.


Hozzávalók kb. 6-8 személynek


Az abároláshoz:
  • 2 kg tisztított, előfőzött csíkozott pacal,
  • 1 nagy vöröshagyma,
  • 2 babérlevél,
  • 2 teáskanál egész feketebors – teatojásba zárva,
  • só.
A főzéshez:
  • 20 dkg füstölt szalonna,
  • 5 dkg zsír,
  • 40-50 dkg vöröshagyma,
  • 6 gerezd fokhagyma,
  • 2 babérlevél,
  • 20 dkg házi lecsóalap (szezonban zöldpaprika és paradicsom),
  • őrölt pirospaprika,
  • morzsolt majoránna,
  • őrölt kömény,
  • őrölt bors,
  • Piros Arany,
  • 3 dl testes száraz vörösbor,
  • só.

Elkészítés


Az abároláshoz a csíkozott, előfőzött pacalt felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi. Sózom, kettévágott vöröshagymával, babérral, borssal lassú tűzön abárolom kb. 1 órát. A hagymát, a babért és a borsot eltávolítom, az abároló levét leöntöm, langyos vízben pacalt átmosom, leszűröm, lecsepegtetem.
A szalonnát aprítom, a zsírban kisütöm. A finomra vágott vöröshagymát a szalonna zsírjában megpirítom, majd benne a zúzott fokhagymát megfuttatom. Ráteszem a lecsóalapot, őrölt paprikát szórok bele, a pacalt a szalonna bőrével belekeverem. Felöntöm annyi vízzel amennyi szűken ellepi, fűszerezem a fenti hozzávalókkal, lassú tűzön főzöm.
Néha megkevergetem, a fűszereket szükség szerint pótolom. Addig főzöm ameddig majdnem puha (fogkemény) lesz, majd vörösbort öntök hozzá, és teljes puhulásig főzöm.
Közben sós-köményes vízben megfőzöm a hasábra vágott burgonyát, és a pacalpörköltet a főtt burgonyával és savanyúsággal kínálom. én így készítem
Majos István receptje!




Vért ettünk, hagymásan



Elhoztad az egész birkát? Ez nagyon durva, gyönyörű. Zuhog az eső, a konyhában, fehér műanyagvájdlingan az alvadt vér pudingja remeg. Elkértem a vért is- mondja Balázs, akkor már csontvelőmig vagyok hatódva, imádom a birkapörköltet, erre itt a vére, a birka vére, a hagymás vért is imádom, birkából elérhetetlen csemege, eddig egyszer ettem egész életemben. Csináld meg - és kiment szétfűrészelni a fejet.
A csillogó bordó vér fölött állva elkapott a pánik, abálni kell, nem kell abálni, hogy is szokott lenni vágáson, de mire emlékszik az ember a vágásról, képekre, nem folyamatokra, nem aprítunk késsel, darálunk, paprika néhéhéhlküüül? porcukohohor? Nem hagymás vér lesz, véres hurka, zsömlyével, de majd rizzsel, még egy pálinka, abálnak ott mindent, a vért is, biztosan, vagy nem?
Felhívom Ilust, apám veszi fel. Még jó. Pár hete kicsit rácsúszott a reggeli hagymás vérre, ha valaki tudja, ő igen. Sokféleképpen lehet jellemezni azt az úriembert, aki Kettnert tart a csomagtartóban, Bosst a ruhásszekrényben, és csak azért felkel hajnalban, hogy a haver vágóhídjáról egy diszperzitesvödörnyi vért hazaegyensúlyozzon az anyósülés előtt, de a hagymás vért biztosan szereti, és a felesége szent asszony.
Birkavér, ja, itt vagyunk egy barátomnál, aztán birkapörköltet főz, és leosztotta nekem a hagymás vért, jönnek az emberek, a pöri hol van még, tudod meddig fő az, hogyne tudnám, igen, hétéves volt, pörköltnek való, tudom, a bárány nem arra való. Nem tudom, Kunságról, Balázs, hogy hívják az embert? Feri. Feritől. A birkavér hallattán megremeg a hangja, igen, abálni kell, azt mondtad birka? Birka, igen, nem, nem faggyúzta le, őszinte gyerek. Birka, órákig tudnánk birkáról dumálni, a birka az isten, ezt valahogy örököltem, megesik az ilyen.
  • egy birka alvadt vére felkockázva
  • feleannyi hagyma, úgy szemre, talán 4-5 db, a végén már zöldhagymával helyettesítettük, mert a vörös elfogyott
  • sok zsír
  • só, bors
  • friss kakukkfű opcionális, de jól illik hozzá
Egy nagy lábosban felteszek vizet, amikor már forr, rakok bele pár szem borsot, babérlevelet, pár kanál zsírt, abalét imitálok, és beleborítom a vérkockákat. Óvatosan, közben kifröcsököl a citromos sütire. Tíz perc gyöngyöző vízben abálás (belül éppen barnuljon át, de ne tovább, könnyen kiszárad) után leszűröm. Bő zsíron vékonyra szeletelt hagymát puhára fonnyasztok, hozzáadom az abált vért, körbepirítom. Rázogatom, nem keverem, mert összetörik. Sózom, bőven borsozom, és puha fehérkenyérrel kínálom. Könnyen kiszárad, ezért a darabokat érdemes pár percenként leellenőrizni belül.
 
Még sose ettem vért. Mi ez? Nem merem megkóstolni. Kóstold meg. Úristen, de finom. Olyan mint a máj, de nem olyan, mert azt utálom, ezt meg imádom. Milyen? Mint a máj. Nem olyan. Van még? Van, de ez csak a vére, a birka még ezek után következik.
Egy jó hagymás vér reggelire?




Itt kaphatsz fűszeres vért




Fűszeres vér

699 Ft /kg
Súly (kg)









Disznóvér: alvadtan, vagy alvadás nélkül? Sült vérhez és véreshurkához



Végeztem egy kis kutatást sertésvér feldolgozása kapcsán, miszerint az alvadt, vagy pedig az alvadásban megakadályozott vér az alkalmasabb (de legalábbis ideális), további felhasználás szempontjából.
pic_0904_resize.JPG
/Hagymás vér, 2015. december/
pic_0046_resize.JPG
/Frissen betöltött véres hurkánk, 2015. decemberi vágásunk után./
A kérdés kibontakozását az indította el, hogy lassan két éve történt disznóvágásunk alkalmával igen nagy hangsúlyt fektettünk rá, hogy az állatokból lecsapolt vér ne alvadhasson meg: azonnal sóztuk, majd folyamatosan, hosszasan (egymást váltva) kevergettük az edényben, gondosan figyelve rá, nehogy véletlenül megalvadhasson. Majd ebből készült a hagymás vér, később pedig a véres hurkába is ugyanez az alvatlan vér került.
Ellenben receptek után kutakodva, illetve később - beszámolóimat látva - rengeteg olyan építő jellegű kritikát és információt kaptam, miszerint a vért éppenhogy hagynunk kellett volna megalvadni, majd azt használni fel az említett élelmiszerekhez.
Ez az ellentmondás azóta is foglalkoztatott, így felvetettem a kérdést a 
Vidéken Újrakezdők nevű FaceBook csoportban. Meglepetésemre rengeteg érdekes hozzászólást kaptam, és szépen lassan kirajzolódott, hogy bizony ahány ház, annyi szokás, de leginkább tájegységek és családi hagyományok alapján ragaszkodnak egyik vagy másik elkészítéshez, egy-egy disznóvágás alkalmával. (Eredeti bejegyzés, hozzászólások.)
Nagyon leegyszerűsítően összefoglalva a leggyakrabban kapott válaszokat: 
a hagymás sültvérhez legtöbb esetben alvadt vért használnak fel, amit abálnak, majd ez kerül (jellemzően darabolás után) a dinsztelt hagymára. A véres hurkában kellemesebb, ha alvadás nélküli vér kerül felhasználásra, de ezt már egyre kevesebben űzik így, inkább töltés előtt ledarálják a megalvadt vért is.
Számos érdekes és értékes hozzászólás között családi receptek, tájegységekre jellemző tradíciók is felelevenedtek, így szükségét éreztem ezekből néhány összegyűjtésére, melyeket ez úton osztok meg, az utókor számára. ;)
"Abálva készítem a vízbe teszek sót mikor abálódik hogy buborékos legyen és kockázom majd sütés (...) Igen bő zsiradékon vagy olajon bő hagymával"
"A hagymás disznóvért mi is így készítjük.....megabáljuk,leszűrjük aztán megy sült hagymára,fűszerezzük....őrölt paprika,só,bors,majoranna....végül reszelünk bele főtt kruplit,hogy lazítsuk kicsit....friss kenyérrel,savanyúsággal fogyasztjuk (...) forró lobogó vízben abáljuk az alvadt vérdarabokat,aztán leszűrjük...,,összetörjük,,...sült hagynán tovább sütjük,fűszerezzük....ez a hagymás disznóvér mifelénk (...) A véres hurkát mifelénk úgy készítik,hogy a friss vért zsemlekockákra engedik,összekverik gyorsan,aztán megy bele az abált dolgokból zsíros részek,fűszerezés és töltés"
"Nálunk mindig hentes vágja a disznót, régi szép szóval böllér. Az első, akinek a keze alá dolgoztunk, ő ragaszkodott a keveréshez. A hurka tökéletes lett. Ő már megöregedett, nem vállal már munkát. A másodikat nem zavarja az alvadt vér, simán beledarálja az anyagba. Az eredmény így is finom! :)Tudom, ezzel nem sokat segítettem, de valahogy úgy működik ez, mint a húsleves. Van aki lehabozza, van aki nem, a végeredmény tökéletes."
"Nálunk régebben anyósom gondjaira volt bízva a vér, és ő kevergette, sózta, mi már nem fordítottunk akkora gondot rá, tavaly a némi kevergetés után, mégis megalvadt. Nálunk is böllér volt, ő is aztmondta, nem baj, úgy is megfelelő. És finom volt a véreshurka. Mi máshoz nem használjuk fel."
"Hát szerintem sok jelentősége nincs. Merthogy nem nyersen eszed sehogy sem. Én már sózni sem szoktam. Megalszik, aztán mikor kell a hurkába ledarálom a többi hozzávalóval."
"Már egy pár éve nem vágunk disznót, előtte többször évente, a megalvadt vert abaltam, majd ledaraltam és úgy süttem. Vissza emlékezve nagyszüleim, szüleim is így csinálták."
"...amióta az eszemet tudom, mi és az ismerőseim is az alvadt vért használjuk fel. A friss vérre még óvatosan hideg vizet is csurgatunk, hogy hamarabb alvadjon. Ezután bő,lobogó vízbe kockázzuk -abáljuk -és két -három keverés után szűrővel kiszedjük és megy is a bő hagymás zsírba. Ez a reggeli"
"Én még nem is hallottam , hogy kevergetni szokták ... Nálunk hideg viz megy rá , hogy szépen megalvadjon , aztán abáljuk , felkockázzuk , bő hagymás zsirba sütjük , borsozzuk. Sózni én már csak akkor sózom amikor megsült. A hurkába is igy megy ledarálva."
"Csallóközben csinálunk abált kását. Csak ebbe kell folyékony állapotban megtartott vér. A többi disznótoros készítménybe megalvadhat."
"Ha Sváb véres hurkát készítünk zsemlével abba is folyékonyan kell a vér. Mi a rizses véresbe megfőzzük."
" Sokat nem teszek hozzá, de egy rövid sztori: Gyerekkorom óta vágtunk disznót minden évben... Rendje és módja szerint reggelire sült vér... nem voltam finnyás gyerek, de azt soha nem tudtam megenni az állaga miatt. Totálisan alvadt vért használtunk. Nyammogtam rajta mint kínai gyerek a vattacukron. Aztán a húszas éveim vége felé elkeveredtem az Ezeréves határ mellé egy disznóvágásba... Attól is hátast dobtam, hogy a malacot a hasára fektetik és a hátáról bontják, de a lényeg, hogy a vér felfogás után láttam egy öregasszony kavargatja a cuccot. Mondom mit csinál ez? Én (mi) pedig falusi vagyok, soha nem hallottam róla, vagy láttam, hogy a vért kavargatni kell.. felénk nem volt szokás... Aztán kínáltak a sült vérből, alapból utasítottam vissza hogy nem kell, nem rajongok érte (amúgy a csirkevért is megsütöm reggelire, belsőségekkel, nem ezzel van gond :D) ... Megkóstoltam.... azóta rajongok érte, és kétpofára eszem A NEM ALVADT vérből készült sült disznóvért :). (...) Az elkészítés módjában is persze vannak különbségek, de az alapanyag is számít. Amit kikavartak, azt nagyon jó ízzel eszem, az alvadtat a mai napig nem komálom :). Nekem olyan rágós... de ez nem jó kifejezés rá... tapadós inkább... A csirkevért viszont alvadtan sütöm meg, felkockázva, szívvel, májjal, zúzával."
"Kevés sóval szokták kikeverni és akkor nem alvad meg és sokkal finomabb a hagymás vér !! Apósomék is így csinálták , Ők Békés megyeiek !!"
"Voltam már olyan disznóvágáson ahol kevergették, és a hurkába is úgy lett hozzá keverve folyékony állapotban, és voltam olyanban is ahol megalvadt, sőt meg abált vért használtunk, daráltunk a hurkához, és ebből készült a hagymás sült vér is...... ahány ház annyi szokás"
"Ha a hurkába folyékony nem abált vért teszel, tovább kell abárolni, addig KB míg a vér meg nem fő!"
"Mindkét módszer jó, de a "folyékony" vér jobban körülveszi a pl. hurka többi alkotórészét. Talán īgy egységesebbek az ízek."
"Mi mindig megalvasztjuk a vért /Erdélyben is így csináltuk/ abból készűl a véreshúrka. A vért külön megfózzük. Adunk hozzá fótt tüdót, lépet, kicsi zsiradékot , vesét / mind főzve ledarálva/ még adunk hozzá a göndörhájon dinsztelt hagymát. fűszerei : só , bors. borsikafű /csombord/ Na meg a fótt rízs. Mi így szeretjük"
"Azért szokták sózni és keverni, mert az alvatlan vér könnyebben eloszlik a hurkában, nem kell annyit pacsmacsolni vele. Az alvadt vér is ugyanolyan ízű mint a folyékony. Ha esetleg nem keveritek, sózzátok eléggé és mégis megalvad akkor átkell nyomni aprólyukú húsdarálón és kész.."
"Nálunk is hadjukmegalvadni,nemszoktuk kevergetni.Nekem új ez a kevergetés"
Somogyban nem alvadt vért használnak a véres hurkához. A kövesztő lében rizst főznek meg, fűszerezik darálnak bele némi abált húst és ugy keverik ossze folyékony vérrel. Jól átveszi az izeket, egységes, kiegyensúlyozott ízhatást nyújt. Töltés után abálják, majd utána sütve fogyasztják. Nagyon finom! "
" komlo....a vér felfogása sos edénybe történik alaposan kevergetve
felhasználás elött fözve van majd darálva
alföldön Orgovány és Galgamácsán is ezt láttam."
"abálásra szánt vért nem kell sózni,Hús kiszedése után ,az egybeállt alvadt vért gyakori mozgatás mellett 20-25 percig főzzük,majd mehet a darálóba. (...) Gyerekoromba csórok voltunk, November végén kezdtük a vágást nem használhattunk a hurkakészítésnél nyers vért Az abált vérrel készült hetekig gond nélkül elállt a nyári konyhába hűtés nélkül"
" Mi is kevergetjük, a rizst abalében megfőzzük és amikor majdnem kész, rászürjük a folyékony vért, azzal is főzzük még egy kicsit és majd ehhez adjuk a darált főtt husokat , fűszerezzük és már tölthető is. Nagyon finom! A képektől meg rendesen megéheztem!"
"Mi mindig sózzuk és a folyékony vért használjuk fel a hurkához amikor kifőzzük a hurkát a forró vízbe úgy is megfő benne a vér. Felénk álltalában így csináljuk!"
"Nálunk vérmálét készítünk belőle, amit hideg, kizsírozott tepsiben sütünk meg. Ehhez a a szépen kihűtött, nem megalvadt vért kell használnunk, elég csak egy deci egy tepsihez + tej + liszt + hagyma, só, bors... Hihetetlen finom, sokkal lágyabb, mint tej nélkül töményen. Az alvadás ellen lehet használni véralvadásgátlót, vagy sütőport is (...) ha marad vér a hurka bekeverése után is (mellesleg abba is jobb az alvatlan) le lehet fagyasztani kisebb adagokban. Mi minden hónapban készítünk vérmálét "
"Én palóc lány vagyok, mi is kevergettük liszttel,h ne csomósodjon és alvadjon meg,úgy sütöttük ki. Mi ugyanigy felfogtuk a csirkevért is erre a célra. Régi szép idök..."
"Mi anno úgy csináltuk, hogy a fele vert soztuk, az ment a vereshurkahoz, a másik fele megalvadt, abból készült a hagymás ver reggelire. Szokása válogatja, ki hogyan szereti!"
"Békés megyében nem kevergetjük. Felfogjuk+egy feles+megalvad csendben+legalább 2 feles+hagymás alap+1 feles+sütés+ízlés szerinti mennyiségű feles."
"Mi csak az alvadt vért használjuk. "
" Az alvadt vért abáljuk és ezt tesszük amibe kell.Mi nem daráljuk sütéshez,hanem apró kockákra vágjuk késsel."
" Na, akor,hogy a Szatmárvidék se maradjon ki! A hurka rizskásábol, abárolt belsősègből, fűszerekből kèszül. A vèrt szúráskor tálba fogják, hűvös helyre teszik felhasználásig, ami a vèreshurka. Egy, kèt töltővel, a vège felè beleteszik az alvsdt vèrt, savó nèlkül. Megsózzák, darált kapormaggal fűszerezik, kavarás után folytatódhat a töltès. A hurkát ezut abálják. A vèrest addig.mig fogpidzkálóvsl való szúrás után nem jön vères lè."
"Mi hagyjuk a vért megalvadni, majd feldarabolva abáljuk. Ez kerül a hagymára a hagymásvérhez és, a hurkába is. Miért nem tudom, de 80 évre visszamenőleg biztos így készítette a családom"
"Mi minden vért felzabálunk reggelire hagymával, mert a véres hurkát egyedül én eszem, nekem meg inkább egy vérreggeli:) Vér-pálinka-kenyér, osztán mehet a többi."
"Nálunk a vér alá nem teszünk sót, direkt hagyjuk megalvadni! Ebből egy részt a véres hurkába félre tesszük (nyersen, kézzel nagyon apróra morzsolva adjuk hozzá) a másik részét darabolva megfőzzük, aztán apróra feldarabolva sok megdinsztelt hagymára rakva, sózzuk, összesütjük. Ez utóbbi lesz a reggeli!"
"Ha zsemlés véreshúrkát készítünk akkor szoktuk a pirított kckákra ráönteni anyers vért!"
"Ha a zsemlére mindjárt ráöntöd, akkor nem kell kevergetni. Régen valóban addig kevergették, amíg teljesen ki nem hűlt."
"Alvadt ver jobb,mert amikor negalvad kulon valik a savo,es sokkal jobb izu lesz a hagymas ver,vereshurka.A hurkahoz az abaleben kell megavalbi a vert es a tobbi alkoto resszel egyutt ledaralni."
"Mi is hagyjuk megalvadni. Felfogjuk, aztán várja a sorát, hogy odáig jussunk a feldolgozásban. Van, hogy hűtőben áll akár másnapig is."
"Hagyd nyugodtan megalvadni, semmi különbség nincs az ízben."
"A friss vért kihűlésig kevertük... A véres hurkát és a hagymás vért is így készítettük."
"Én sose nem ettem, de nálunk nem szokták sózni meg kevergetni. megalvadt, és úgy sütötték meg este."
"Mi megalvadás után jó sok hagymára tesszük, ami a zsírban, fedő alatt sóval saját levében megpuhult. Sózzuk, paprika, bors, jól osszerottyanjuk és kész. Nem annyira zsírisan, injább szottyosan szeretjük. (...) A hurkába is alvadtan megfőzött állapotba kerül. Összedaráljuk a többi hozzávalóval."
"folyós vérből, zsemlével... mert nálunk így került bele "
"Én is csináltam,a vér megalvadt ,mikor kihült,és akkor kb. egy óra múlva forró vízben a tenyérnyi kockára vágott vérdarabokat kifőztük, előtte anyuka tálban nagy késsel felosztotta,tulajdonképpen és akkor jöttem én,mivel én voltam a főzőnő :D ..megabáltuk,majd szürőkanállal kiszedve,szép kis darabokra vágtuk a megfőtt vért ,amit jó sok hagymán megsütöttünk,só bors volt csak a fűszerezés."
"Alvadt en hajdu biharban notem fel de itt bekesben is igy szoktak"
"En mikor megalvad kis so keves viz es meg abalom es mikor kihult ledaralom es a hurkaba igy kerul (...) A hurkat nemkel sokat abalni es nem jukad ki a hurka.."
"Mi regen sokat vagtunk, a ferjem hentes volt. Mi kevertuk a vert, hogy ne aludjon meg es soztuk, ahogy ti is. Edesanyam falujaban is igy csinaljak. Gondolom, helyi szokasoktol fugg, ki hogyan csinalja."
"Felénk a hurkába mindig folyékony vért tesznek, mert az jobban összekeverhető a többi hozzávalóval, sütni pedig alvadtan sütik. Itt nem csinálunk zsemlével hurkát, errefelé azt mondták az a szegények hurkája, mert nem volt rizsre pénzük. "
"Zsömlével soha sem csináltuk (szerintem azzal hamar megromlik), amikor nem lehetett rizst kapni akkor úgynevezett "burizzsel" csinálta anyukám, ami szerintem a mai hántolt árpának, a gerslinek fele meg."
" Ízlés,hagyomány,vidéki jellegzetesség dolga és nem a szegénységé volt a hurka különböző módon történő elkészítése. A rizsből kb 3 kg,ha kellett,nem volt tétel a disznóvágásnál. Zsömlével sem romlik meg hamarabb,mert úgy is hűtőbe,vagy fagyasztóba teszik. Régen lesütötték és zsírban tárolták,vagy füstölték. Felénk (Pilisszentkereszt) egyik sem volt használatos,mert hamarább elfogyott. A zsemlekockákat kevertük a folyékony vérhez,így az beszívódott. Mikor megfőtt ,akár a májas is, frissen melegen szerettem."
" Mi is hagyjuk megalvadni,kissé megabáljuk.Hurkát rizzsel készítjük,a fejhúsból és más apróbb,szalonnás,bőrös részekből jól megfőzve ledarálva,a ledarált vérrel, kifőtt rizzsel,sóval,borssal,szegfűszeggel,borsikafűvel és őrölt kapormaggal fűszerezzük.A zsíros részeket nem sajnáljuk belőle így nem lesz száraz a hurka. "



















A FB-bejegyzés az eredeti hozzászólásokkal együtt itt található meg! A válaszadóknak mégegyszer köszönöm, hogy megosztották saját ismereteiket, szokásaikat. :)





Szűrt almalé, fahéjas szilvaszörp készítése gyümölcsgőzölővel


Kertünk háza táján még mindig a betakarításé (egész pontosan: zöldség-gyümölcs mentésé...) és eltevésé a főszerep. A nyári gyümölcsök lassan teljesen leérnek, az ősziek beérnek, így folyamatosan van mit befőzni. A tartósítási mód megválasztásánál nálam kiemelt szempont, hogy az minél egészségesebb legyen (tartósítószert például egyáltalán nem használok), nem csak a legapróbb miatt. Másfelől az sem utolsó mérlegelni való, hogy felhasználáskor mi az a forma, amit valóban szívesen fogyaszt majd a család. Mivel még sokéves jól bevált tapasztalatokat nem tudhatok a hátam mögött, ezért elsősorban kísérletezés jelleggel, kisebb mennyiségben próbálkozunk most többféle megoldással. Így került képbe a gyümölcsgőzölő edény használata is.
Valójában a szűrt almalé megoldási lehetőségeivel már jóideje foglalkozom. Olyan szép átlátszó, frissítő, híg aranysárga valamit szerettem volna, mint ((nem, nem AZ)), "a bolti", dobozos almalé. Erre már több alternatívát olvastam, de nagyigazán egyik készítési mód sem nyerte meg a tetszésemet. Ezért is örültem meg, amikor először hallottam a lékészítőről, avagy gyümölcspároló (gyümölcsgőzölő) berendezésről...


Gyümölcsgőzölő (lékészítő) edény
Gyümölcsgőzölő vagy lékészítő automata vagy edény
Sztori
Akik igazán profik és járatosak a témában (tehát: nem én), jellemzően egy W-betűs márkájú elektromos 
befőző automatát használnak. Ehhez kapható kiegészítésként - az enyémhez is hasonló - lékészítő elem, azaz gyümölcspároló kosár és léfelfogó edény. Ez így, ebben az összetételben egy lényegében automatizált, elektromos berendezés.
De szerencsémre ennek megfelelő konyhai eszköz szintén beszerezhető, igaz, "analóg" formában, azaz tulajdonképpen egy három fő elemből álló edény-együttes, melyet tűzhelyen melegítve lehet használni. (Na ilyenre tettem most szert, kifejezetten a gyümölcseink minél sikeresebb hasznosítása, eltevése végett.)
Érdekes módon, amennyire modern megoldásnak hangzik ez a lékészítési eljárás, annyira hagyományos gyökerekkel bír. Egyre több helyről hallom ugyanis, hogy "igen, ilyet még nagymamám is használt", vagy "valamikor nekünk is volt". Tehát: nem ördögtől való a technika. :)
Működése
Lényegében egy háromszintes edényrendszer: a legalsó edénybe (mely a tűzhellyel érintkezik) víz kerül gőzképzéshez, ezen helyezkedik el egy - középen kúpos kialakítású - léfelfogó edény, melybe egy perforált gyümölcstároló edény (vagy kosár) illeszkedik. Ezt felül egy fedő zárja, illetve a léfelfogó edényen egy kivezetés is található, szilikon csővel a könnyebb adagolásért (melyet egy csipesz alap helyzetben zárva tart).
Hő (tűzhely) hatására a keletkező forró gőz a gyümölcskosárba jut, amely felrepeszti a gyümölcsök sejtjeit, így annak leve a légyűjtő edénybe csöpög, amit aztán közvetlenül üvegekbe (forrón, akár azonnali eltevéshez), vagy tetszőleges kancsóba, edénybe csapolhatunk. A gyümölcsök természetesen tetszőlegesen ízesíthetők, cukrozhatók, ezek szintén a gyümölcstartó kosárba - a gyümölcsök tetejére - kerülhetnek.
/A berendezés felépítése és működése az alábbi videókban, részletesebben az almalé készítésénél látható./

Kifolyócső az elzáró csipesszel
Szűrt almalé készítése (gyümölcsgőzölővel)
Első használattal almalevet készítettünk a lékészítővel. Ehhez egyik almafánk - kizárólag lepotyogott - termését kapkodtuk össze. Egy jó nagy tálnyi lett, ezt mostam, daraboltam, a hibás (rothadó, rovar rágta, stb.) részeit eltávolítottam. (A magházat, héjat benne hagytam.) A tiszta gyümölcs kb. 3,5 kg lett (színültig megtöltötte a szűrőedényt), ez került a kosárkába. Az alsó edénybe tiszta vizet öntöttem, majd kezdődhetett is a lékészítés. Az almakupac tetejére még egy rúd fahéj, valamint (a mért gyümölcshús alapján) kb. 5% cukor került.

Szűrt almalé készítése


A videón látható az edény-összeállítás működése, valamint a lékészítés folyamata, kinyerése.
A fedél alatt párolódó almák

Magozatlan, héjas almagerezdek, egy fahéjrúd és kristálycukor

Gyümölcsgőzölő berendezés: az almalé kicsorgására várva

Párolódó almadarabok

Az első adag almalé

Kinyert almalé
Összességében körülbelül 2 kancsónyi almalevünk keletkezett a leírt mennyiségből. Pontosan sajnos nem tudtam mérni, mert a kóstolóbrigád folyamatosan munkában volt, így a lé jelentős része pohárkákban landolt. :)
A kinyert lé (azért nem egészen a bolti dobozosra hasonlít) alapvetően szűrt, de - mivel citromsav sem volt benne - idővel kicsit sötétedik, opálosodik. Ha nagyon hasonlítani akarjuk valamihez, akkor leginkább az almakompót levéhez tudom kötni, ízvilágban és állagban egyaránt (persze ez közel nem volt olyan fűszeres).
A mennyiség körülbelül 6 órán keresztül párolódott. Az első lé hígabb, friss gyümölcsösebb ízű (fogyasztásra ideális), a későbbi sokkal inkább sűrű, töményebben aromás: savas és édes, állagra "pektines" (inkább szörp készítéséhez ideális). A visszamaradt almadarabok körülbelül az eredeti mennyiség harmadára-negyedére estek össze. /Van, aki még ezt is továbbhasznosítja: lekvárnak, süteménybe vagy egyéb célra./

A folyamatosan összeeső gyümölcs-szárazanyag

A készítés végén visszamaradt gyümölcsanyag (körülbelül az eredeti adag negyede)
img_6446_resize.JPGLéfelfogó tartály (alján almalével)

Víztartály - többször feltöltésre került, így a vízkő méginkább koncentrálódott benne. A jövőben lehet, hogy inkább desztilláltvizet használok majd (nagyon kemény a vizünk)



100% -os almalé házilag tartósítószer nélkül


Tóth Gábor Élelmiszer-ipari Mérnök - Kontra gyümölcslé ellenes cikk



Egyiptomi öntött kő receptje : Vízüveg 1/2 ,(pyramid construction)cast stone &Angkor wat



Lb-Knauf Castone Műkő



BURKOLÁS KICSIT MÁSKÉPP ! RAIMONDI...


Padló burkolása lépésről lépésre




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése