2019. október 5., szombat

Oroszország hangja hallod te is , csak fel nem foghatod ….























Oroszország hangja 
hallod te is ,
csak fel nem foghatod ….


Az orosz drónok bármilyen felületről felszállnak



Az orosz drónok bármilyen felületről felszállnak
© Fotó: UIC sajtószolgálata

Oroszországban kifejlesztettek egy a világon egyedülállónak számító felderítő és csapásmérő pilóta nélküli légpárnás repülőgépet. A gép a ”réce” nevet kapta, amely bármilyen felületen képes fel- és leszállni.

A repülőgép egyediségét az alváz adja, amely lehetővé teszi a számára, hogy elszakadjon a felszíntől fel- és leszállópálya vagy kényelmes platform hiányában. A jármű maximális tömege 700 kg, a szárnyfesztávolsága pedig 10 méter. A réce 6000 méter magasságig képes felemelkedni és 2500 km-t tesz meg – jegyezte meg Denisz Fedutinov, az UAV.RU oldal főszerkesztője:
Érthető, hogy nem mindenhol van jelen megfelelő fel-, illetve leszállópálya, vagy legalább az ahhoz szükséges földfelszín. Ezért nagyon fontos az a képesség, hogy mindez megoldható rendezetlen terepről vagy pályáról, laza talajról és havas felszínről.
A maximális teher, amely a réce képes szállítani, 300 kg-ot tesz ki. A tervezés lehetővé teszi, hogy a fegyverzetet belül rejtsék el, ellenben a többi modellel, ahol azt a felfüggesztéshez csatolták – mondta Denisz Fedutcsinov:
A 300 kg igazán nem sok, ha figyelembe vesszük, hogy a fegyvereken kívül optoelektronikát és talán más érzékelőket is fel kell emelni. Így ha lesz is valamilyen harci fegyverzet, akkor az nem lesz túl jelentős.
A gépet a Rostec állami vállalat United Instrument Corporation(UIC)korporációjának szakértői dolgozták ki. Az UIC képviselői elmondták, hogy a teljes méretű Réce drón bemutatásra kerül a ”MAKS 2015” repülőgép-shown.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_07_12/Az-orosz-dronok-barmilyen-feluletrol-felszallnak-4729/





Az orosz légierő a T-50-es vadászgépekkel együtt legmodernebb pilótafelszerelést kap



Az orosz légierő a T-50-es vadászgépekkel együtt legmodernebb pilótafelszerelést kap


A legmodernebb vadászgépek ötödik generációját képviselő T-50-esek pilótái számára egyedülálló felszerelést fejlesztettek ki, amelyik kompenzálja a huzamos túlterhelést. Az orosz szakemberek fejlesztésének nincsen párja a világban.

Az új felszerelésnek köszönhetően a pilóták manővereket hajthatnak végre akár 9G túlterheléssel is. Összehasonlításként hadd említsük meg, hogy felszállás idején egy polgári repülőgép utasa általában 1,5G, leszállásnál pedig 4–6G túlterhelést érez. A két egyenruhát és a légnyomás-kompenzáló rendszert a
Zvezda
(Csillag) tudományos-termelési üzem szakemberei fejlesztették ki. A szervezet világviszonylatban a repülőgép-pilóták és űrhajósok egyéni létfenntartási rendszerét fejlesztő cégek élvonalába tartozik. A Zvezda szkafanderét viselte egykor a világűrt az emberiség számára meghódító Jurij Gagarin is.
Túlterhelés elleni, ill. magassági egyenruhát a repülés előtt választanak a pilótáknak, a repülés kívánt – 12 ezer méter, ill. 23 ezer méter – magasságától függően. Az overallok hőálló anyagból vannak, beléjük kamerákat varrnak és csövekkel látják el. Ezeken át levegőt pumpálnak az egyenruhába, amelyik felfújja azt. Az anyag nyomást gyakorol a pilóta testére és akadályozza a vér elszivárgását a fejtől, aminek kritikusan nagy a jelentősége – hangsúlyozzaMagomed Tolbojev,Oroszország érdemes berepülő pilótája.
Hosszú ideig foglalkoztam az akár 12G-t is kitevő túlterheléssel. Az egyetlen probléma az, hogy elejét kell venni annak, hogy a vér a fejtől lefelé menjen. A túl magas nyomás mellett a fejnek kényelmetlen.”
Az egyenruhát rákapcsolják a nyomásautomatához, amelyik a túlterhelés során nemcsak levegőt pumpál az egyenruha üregeibe, hanem egyben oxigénnel is ellátja a légzőmaszkot – jegyezte meg a Zvezda üzem légikozmikus orvostani szektorának vezetője, Szergej Filipenkov.
Először is, olyan konstrukciója van, amelyik a túlterhelés-kompenzációs felületnek nagyobb területet biztosít a testre gyakorolandó ellennyomás révén. Másodszor, az egyenruha rendelkezik bizonyos speciális feszítő berendezéssel, amelyikkel az ellennyomás jobban továbbítható. És végül, a légzés nagyobb – a környező légkörhöz képest túltengő – nyomás alatt történik.”
A legújabb orosz vadászgépekre, különösen a negyedik generáció tagjaira (Szu-35-ös, MiG-35-ös), már nem is beszélve az ötödikről, jellemző a nagy manőverezőképesség. Ez komoly tényező, amelyik előnyt biztosít a harc során. A tapasztalt berepülő pilóták szerint a T-50-es repülőgépben a nyomáskompenzáció nélkül a pilóta súlyos következményekkel szembesülne különféle manőverek végrehajtása során a szupermanőverezéséi képesség miatt. Az új felszerelésnek köszönhetően a pilóták 30 másodpercig akár 9G túlterheléssel is manőverezhetnek.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2013_07_09/Az-orosz-legiero-a-T-50-es-vadaszgepekkel-egyutt-legmodernebb-pilotafelszerelest-kap/





Katonai formát ölt a T50-es





Katonai formát ölt a T50-es
Fotó: RIA Novosztyi

Az orosz légvédelmi erők hozzálátnak az ötödik generációs T50-es vadászgép teszteléséhez, amelyet a harcászati repülés programjának keretében alkottak meg. Az állami tesztelés a legfontosabb szakasz a vadászgép életében, amely megmutatja, hogy az új gép megállja a helyét és már harc közben tesztelhető.

Az első újgenerációs gépeknek most tavasszal kell megérkezniük az ahtubinszkij nyári tesztközpontba és azonnal megkezdeni a repüléseket. Az állami tesztelésekhez idén márciusban-áprilisban terveznek hozzálátni. A teszteléseken öt gép vesz részt. A T50 ötödik példánya 2013 októberében emelkedett a magasba. Egy hónappal később a tesztprogram repüléseinek a száma meghaladta a 450-et. 2012 októberében a T50 mindössze 150 repülést hajtott végre a 2010 januárjában elkezdett tesztelések óta, később pedig az év során további 300 repülést teljesített. 6-8 tapasztalt gép megléte mellett reális az évenkénti 400-500 repülés megtartása, ami lehetővé teszi, hogy a 2000 repülésből álló tesztprogramot 3-4 év alatt teljesítsék. 2015-ben az első gépeknek már meg kell érkezniük a lipecki kiképzőközpontba az orosz légierő katonáinak felkészítésére.
A T50 az első olyan új generációs harci repülőgép, amelyet a ’80-as évek végén állítottak hadba Oroszországban (akkoriban írták alá a Szu27-ről szóló megállapodást). Az évtized végéig 50-60 T50-es repülőgép vásárlását tervezik, a légierő pedig összesen 200-250 ilyen típusú gép beszerzését tervezi. Az első harci elem vélhetően 2017-2018-ban jut el harci szintre.
Az új vadászgép jelentősen megnöveli a légierő potenciálját, lecserélve a T10-es gépeket (Szu27 és részben a Szu30), valamint biztosítva a komoly ellenfelekkel való feltételes összecsapásokban a fölényt azáltal, hogy negyedik vagy ötödik generációs korszerűsített F35-ös ”kereskedelmi” vadászgéppel, illetve csak az amerikai légierőnél megtalálható F22-es géppel rendelkeznek.
Az F22-essel ellentétben, amelynek tervezői jelentős mértékben feláldozták a nyári lehetőségeket a láthatatlanság érdekében, a T50-es megalkotásakor igyekezték megtalálni e tulajdonságok megfelelő kombinációját. Ennek eredményeként a T50-es lényegesen nagyobb teljesítménnyel rendelkezik, beleértve a sebességet és a repülési távot, amelyek a nehéz vadászgépeket meghatározzák.
A láthatatlanságot azonban nem áldozták fel: a kompozit anyagok, a rádióelnyelő burkolat, a festés, kombinálva a gép korszerű geometriájával és a radar blokkolókkal, alig érzékelhetővé tették a T50-et.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_03_09/Katonai-format-olt-a-T50-es-3510/



Orosz „lopakodó" repülőgép





Orosz „lopakodó" repülőgép

Az oroszországi Távol-Keleten, Komszomolszk-na-Amure városban került sor az orosz vadá



Az oroszországi Távol-Keleten, Komszomolszk-na-Amure városban került sor az orosz vadászgépek ötödik generációjához tartozó új gép berepülésére. Az orosz „lopakodó" 45 perces próbarepülése eredményes volt.
A frontvonali légierő ígéretes komplexuma a Szuhoj tervezőiroda alkotása. A  Szuhoj cég a SU-27-es és annak modifikációi által szerzett világhírnevet. Hivatalos hírforrásokból szerzett információk szerint az orosz védelmi tárca 2015-ben kívánja rendszeresíteni a  vadászgépet a hadseregnél. Az orosz fegyveres erők az új multifunkcionális vadászgépek rendszeresítésének köszönhetően számos feladatot megoldhatnak - véli a Stratégiai Előrejelzések és Elemzések Intézetének elnöke, Alekszandr Konovalov.
Az ötödik generációs vadászgép olyan masina, amelyik fokozott harci paraméterekkel és sokkal jobb védelemmel rendelkezik. Ezeknél a vadászgépeknél a „lopakodók" technológiáját alkalmazták, de az előző  modellektől eltérően  ez új technológia lesz. A vadászgép nem követel bonyolult aerodinamikát, mint az amerikai „lopakodók", amelyeknek a vezérlése eléggé bonyolult. A mi gépünkben a vezérlés automatizált. Azonkívül a légierő előtt egész sor olyan feladat áll, amelyet  elsősorban kell megoldani. A repülőgép sebezhetetlenségét jelentős mértékben nemcsak a „lopakodó" technológiája határozza meg. A repülőgép önmagában csupán repülőplatform.  Abban az esetben válik harci rendszerré, ha fel van szerelve fedélzeti elektronikus berendezésekkel, rávezetési rendszerekkel,  veszteségokozó eszközökkel. Ebből kiindulóan ítélhetünk reális hatékonyságáról."
A Szuhoj tervezőmérnöki iroda új gépe közismerten szupermanőverező képességgel rendelkezik. Akár 2 ezer kilométeres óránkénti sebességet is kifejleszthet és  mintegy  5,5 ezer kilométernyi távolságra képes repülni. A repülőgép a radarok által nehezen észlelhető egyebek között annak köszönhetően, hogy a 16 rakétafelfüggesztő pontnak a fele a repülőgép-törzsön belül van elhelyezve. A vadászgép felszereltségéről csupán annyit lehet tudni, hogy „intellektuális fedélzetről".  Az Oroszország Hangjának erről a „Nacionalnaja Oborona" c. folyóirat főszerkesztője, Igor Korotcsenko nyilatkozott.
Az új vadászgépben a pilóta elvileg új szinten kommunikálhat a számítástechnikai központtal. A gép mesterséges intellektussal rendelkezik. Lehetőség lesz arra, hogy a pilóta szóbeli parancsokat is adjon a gépnek a hagyományos manőverek végrehajtása mellett, amelyeket a repülőgép-vezetés és a légi harc során valósít meg a pilóta. Vagyis elvileg új intellektusról, fedélzeti számítástechnikai komplexumról van szó."
Igaz, ez megköveteli, hogy a hadsereg  újabb  eszközöket áldozzon a  pilóták átképzésére. Számos szakértő azonban meggyőződéssel vallja, hogy megéri a fáradságot. Hiszen az ötödik generációs gép üzemeltetése a mostani költségek ötöd-hatodrészébe kerül csak. Katonai szakértők szerint az orosz gép átmeneti helyet foglal majd el a hasonló amerikai vadászgépek - a könnyű F-22-es és a nehéz X-35-ös - között.  Az orosz légierő előreláthatóan  150-220 ilyen gépet vásárol. Oroszország azonkívül az új vadászgépeket a világpiacon is értékesíteni kívánja. Az egyik potenciális vásárló India, amelyik az utóbbi időben az orosz konstruktőrökkel szoros kooperációt folytat a katonai fejlesztések terén.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2010/01/29/3985162/



Oroszország és Kína együtt dolgozhatna az új generációs bombázók kifejlesztésén



Oroszország és Kína együtt dolgozhatna az új generációs bombázók kifejlesztésén
Fotó: RIA Novosztyi

2013-ban az orozs kormány és a Tupoljev Tervezőiroda szerződést kötött a PAK DA új nemzedékű stratégiai bombázó kifejlesztéséről.

Az új bombázó a 2016-2025. évre szóló állami fegyverkezési programban fog szerepelni. A hírt Andrej Boginszkij az orosz Ipari és Kereskedelmi Minisztérium Repülőtechnikai Főosztályájának vezetője közölte.
Oroszország azt tervezi, hogy a repülőgép sorzatos beszerzésére az elkövetkező 10-11 évben kerül sor. Időben ez nagyjából egybeesik olyan amerikai programok végrehajtásával, mint a B-1B Lancer bombázó, és a B-2 Spirit lopakodó nehéz stratégiai bombázó kifejlesztése. A jelekből ítélve, az új orosz repülőgép sok mindenben hasonlít majd az amerikai B-2-re. De az orosz gép magasabb minőségi szinten áll majd: a szubszonikus sebességgel repül és alig látható lesz a radarok számára.
Amellett, hogy bonyolult gépről és technikailag kockázatos programról van szó, felmerül majd a sorozatgyártás célszerűségének a kérdése. A modern stratégiai bombázó fő feladata, hogy elindítási bázisul szolgáljon a közepes hatótávolságú rakéták számára. Ezen rakéták alkalmazása lehetővé teszi, hogy ne hatoljunk be az ellenség légvédelemi zónájába. A legújabb X-101-es orosz rakéták hatótávolsága meghaladja az 5500 kilométert. Fontos, hogy az ilyen rakétákat hordozó repülőgépek nagy röptávolságúak legyenek, hatékony tűzvezetési eszközökkel, tökéletes navigációs berendezésekkel, és jelentős hasznos terherléssel rendelkezzenek.
Valószínűleg Oroszország olyan bombázórepülőgépet akar kifejleszteni, amely alkalmazható lenne különböző forgatókönyvek sterint fejlődő helyi konfliktusokban. Az ilyen repülőgép irányítható bombákkal semmisíthetné a jól védett objektumokat, vagy mozgó célpontokat, mint amilyenek a hajók.
Jelenleg Kínában is dolgoznak egy hasonló új generációs lopakodó repülőgép kifejlesztésén. Sok feledat megoldása során Oroszország továbbra is alkalmazhatja a rendelkezésére álló Tu- 95 és Tu -160-as repülőgépeit, ugyanakkor Kínának nincsen ilyen lehetősége. Még a legújabb H-6K bombázója sem tudja megtámadni az USA kontinentális területét, és nem tud tankolni a levegőben.
Számos publikáció szerint korábban Oroszország és Kína megvitatta a Tu-22M3 bombázó esetleges szállítását a KNK-nak. De a felek nem tudták összeegyeztetni a pozíciójukat. Most, amikor a két ország hasonló célú és rendkívül költséges projekten dolgozik, együttműködés és koordináció segíthetné a régi hiba kijavítását. Egy olyan fontos fegyver, mint stratégiai bombázó közös kifejlesztése erősíthetné a kölcsönös bizalom szilárdítását, és lehetővé tenné jelentős eszközök megtakarítását
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_03_10/Oroszorszag-es-K-na-egyutt-dolgozhatna-az-uj-generacios-bombazok-kifejlesztesen-0452/








Légi utántöltő repülőgép az orosz légierő számára: kérdések és lehetőségek



Légi utántöltő repülőgép az orosz légierő számára: kérdések és lehetőségek

Oroszország hadügyminisztériuma új Il-78-as légi utántöltő repülőgépek vásárlásáról folytat tárgyalásokat. 31 ilyen repülőgép lényegesen megnöveli a légierő lehetőségeit, hogy a bázisoktól nagy távolságokban tudjanak tevékenykedni.

A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint, a 31 repülőgép Il-78M-90 változatban kerül megépítésre, amely az Il-76MD-90A katonai szállítórepülő alapján készül majd. A gép sorozatgyártását Uljanovszkban kezdik meg. Ezen repülők megvétele 2,5-szeresére növeli az Oroszországban jelenleg szolgálatban lévő légi utántöltő repülőgépparkot, melyben most 20 darab, a 80-as évek végén gyártott Il-78M repülő teljesít szolgálatot.
Ezek a gépek főleg a nagy hatótávolságú repülők utántöltésére szolgálnak: a Tu-95-ös és Tu-160-as repülők gyakran tesznek meg 12-16-órás repülést igénylő távolságokat, aminek folyamán szükséges a repülés közbeni utántöltés. Emellett pedig az orosz taktikai légierő súlyos hiányt szenved ilyen légi utántöltő gépekből.
Az Il-76-os gépek alapján gyártott új utántöltő repülők vásárlása logikusnak tűnik, van azonban három mínusza ennek.
Először is, a gépek gyártásának költségei igencsak megugranak a gyártás Uljanovszkba való áthelyezése miatt. A hadügyminisztérium az Il-76MD-90A repülők darabját körülbelül 120 millió dollárért rendelte meg.
Másodszor, 31 ilyen repülőgép legyártása csökkenti az új szállító-repülőgépek arányát, amelyeket a hadügyminisztérium kaphatott volna. Lehetséges, hogy ezt a problémát a meglévő szovjet Il-76-osok felújításával és hajtóművének cseréjével oldják meg.
Harmadszor pedig, még 51 darab Il-78-as (20 régi és 31 új) sem oldja meg teljesen a légi utántöltő gépek hiányát. A taktikai légierőnek több utántöltő repülőre lenne szüksége, amik még nem is feltétlenül kellene, hogy olyan teherbíróak legyenek, mint az Il-78M.
Nem valószínű, hogy komolyan lehet venni annak a lehetőségét, hogy a hadügyminisztérium ne kösse meg a 31 darab Il-78M-90-es repülőről szóló szerződést. Világos azonban, hogy ezt a szerződést a közeljövőben egy másik, olcsóbb utántöltő gépekről szóló megegyezés egészíti majd ki. Itt részben az olyan repülőgépekről van szó, amelyeket a kereskedelmi, vagy utasszállító repülőgépek alapján hoznak létre. Ehhez például a Tu-154-est vagy a Tu-204-est lehetne alapul venni.
Nem kizárt az sem, hogy ésszerű megoldás lenne az An-148/158-as, vagy az orosz-indiai MTS/MTA szállító-repülők alapján egy könnyű utántöltő gépet létrehozni. Ezek a repülők, melyek körülbelül megegyeznének mutatóikban az amerikai KC-130-as utántöltő gépekkel, lehetővé tennék, hogy felmerüljön a kérdés, hogy légi utántöltő rendszerrel lássák el a hadsereg és a haditengerészet különböző helikoptereit is.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2013_03_14/Legi-utantolto-repulogep-az-orosz-legiero-szamara-kerdesek-es-lehetosegek/








Az orosz tudósoknak köszönhetően a repülőgépek könnyebbé válhatnak





Az orosz tudósoknak köszönhetően a repülőgépek könnyebbé válhatnak

Orosz tudósok világviszonylatban is páratlan hegesztési technológiát fejlesztettek ki, amelynek köszönhetően szuperszilárd alumíniumötvözeteket lehet létrehozni. Ez idáig a javasolt módszert kizárólag titániumötvözetből készített alkatrészeknél alkalmazták.

Az Ufai Állami Repülőgép-gyártási Műszaki Egyetemben (UGATU) orosz szakemberek először alkalmazták a technológiát alumíniumötvözeteknél – mondta
Alekszandr Medvegyev
fizikus.
A világban gyakorlatilag a hegesztett vegyületek sehol sem érnek el ilyen szilárdságot, márpedig ez az alapvető tulajdonság, amire szükség van a hegesztett alkatrészek esetében a repülőgépgyártásban.
Azonkívül a gazdaságosság szintén a technológia előnye, aminek köszönhetően csökkenthető az alkatrészek előállításának költsége. A módszer alapvetően a repülőgépgyártásban alkalmazható, elsősorban hajtóművek gyártása során. A hajtómű szilárdsága meghatározó abból a szempontból, hogy milyen lesz a repülőgép: a hajtómű ugyanis minden gép szíve. Egyes alkatrészek szilárdságának kisebb fokozásával is szépen javíthatók a hajtómű paraméterei – jegyzi meg a szakember.
A hegesztett alkatrészek szilárdsága fokozásának százaléka itt eléggé nagy – 10%. Ha szilárdsága növekedett, akkor egy-egy alkatrész lehet könnyebb, kisebb, vagyis a hajtómű akkor kevesebb kerozint igényel és több utast szállíthat.
A tudósok számításai szerint egy-egy repülőgép-hajtómű súlya az új hegesztési technológia alkalmazása révén 30%-ra csökkenthető. Közben lényegesen növekedne az egész gépezet üzemeltetésének időszaka. Az orosz tudósok fejlesztésének alkalmazásával készített hajtóművek már 2015-ben megjelennek. A szükséges bizonyítványok kiállítását követően beindulhat sorozatgyártásuk.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_01_07/Az-orosz-tudosoknak-koszonhetoen-a-repulogepek-konnyebbe-valhatnak/






Stratégiai rakéta haderők: a legbékésebb hadseregek jövője



Stratégiai rakéta haderők: a legbékésebb hadseregek jövője
© Kollázs: Oroszország Hangja

A stratégiai rakéta haderők kiemelkednek a többi fegyveres erők között azzal, amire rendeltettek: sohasem háborúzni, de emelett mindig készenlétben állni a háborúra.

Ma a stratégiai rakéta haderők az atomhármasság többi tagjával együtt folyamatosan megújulnak. Hogyan is fognak kinézni 2020-ban?
Az, hogy a stratégiai rakéta haderők a posztszovjet korszakban is azon kevés hadigép részét képezték, ami fenntartotta a hadikészültséget, - az ország vezetőségének érdeme, ami fel tudta mérni a „mulasztás” lehetséges következményeit ebben a kérdésben.
Amikor 1997-ben a „Topol-M” kibontakozó gyártása folyt bánya verzióban, az, hogy ezeknek a rakétáknak és az ezeket alapul vevő „Yars”-nak – a bánya és a mobil verziónak egyaránt – alapjául kell majd szolgálniuk a stratégiai rakétahaderők számára, - már feltételezhető volt. Emellett éppen a mobil komplexumokat tekintették a legigéretesebbnek, annak ellenére, hogy a bányakilövő rendszerek a 80-as évek végére elérték tökéletességük és remek kiállóképességük tetőfokát. Ugyan képesek voltak a belsejükben elhelyezett rakétát megvédeni még egy nem túl távoli atomrobbanástól is, már nem biztositottak védelmet a preciziós lőszer telitalálata ellen a bánya tetejébe, pedig éppen a 90-es években ezeknek a hadi lőszereknek a lehetőségeit igencsak meggyőzően és széleskörben bizonyitották.
Mindazonáltal a monoblok rakéták – a „Topol-M”, mindegy, hogy bányai vagy mobil, csak egy töltényt visznek – nem garantáltak elfogadhatatlan kárt, főleg abban az esetben, ha az első rajtaütés a feltételezhető ellenség részéről és a rakétavédelmi rendszer bejelentett bevetésének aktiválása kombinálódik. Ami képes lesz elfogni az ilyen csapást túlélő hordozókat. Erre a kihivásra felet a „Yars”, ami magába foglalta a mobilitást és a többszörös töltéssel – ez a rakéta a rendelkezésre álló információk alapján négy hadiblokkal rendelkezik. Ez garantálja a rakétavédelem fejlődésével együtt, hogy minimum a blokkok egy része eljut a cimzetthez.
A Tejkovsky osztály, aminek két ezredét felfegyverezték a mobil „Topol-M”-re, és még kettőt a „Yars”-ra, lett az első egyesület, amit teljesen felszereltek az új rendszerekkel. 36 fellövő rendszer és több mint 70 hadi blokk – ez az erő elegendő több tizmillió ember elpusztitásához. Ugyanakkor a jelenlegi körülmények között nem a lehetséges áldozatok száma a fontos a stratégiai rakéta haderők bevetésekor, hanem inkább ennek a képességnek a megléte és biztonsága.
A „Yarsoknak” az elkövetkezendő 10 évben teljesen le kell cserélnijük a stratégiai rakéta haderőkben a szovjet „Topol-M”-t – ha ezt megoldják, azt lehet majd mondani, hogy a minimumot a stratégiai rakéta haderők készenlétében teljesitették, az USA rakétavédelmi rendszerének fejlődési körülményei között.


Oroszország új típusú interkontinentális rakétákat hoz létre





Oroszország új típusú interkontinentális rakétákat hoz létre

Oroszország és Kína modernizálja stratégiai erőit. De eltérő koncepciókat választottak a nehéz rakétáik felcseréléséhez.

Oroszország két teljesen új típusú interkontinentális ballisztikus rakétát fejleszt ki. Az orosz média szerint, az egyik projekt: a Szármát nevű folyékony hajtóanyagú óriásrakéta, amely felváltja az RS-36M „Vajda” szovjet komplexumot, ezt a Nyugaton Sátánnak nevezik.
A Vajda komplexum immár több éve az orosz stratégiai nukleáris erők fontos eleme. Jelenleg ez a legnehezebb interkontinentális ballisztikus rakétatípus a világon. Felszálló tömege több mint 200 tonna, a rakéta hajtóműve lehetővé teszi akár 10 nukleáris robbanófej és számos más eszköz (például hamis cél) hordozását is. A rakéta röptávolsága elérheti 11-16 ezer kilométert.
Az RS-36M tömege tekintetében csak a kínai DF-5 interkontinentális rakétával hasonlítható össze, amelynek súlya 183 tonna. Csakhogy a kínai rakéta kevésbé tökéletes. Így például a start előtt hosszan tartó előkészítést igényel: tankolása csaknem két órát tart. Emiatt a rakéta az első csapással sebezhető. Kína azonban megtart körülbelül 20 darab DF-5A rakétát, mert ez az egyetlen kínai stratégiai rendszer, amellyel csapást tud mérni az USA bármelyik pontjára.
Oroszország és Kína eltérő módon közelíti meg az alapvető nehéz rakétáinak a cseréjét. Oroszország úgy döntött, hogy új technológiai szinten visszaállítja az RS-36 rendszert. Azért választották a folyékony üzemanyagú rakétát, mert a szilárd üzemanyagú rakétához képest nagyobb hasznos terhet hordozhat. Oroszország arra számít, hogy a jövőben az Egyesült Államok a világűrben kezd telepíteni rakétavédelemi rendszereit, és kiszélesíti saját rakétavédelmi lehetőségeit Európában. Nehezebb és erősebb rakéta garantáltan leküzdheti ezt a védelmet.
Ezen túlmenően, a folyékony hajtóanyagú rakéta lehetővé teszi nagypontosságú, nem-nukleáris felszerelésű, globális elérhetőséggel rendelkező stratégiai fegyver létrehozását. Oroszország megalkotja azt abban az esetben, ha az Egyesült Államok hozzálát egy ilyen fegyver kidolgozásához.
A nehéz folyékony rakéta kidolgozásával párhuzamosan Oroszország dolgozik egy új mobil szilárd üzemanyagú rakéta létrehozásán is, amely felváltja majd a Topol-M és a Jarsz komplexumokat. Így a belátható jövőben Oroszország meg akarja őrizni stratégiai nukleáris erőit.
Ami Kínát illeti, köztudomású, hogy a jelenleg gyártott mobil, szilárd üzemanyagú DF-31A rakéta mellett munkálkodik egy nehezebb szilárd üzemanyagú rakéta megalkotásán is. Ez a fegyver választ jelent az amerikai rakétavédelmi rendszerek erősítésére, de nehéz lesz biztosítani olyan röptávolságot és hasznos teherhordozást, amilyennel a DF-5 rendelkezik.
Ez a megközelítés megfelel a nukleáris erők építése kínai stratégiájának. Kína eredetileg sem törekedett arra, hogy nukleáris paritást érje el az Egyesült Államokkal. Figyelmének központjában az áll, hogy fenntartson egy kis rakétacsoportosítást, amely képes túlélni az első csapást és ezután válaszcsapást mérni.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2013_01_02/Oroszorszag-uj-t-pusu-interkontinentalis-raketakat-hoz-letre/










Szuperteljesítményű rakéta-hajtóművek kifejlesztése az Energomas cégnél



Szuperteljesítményű rakéta-hajtóművek kifejlesztése az Energomas cégnél

Az Energomas orosz  társaság szuperteljesítményű rakétahajtóműveket fejleszt ki. Ma világviszonylatban is vezető szerepet tölt be a hajtómű-gyártás e szegmensében.

Tavaly az Energomas szakemberei kifejlesztették az új
RD-191-es
hajtóművet, jelenleg pedig további projekteket valósítnak meg, amelyek keretében új, 1000 tonna vontatóerejű hajtóművet kívánnak előállítani. Az
RD-193-as
hajtóművet olyan könnyű hordozórakéták számára fejlesztik, amelyek akár 5 tonna súlyt juttathatnak el  az űrbe – mondta az
Oroszország HangjánakVlagyimir Csvanov
, a társaság vezérigazgató-helyettese.
Ez a hajtómű keresett termék, hiszen különböző feladatokat teljesítő orosz objektumok fellövéséhez használható. Jelenleg előzetes tervezetet készítettünk, folyamatban van a kísérleti hajtómű szerelése. Ezen fogjuk kipróbálni a kulcsmegoldásokat. Az 1000 tonna vontatóerejű RD-175 hajtómű kifejlesztése  szintén folyamatban van.”
Az Energomas további büszkesége a világ legnagyobb teljesítményű hajtóműve, az RD-170, amelyik az üzemanyag folyékony komponensei felhasználásával működik. Amerikai szakemberek becslése szerint a fejlesztés 8-10 évvel megelőzte a hasonló amerikai hajtóműveket. Ezzel magyarázható a külföldi cégek érdeklődése a társaság termékei iránt, elsősorban az USA részéről – jegyezte meg Vlagyimir Csvanov.
15 éve folytatunk együttműködést az Egyesült Államokkal, a mai napra valamivel kevesebb, mint 60 hajtóművet fejlesztettünk ki. Ezekből 34 százszázalékos sikert aratott az Atlas III és Atlas V rakétákkal, aminek következtében a megrendelő fél elégedett az együttműködéssel és ezzel is emeljük az orosz rakéta-hajtóművek gyártásának rangját.”
Az amerikaiakkal folytatott együttműködés fejlődik. Most az Atlas V rakéta alapján egy személyszállító variánst kívánnak kifejleszteni.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2012_02_22/66678865/








TRV: legújabb rakéták a légierők és a hadiflotta számára



TRV: legújabb rakéták a légierők és a hadiflotta számára

Az orosz légierő a közeljövőben megkapja a legújabb harcászati rakétát, amelyet a TRV (Taktyicseszkoje Raketnoje Vooruzsenyije, vagyis Harcászati rakétafegyverzet) korporáció fejlesztett ki. Ezt Alekszandr Zelin vezérőrnagy, a légierő főparancsnoka  közölte.

A TRV jelenleg a világ élvonalába tartozik a nevezett fegyverzet fejlesztése és gyártása terén.  Az új rakéta rendszeresítésével a légierő potenciálja lényegesen megnövekszik. „Levegő-levegő” típusú, nagy hatótávolságú rakétáról van szó – jegyezte meg a TRV korporáció vezérigazgatója,
Borisz Obnoszov
.
A rakéta az exportra szánt R-33E rakéta helyét foglalja majd el, amelyik a MiG-31-es  vadászgépek távoli elfogási komplexumának egyik részét alkotja. Az új rakétának a korábbihoz képest kb. dupla hatótávolsága lesz, 15 méter és 25 kilométer közötti magasságban lévő célpontokat lehet vele kilőni, azonkívül az R-33E-hez képest csaknem kétszeres túlterheléssel repülhet.  A fegyver bármely időjárásban bevethető, vadászgépeket, csatarepülőgépeket, bombázókat vagy akár szárnyas rakétákat is kilőhet.”
Az új rakétát akár 200 kilométernyi távolságra is kilőhető, miközben az R-33Erakétát csupán 120 kilométerre lehetett kilőni. A rakéta becélzási rendszere biztosítja a célpontok kilövését minden rákurzusban,  radioelektronikus zavarban, szárazföld és víz felett egyaránt.
A TRV korporáció legutóbbi fejlesztései közt említhető a légi telepítésű szárnyas rakéta. Köztudott okból a rakéta paramétereiről vajmi kevés az információ.  Azonban tudni lehet, hogy az H-55 (nyugati klasszifikáció szerint As-15 Kent) rakétacsalád fejlesztéséről van szó. A nevezett nagy és közép hatótávolságú precíz fegyver hadászati nem nukleáris fékező  feladatot teljesíthet. A TRV korporáció nagy figyelmet szentel az új hajó elleni rakéták kifejlesztésének – jegyezte meg Borisz Obnoszov.
Ebben az irányban szintén folytatunk munkálatokat. Ismertek fejlesztéseink – a Moszkit-E és Urán-E komplexumok. Az utóbbi kiállításon azonkívül bemutattuk a H-35UE rakétát. Ez tulajdonképpen a rakéták új generációját képviseli:  hatótávolság és zavarvédelem tekintetében kétszeresen is jobb előző analógjaihoz képest.”
Jelenleg az új H-35UE rakéta tesztelése folyamatban van. Külföldi megrendelők rendkívül nagy érdeklődést tanúsítanak a korporáció termékei iránt.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2012/01/31/65043658/








2020-ra az Oroszországi Fegyveres Erők 70%-a a legmodernebb fegyverekkel lesz felszerelve





2020-ra az Oroszországi Fegyveres Erők 70%-a a legmodernebb fegyverekkel lesz felszerelve
© Fotó: Ilja Kramnyik/Oroszország Hangja

Oroszország 20 billió rubelt (több mint 400 milliárd euró) fektet be hadseregfejlesztésbe.

Erre azért van szükség, hogy 2020-ra az orosz hadsereg 70%-a a legmodernebb intelligens fegyverekkel legyen felszerelve – jelentette ma be az orosz miniszterelnök-helyettes, Dmitrij Rogozin.
Ez azt jelenti, hogy 2015-ig a hadsereg 15%-át, míg 2020-ig annak 70%-át szerelik fel a legújabb fegyverekkel – mondta Rogozin.
Hozzátette, hogy ezen kívül további 3 billió rubelt (mintegy 60 milliárd euró) fektetnek be a vállalatok gyártási technológiájának felújításába.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_04_12/2020-ra-az-Oroszorszagi-Fegyveres-Erok-70-a-a-legmodernebb-fegyverekkel-lesz-felszerelve-4900/






Drónláz





Drónláz

A pilóta nélküli repülő berendezések a fegyveres erőknél az egyik korszerű irányt jelentik. Az idén a drónok megjelennek az oroszországi erőstruktúráknál is.

A harci drónok ugyancsak jól beváltak. A CIA pilóta nélküli gépei csapást mérnek a terroristák feltételezett bázisaira Pakisztánban, Jemenben és Szomáliában. Ilyen gépek hadrendbe vannak állítva Izraelben és Nagy-Britanniában is.
Igor Korotcsenko, a Védelmi Minisztérium mellett működő Társadalmi Tanács vezetője arról szól, milyen pilóta nélküli gépek kerülnek az orosz hadsereg fegyverzetébe.
A fegyverzeti program keretében dolgozzák ki a pilóta nélküli gépeket, egyebek között csapásmérő feladatokra. A Védelmi Minisztérium két nagyszabású szerződést kötött a drónok kidolgozására és sorozatgyártására. A közeli két-három évben megkezdődnek az új generációs orosz drónok első példányainak reális műszaki próbája.
Meglehet, hogy a jövőben a katonai akciók az ember közvetlen részvétele nélkül zajlanak majd – véli Igor Korotcsenko.
Igaz, egyelőre a harci drónokkal végzett akciók nem mindig sikeresek. Ennek intő példája a pakisztáni-afgán határon kialakult helyzet, ahol a CIA drónjai igazi szerencsétlenséget jelentenek a békés lakosok számára. A hegyekben nehéz a koordinálás. és ha hiányzik a teljes körű felderítés, mindez ahhoz vezetett, hogy a pilóta nélküli gép „baráti tüzében” százak vesztették életüket. Ugyanakkor a politikusok és a tábornokok nem mondanak le a drónok mind gyakoribb használatáról a katonai akciókban – állítja Pavel Zolotarjov, az Egyesült Államok és Kanada Intézet igazgató-helyettese.
Általános és hosszú távú tendencia a pilóta nélküli gépek alkalmazása a légierőknél. A kisebb, a felderítés céljait szolgáló drónokról egyre inkább áttérnek a csapásmérő repülőszerkezetek kidolgozására.
A hadsereg, a különleges szolgálatok, a rendfenntartó erők igényei ebben a vonatkozásban nőnek, vagyis a drónok a jövőben számos országban megjelennek. A pilóta nélküli repülőgépek világpiacának jelenlegi erőforrását a szakértők már most évi 6 milliárd dollárra becsülik. 2018-ra ez a szám megkétszereződik.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2012_02_24/66794728/








Az orosz felderítők új fegyvere



Az orosz felderítők új fegyvere
© Fotó: uasvision.com

Az orosz hadsereg új pilóta nélküli repülőgépeket kap, amelyek nemcsak felderítő feladatokat láthatnak el, hanem csapást is mérhetnek az ellenségre. 2014 óta a katonai felderítés alakulatainál újabb struktúra jelent meg: a pilóta nélküli repülőgépek kezelőinek százada. Az Altaj vidékén az első ilyen nyugat-szibériai század katonái most gyakorolják be a tanfolyamokon kapott elméleti ismereteket.

Granat harcászati drónok néhány kilót nyomnak. Kisebb bőröndökben szállíthatók. A repülőgép törzse kevlárból van és epoxigyantával van bevonva, vagyis a radarok nem tudják észlelni. Hajtóműve elektromos, csendes, azaz a repülő drón tulajdonképpen nem hallható. De ami a legfontosabb, az a speciális berendezés, amely oly bonyolult és drága, hogy a kis gép ugyanannyiba kerül, mint 50 középosztályú személygépkocsi.
A drón hatótávolsága majdnem 10 km. A levegőben akár egy óráig tartózkodhat. Ha kell, mínusz 30 és plusz 40 fokon is képes felszállni. Egy félóra alatt ezek a kis gépek az ellenség hátországában több információt gyűjthetnek, mint egy egész felderítő zászlóalj egy nap alatt – mondja a pilóta nélküli repülőgépek századának parancsnoka, Dmitrij Ivanov.
Elvárásainkhoz képest sokkal több lehetőséggel rendelkeznek. Ezek a gépek 100%-osan beválnak. Óriási lehetőségek nyílnak előttünk a gépeknek köszönhetően.
A drón bármely pontról indítható. Nincs szüksége kifutópályára. Sem távcsővel, sem kamerával a kis gép gyakorlatilag nem fogható be. Olyan, mint egy kis madár, amely ez égben száll az emberi szem látótávolsága határán. Az ellenfél leggyakrabban nem is gyanítja, hogy megfigyelés alatt van.
Jelenleg a századnál három különböző modellt rendszeresítettek. De a hadseregbe rövidesen újabb, még tökéletesebb rendszerek érkeznek. Ezek belső égésű motorral lesznek ellátva. És ezek a drónok különféle fegyverzetet hordozhatnak majd. Vagyis az ellenséget nemcsak felfedezni lehet, hanem megsemmisíteni is.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_02_28/Az-orosz-felder-tok-uj-fegyvere-3357/






A legújabb pilóta nélküli komplexumok kerülnek az orosz szárazföldi hadsereghez



A legújabb pilóta nélküli komplexumok kerülnek az orosz szárazföldi hadsereghez

Az orosz szárazföldi hadsereg ez év végéig megkapja az Enyiksz cég Eleron-3SzV pilóta nélküli repülőgépeinek első szállítmányát. A szárazföldi hadseregen kívül a belügyminisztérium belső erőihez és egyéb hivatalokhoz is kerül 5-7 darab hasonló gép.

Néhány pilóta nélküli repülőt már ma is sikeresen használnak az orosz erőstruktúrák. Leginkább a mini osztályú drónokat használják, mondta Gyenyisz Fedutyinov, a pilóta nélküli rendszerek szakértője:
Ezek a rendszerek közeli használatra (5-25 km) vannak tervezve. Ezek a kis gépek a repülőgép-modellek méreteivel hasonlíthatóak össze. Ugyanakkor igen bonyolult szerkezetek, melyek élő közvetítést tudnak biztosítani kamerájukkal, garantálják a felderítést ezen a közeli területen. Így lehetővé teszik az alacsonyabb rangú egységeknek, hogy a komolyabb légi felderítéstől függetlenül tudjanak tevékenykedni.
A pilóta nélküli gépek iránti igény folyamatosan növekszik. Jelenleg az a helyzet, hogy az orosz hadsereg és egyéb  erőszervezetek a pilóta nélküli gépek széles skáláját igénylik, mondta Andrej Fomin, a Vzljot újság főszerkesztője:
A könnyű és közepes gépek mellett komoly igény van a nagyobb, nehezebb, akár több tíz tonnás gépekre is, amelyeket jelenleg különböző országokban aktívan tesztelnek. Oroszországban is folytatnak ilyen fejlesztéseket. Nincs már messze a nap, amikor ezek a gépek felszállnak, és hadrendbe lehet majd őket állítani. A külföldi fegyveres konfliktusok bebizonyították, hogy a pilóta nélküli gépek szerepe egyre növekszik. Ha nem is a közeljövőben, de ezeknek a gépeknek kulcsszerep jut.
A katonákat leginkább a pilóta nélküli gépek harci alkalmazása érdekli, mely során csapást mérnek az ellenség élőerejére és gépeire. Csapásmérő erőforrásokkal rendelkező drónokat  gyárt Izrael, Kína és India.  Az Oroszországban kifejlesztett gépek hasonlóak a világ többi részén gyártottakhoz. A Dozor-600, melyet a Tranzasz cég gyárt, taktikai és műszaki mutatóiban megegyezik az amerikai Predator drónnal.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2013_06_14/A-legujabb-pilota-nelkuli-komplexumok-kerulnek-az-orosz-szarazfoldi-hadsereghez/










T-90MS orosz harckocsik az ázsiai piacon



T-90MS orosz harckocsik az ázsiai piacon

Néhány év múlva méltó helyet kap a T-90MS moderniz

Néhány év múlva méltó helyet kap a T-90MS modernizált orosz harckocsi a dél-kelet és a közép-ázsiai piacokon – jelentette ki Eszen Topojev, a Roszoboronexport Rt. vezérigazgatójának tanácsadója.
A T-90MS ma a legmodernebb orosz tank. „Számos paraméter tekintetében felülmúlja a nemzetközi analógokat. Nincs hozzá hasonló az üzemeltetés és a műszaki paraméterek tekintetében” – jelentette ki Topojev.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2012_05_03/73641199/

Oroszország tengeralattjáró flottájának jövője



Oroszország tengeralattjáró flottájának jövője

Oroszország a tengeralattjárókon szolgáló katonák napját ünnepli. Az orosz Haditengerészet tengeralattjáró-egységei nincsenek könnyű helyzetben.

Oroszország a tengeralattjárókon szolgáló katonák napját ünnepli. Az orosz Haditengerészet tengeralattjáró-egységei nincsenek könnyű helyzetben. Nagyon nagy jelentőségűek az elkövetkezendő évek, amelyek meghatározzák a fegyverkezésről szóló állami program végrehajtásának menetét.
A 955-ös „Borej” program elsőszámú, a K-535-ös Jurij Dolgorukij névre keresztelt rakétahordozó hajóját már idén tavasszal-nyáron üzembe helyezik. A másodikat, a K-550-es Alekszandr Nyevszkijt pedig ősszel, amikor is a harmadik hajó – Vlagyimir Monomah – is vízre száll. Idén a negyedik hajó munkálatai is meg kezdődnek.
Az építkezés üteme nő. A Jurij Dolgorukij elnevezésű hajó alapozási munkálatai és vízrebocsátása között 17 év telt el. Az Alkeszandr Nyevszkij és a Vlagyimir Monomah esetében ez az idő 8 évre csökkent.
Oroszország nukleáris pajzsának haditengerészeti eleme teljes mértékben biztosított.  Manapság azonban a legfőbb hiány a többcélú tengeralattjáró hajókból van, amelyeket különböző feltételek mellett lehet bevetni és elengedhetetlenek a saját flottájuk segítésére, ill. az ellenséges flotta megsemmisítésére.
Mindenkinek sok, de nem Oroszországnak” . Így érdemes megfogalmazni azt a programot, amely Oroszország számára a többcélú atom és diesel tengeralattjárók építését valósítja meg. Az elkövetkezendő évtizedben a tengeralattjáró flotta 8-10 diesel tengeralattjáróval és 10 többcélú atom tengeralattjáróval lesz gazdagabb a 885 Jászeny program keretein belül.
Jelenleg Oroszország Haditengerészetének birtokában 27 többcélú atom tengeralattjáró van, amelyek közül 2020 után mindössze 10-12 hajó – a 949A Antyej és a 971 Suka-B projektek hajói – lesz működőképes.
Végül is az orosz flotta az 50 többcélú hajójából úgy 26-30-at veszít el, amelyekért cserébe 20-at kap. Ez 6-10 hajó veszteség. Elképzelhető, hogy ez nem olyan kritikus, de ez a hajószám, amellyel az orosz hadiflotta rendelkezik nem elég, annál is inkább, mivel a tengeralattjárók nagy része felújítás alatt áll, vagy arra vár.
Az a terület, amelyen az orosz flottának mindenekelőtt szüksége van a többcélú tengeralattjárókra, a Távol-Kelet. Itt feltétlenül számolni kell Japán haditengerészetével, amely 18 modern diesel tengeralattjáróval rendelkezik, és amely rendszeresen fitogtatja erejét. A japán hadiflotta továbbá fejlett felszíni flottát és tengeralattjáró-elhárító repülőgépeket is a magáénak tudhat. Oroszország csendes-óceáni flottája alulmarad Japánéval szemben, és az egyensúly megtartásának az egyik legfőbb részét a haditengerészet képezi. Formálisan a csendes-óceáni flotta is 18 többcélú atom és diesel tengeralattjáróval rendelkezik, azonban nagyrészük harcképtelen. Az orosz flottában 15 évnél fiatalabb hajó nincsen. Összehasonlításképp: a 18 japán tengeralattjáró közül 15-öt az elmúlt 15 év során építettek.
A többcélú tengeralattjárók hiányának kompenzálása lehetséges, ehhez a program jelentős modernizálására, ill. atom és diesel tengeralattjárók minél gyorsabb építésére van szükség.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2012_03_20/69037372/






A orosz nem-nukleáris tengeralattjáró flotta jövője



A orosz nem-nukleáris tengeralattjáró flotta jövője
© Fotó: ru.wikipedia.org/Mike1979 Russia/cc-by-sa 3.0

Oroszországban a Kalina nevű új tengeralattjáró tervét dolgozzák ki, amely a jövőben felváltja a 677. projekt alapján készülő Lada tengeralattjárót – közölte újságírókkal Viktor Csirkov tengernagy az orosz Haditengerészeti Erők parancsnoka.

Ez a gyártmány bővítheti az orosz technológiák skáláját, amelyeket hazánk Kínának ad át az orosz-kínai katonai-műszaki együttműködés keretében.
Csirkov tengernagy megjegyezte, hogy a Kalina típusú tengeralattjárót új meghajtási rendszerrel szerelik fel. Más részleteket a tengeralattjáróról nem közöltek. Ez volt az első alkalom, hogy nyílt forrásban említést tettek a Kalina projektről.
Jelenleg Oroszországban egyidejűleg két típusú dízel-elektromos tengeralattjárókat építenek: a 677. típusú Lada-t és a korszerűsített 636-os számú típust, amely a Kilo néven ismert. Eddig csak egy Lada típusú tengeralattjáró készült: a Szentpétervár. 2010 óta próbaüzemmódban alkalmazták. Ezalatt sok műszaki problémát találtak benne. A tervezetet komolyan korrigálták, a tengeralattjárót korszerűsítették. 2014-ben hivatalosan is átadják a flottának. Jelenleg még két ilyen típusú tengeralattjáró épül.
A jövőben hat darab 636.3 sz. projekt alapján készült korszerűsített tengeralattjáróval erősítik meg az orosz Fekete-tengeri Flottát. Ezek a hajók hordozzák majd a Kalibr szárnyasrakétákat, ami lehetővé teszi nagy távolságban levő földi célok megsemmisítését. Oroszország mindkét típusú tengeralattjárót kínál exportra. A 636-os típust Vietnamba szállítják, a 677-es változatait pedig Indiába és Kínába.
Az új tengeralattjáró megjelenése új távlatokat nyit az orosz-kínai katonai-műszaki együttműködés előtt. Kína összesen 12 tengeralattjárót vásárolt Oroszországtól, a NATO osztályozása szerint ezek mind a Kilo típushoz tartoznak. Azóta Kína jelentős haladást ért el saját dízel-elektromos tengeralattjárók gyártásában. Ennek ellenére jelenleg tárgyalásokat folytatnak négy darab módosított 677-es típusú tengeralattjáró szállításáról.
Nyilvánvaló, hogy az elért sikerek ellenére, kínai tengeralattjárók egyes jellemzői tekintetében még mindig elmaradnak az oroszoktól. Oroszországban már kifejlesztették a következő, új generációs tengeralattjárók projektjét, ezért hazánk átadhatja Kínának a megfelelő technológiákat, anélkül, hogy elveszítené pozícióit a haditengerészeti fegyverek piacán. A Kelet-Kínai és a Dél-Kínai-tenger a közeljövőben válhat a legnehezebb és legveszélyesebb területekké a tengeralattjárók számára. Kínának műszaki segítségre lesz szüksége, hogy javítsa esélyeit az Egyesült Államokkal és Japánnal szemben.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_03_24/A-orosz-nem-nuklearis-tengeralattjaro-flotta-jovoje-6008/






A Nyerpa atom tengeralattjáró már India partjainál állomásozik



A Nyerpa atom tengeralattjáró már India partjainál állomásozik

Már India partjainál állomásozik a Nyerpa atom tengeralattjáró, amelyet a megegyezés szerint Oroszország tíz évre ad bérbe Indiának. Erre az időtartamra át is nevezik a hajót, „Csakrának” fogják hívni, amelynek teljes indiai személyzetét egy orosz tengerészeti központban készítették fel, de a biztonság kedvéért, a fedélzeten tartózkodnak még orosz tengerésztisztek is.

A többcélú atom tengeralattjárót, amely az elmúlt év elejéig minden kísérleti fázison átesett, a Primorjéban található orosz gyárban építették fel. Ami a technikai jellemzőket illeti, a „Nyerpa” egyenértékű az amerikai „Los Angeles” tengeralattjáróval – mondja Konsztantyin Szivkov, a Geopolitikai Problémák Akadémiájának alelnöke:
- Jelenleg, a Nyerpán kívül, nem létezik más tengeralattjáró, amely technikailag egyenértékű lenne az amerikaival. Az angol változatok második generációsak. A francia „Rubiszokat” szintén a 70-es években gyártották. A mi tengeralattjáróink harmadik generációsak. Pontosabban, a „3+” kategóriába sorolhatóak, csakúgy, mint amerikai párjuk. Ami pedig a bérbevétel költségeit illeti, nincs konkurenciájuk.
Katonai szempontból Oroszországnak és Indiának nagyon tartós kapcsolata van. Manapság az indiai Haditengerészet nem csak orosz gyártmányú tengeralattjárókkal, de repülőgép hordozókkal, rombolókkal és naszádokkal is rendelkezik.  Az indiai gyárakban orosz mintára gyártják a tankokat és a páncélozott szállító harcjárműveket – jegyzi meg a Politikai és Hadi elemző Intézet igazgatóhelyettese, Alekszandr Hramcsihin:
- India napjainkban a fegyver import tekintetében, amelynek  70%-a Oroszországból származik, az első helyen áll.
Delhi jelenleg egy fegyverkiállításnak ad otthont. Az orosz haditechnikai felszerelés összege, amelyet a kiállításra rendeltek, mintegy 11 milliárd $. Felmerül a kérdés, Oroszország miért csak bérbe adja Indiának az atom tengeralattjárót, ahelyett, hogy eladná neki? Valójában arról van szó, hogy a világon nincs még precedens a stratégiai fegyverek eladására, magyarázza Konsztantyin Szivkov.
Ahogy a Times of India megjegyzi, áprilisra tervezik az indiai rakéta atom tengeralattjáró, az „Arihant” kísérleteit. A tervek szerint pedig, 2013 elején már hadicélokra is bevetik. Így, India lesz a hatodik állam a világon, amelynek haditengerészete atom tengeralattjáróval rendelkezik.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2012_04_01/70287477/










India megkapja a "Gyűrűsfóka" tengeralattjárót





India megkapja a "Gyűrűsfóka" tengeralattjárót

A 971I "Gyűrűsfóka" típusú orosz atom tengeralattjáró

A 971I "Gyűrűsfóka" típusú orosz atom tengeralattjárót szeptember végén hivatalosan bérbe adják át az indiai haditengerészeti erőknek, mondta az Orosz Föderáció Haditengerészeti Vezérkarának képviselője.
650 millió dolláros szerződés alapján Oroszország tíz évre adja át bérbe Indiának a
"Gyűrűsfóka"-t. Indiában az orosz tengeralattjárót oktatási központként fogják használni, ahol gyakorol majd az "Arihant" első indiai atom tengeralattjáró legénysége.
A "Gyűrűsfóka" atom tengeralattjáró felszereléséhez torpedók, rakéták, és a 3000 km hatótávolságú "Gránátalma" szárnyas rakéták tartoznak. 1984 óta összesen 15 ilyen típusú 15 tengeralattjárót építettek.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2011/09/02/55572809/




Oroszország megújítja a tengeralattjáró flottáját



Oroszország megújítja a tengeralattjáró flottáját

A 2013-as év az orosz haditengerészet számára a megújulást kezdete. December 23-án átadták a második 955-ös Borej típusú Alekszandr Nyevszkij névre keresztelt rakétahordozót, egy nappal Új Év előtt, december 30-án pedig sor kerül a 885-ös Jaszeny típusú Szeverodvinszk többcélú rakétahordozó ünnepélyes átadására.

A Jaszenyek és a Borejek rendeltetése hasonló ugyan, de vannak jelentős különbségek. A Borejek stratégiai rakétahordozók, amelyeknek a fedélzetén 16 ballisztikus rakéta található nukleáris töltetekkel. A Jaszenyek legfőbb fegyvere az univerzális hordozórakéta egység, amely 32 Onyx és/vagy Calibre cirkáló rakétát foglal magában. A fegyverzettől függően a Jaszenyek felszíni vagy parti célokra képesek lőni 2800 kilométer távolságban.
A cirkálórakéták különbözősége és nagy pontossága lehetővé teszi, hogy a Jaszeny típusú hajókat stratégiai, de nem nukleáris feladatok megoldására vessék be, hiszen hatékonyan megsemmisítik a katonai infrastruktúrát, beleértve a figyelmeztető rendszereket és a rakétaellenes védelmet is. Ezen kívül meg tudnak támadni repülőgép-hordozó egységeket is.
Összességében a jelenlegi állami programok keretében az orosz haditengerészetnek 2020-ig 8-8 Borej és Jaszeny hajót kell kapnia. Jelenleg a haditengerészet birtokában két Borej van és a közeljövőben várható két Jaszeny, 2014-ben pedig mindkét típusból minimum 4.
Ugyanakkor a flottának még legalább másfél-kéttucat modern többcélú atom-tengeralattjáróra van szüksége a mindennapi megfigyelés megoldásához, a saját rakétahordozók védelméhez, valamint a kulcsfontosságú óceáni területeken való jelenléthez.
Egy ilyen hajó lesz a Szentpétervári Tengerészeti Gépgyártó Vállalatának új Malahit projektje. A hajók építésének kezdete az évtized második felében várható. Tehát, a fent említett három tengeralattjáró típus – Jaszeny, Borej és Malahit – alkotja majd az elkövetkezendő 30-40 évben az orosz haditengerészet tengeralattjáró flottájának alapját.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2013_12_29/Oroszorszag-meguj-tja-a-tengeralattjaro-flottajat/










Mistral-ok útban Vlagyivosztok felé



Mistral-ok útban Vlagyivosztok felé
Fotó: RIAN

A két első Mistral francia helikopterhordozó-anyahajót 2014-ben és 2015-ben szállítják ki Oroszországnak. A Mistral-ok nem csak helikopter-hordozó anyahajók, hanem a lokális konfliktusok univerzális megoldásának eszközei is. Ugyanis légierőt (orosz komplektáció esetében a 8 Alligator (K-52K) és 7 katonai szállító K-29-es helikoptert), 450 főnyi tengeri deszantot és 13 korszerű páncélos harckocsit, ill. 70 harci felderítő gyalogsági járműt vehetnek fedélzetükre.

Fontos rámutatni, hogy a franciák hajóépítési technológiákat osztanak meg az oroszokkal, beleértve az információs vezénylő szolgálatot és a fedélzeti rádióelektronikus berendezést. Kifejezetten a Mistral-ok elektronikus tartalmának köszönhetően irányítható hathatósan a különféle csapatoknak a hajón elhelyezett csoportja. Azonkívül ennek köszönhetően a hajót integrálni lehet a hadiflotta műveleteinek mechanizmusába. Egyszóval, a Mistral egyformán alkalmazható mint raider-hajó és mint egységcsoport alkotóeleme a többi hajóval való maximális szinkronizálás üzemmódjában. Azok után, hogy az orosz fél megkapja az első Mistral-okat, a másik kettőt az egyik orosz balti-tengeri hajógyárban fogják gyártani licenc alapján, aminek köszönhetően az oroszok az új technológiák teljes csomagját kapják meg.
A Franciaországból kiszállítandó hajóknak Vlagyivosztok lesz az állomáshelye. Az orosz parancsnokság döntését a Le Figaro lap volt katonai szemleírója, Philippe Migault katonai elemző kommentálja.
Azt hiszem, Vlagyivosztokba érkezésük után az lesz a hajók alapvető feladata, hogy kiemeljék a térség egyéb országai előtt: Oroszország birtokolja saját Távol-Keletét. Természetesen, katonai hajókról van szó, de fegyverzetük gyenge, így Oroszország jelenlétét és szuverenitását hivatottak hangsúlyozni a térségben. Meggyőződésem, hogy az orosz Mistral-oknak nem az lesz a feladatuk, hogy fellépjenek az Egyesült Államok hetedik hadiflottájával szemben. Viszont nagyon is valószínű, hogy képesek lesznek Japán tudomására juttatni Oroszország álláspontját a Kurili-szigetek témakörében, ill. az orosz zászlót demonstrálni Kína előtt, amely éppen most bocsátotta le a vízre első repülőgép-hordozóját. Az oroszok hangsúlyozzák, hogy az orosz terület orosz terület marad.”
Napjainkban sok szó esik a világgazdaság központjának Ázsiába való áthelyezéséről. Vajon az a tény, hogy Moszkva a térségbe irányítja az új hajókat, azt jelenti-e, hogy Oroszország módosította volna geopolitikai irányvonalát, az ország csendes-óceáni homlokzata felé fordulva?
Philippe Migault a kérdésre a következőképpen válaszol:
Az ésszerűség szempontjából tekintve, a legutóbbi APEC-csúcstalálkozó, amelyet Vlagyivosztokban rendeztek meg, bebizonyította, hogy Oroszország ragaszkodik a súlyközpont áthelyezéséhez az ázsai és csendes-óceáni tréségbe. De ha a szívet hagyjuk szóhoz jutni, akkor azt mondom, hogy kultúrája szerint Oroszország európai ország. Remélem, hogy az orosz érdekek új hangsúlya nem jelenti azt, hogy Oroszországot már nem érdekli Európa annak következtében, hogy az Európai Unió némely durva lépéseket tett Oroszország irányában. Hiszen az EU még nem Európa. Léteznek más lehetőségek Európának Oroszországgal közös kiépítésére. Remélem, hogy Oroszország nem fordul el véglegesen tőlünk Keletre, ami nagyon sajnálatos lenne úgy számunkra, mint Oroszország számára is.”
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2012_10_08/90560539/








2014-ben az Orosz Flotta több mint 40 hajót és tengeralattjárót kap



2014-ben az Orosz Flotta több mint 40 hajót és tengeralattjárót kap
Fotó: RIA Novosztyi

2014-ben az Orosz Honvédelmi Minisztérium több mint 40 hajót és tengeralattjárót ad át az ország Haditengerészeti Erőinek – jelenti a minisztérium szóvivője.

A flotta a Jaszeny és a Leader típusú új generációs tengeralattjárókat kap, amelyek precíz csapásokat mérnek és tengeralattjárók elleni fegyverrel fel vannak szerelve.
A minisztérium hangsúlyozta, hogy az új technika és a hozzá szükséges infrastruktura fejlesztése különleges ellenőrzés alatt áll.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_03_25/2014-ben-az-Orosz-Flotta-tobb-mint-40-hajot-es-tengeralattjarot-kap-9024/








A németek kifütyülték Jacenyukot



A németek kifütyülték Jacenyukot
© Fotó: AP/Frank Augstein

Arszenyij Jacenyukot, az ukrán Ráda által kinevezett miniszterelnököt kifütyülték Németországban, ahova a Herman Van Rompuynek, az Európai tanács elnökének odaítélt Nagy Károly érdemrend ünnepélyes átadására érkezett.

Aachenben a helyi lakosok összegyűltek annál az épületnél, ahol az ünnepséget rendezték. Plakátokat tartottak és jelszavakat kiáltoztak, felszólítva az amerikai beavatkozás megszüntetésére Ukrajna belügyeibe.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_05_30/A-nemetek-kifutyultek-Jacenyukot-6275/








Magyarországról T-72-es harckocsikat indítottak Ukrajnába



Magyarországról T-72-es harckocsikat indítottak Ukrajnába
Archív fotó. © Wikipedia.org/Vadim Zadorozhny/cc-by-sa 3.0

Budapest szovjet T-72-es harckocsikat irányított Ukrajnába. Amint a Rosszija 24 orosz tévécsatorna jelenti, a Hídfő.net magyar kiadvány nyíregyháziak által készített felvételeket tett közzé, amelyen páncélos technikát szállító szerelvény látható.

Újságírók megállapították, hogy a magyar védelmi tárca az elavult páncélos technikát egy felhatalmazott ügynökségen át magáncégnek adta el a piaci ár 10%-ért, és már ez az utóbbi ismeretlen vevőknek adta el a 58 harckocsit, de már telejs áron.
A Hídfő.net felveti a kérdést, hogy a harckocsikkal miért fognak most békés polgári lakosok ezreit gyilkolni, és rámutat, hogy ugyanez a cég 24 db Mi-8-as helikoptert kíván értékesíteni.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_08_15/Magyarorszagrol-T-72-es-harckocsikat-ind-tottak-Ukrajnaba-7637/




Nembaj fiuk majd vissza küldik , ha majd nektek kell futni az életretekért . De lesz az közelebb is úgy , hogy jó , ha figyeltek , nehogy ágyú lövésekre ébredjetek . Gyurcsányék nem alszanak , a félre tett harckocsikat tisztogatják , az ágyúkkal , és aknavetőkkel . Az még sem járja , hogy az ország kétharmada éhezzen míg ti játszátok a gondnélküli milliárdosokat , fejnélkül is lehet ökörködni , de jobb a józan belátás egy terrorista országban a népet teszik meg terroristává , hogy legyen munkája a TEK- nek .




Ukrán torta a szomszédok között szétosztva



Ukrán torta a szomszédok között szétosztva
© Fotó: Flickr.com/thisisbossi/cc-by-sa 3.0

Amíg az úgynevezett ukrán kormány az oroszellenes hisztériát szítja a lakosság körében, a Majdan pedig nem geográfiai pont Kijev központjában, hanem az ukránok egyfajta lélektani állapota, meglehet, hogy a szomszédok gondolkodni kezdenek az ország felosztásáról.

A sajtóban egyre gyakoribbak azoknak a politikusoknak a nyilatkozatai, akik nem tartják kizártnak, hogy a mostani Ukrajna területén néhány önálló terület jelenjen meg. Ez érthető: minél gyengébb egy állam, annál többen szeretnének zsákmányt szerezni.
Stanislaw Ciosek, aki a Szovjetunióban, majd Oroszországban és Ukrajnában volt Lengyelország nagykövete interjújában kijelentette, hogy Ukrajna három államra is elosztható. Ez nem valami friss elgondolás, csakhogy az elmúlt hetekben megnőtt az aktualitása. Magyarország azt szeretné, ha Kárpátalja, ahol alapvetően magyarok élnek, különleges régió lenne. Románia igényt tarthat Ukrajna határterületének egy részére. Egyébként az észak-bukovinai területek és a jelenlegi Odessza megye kapcsán még a 90-es évek elején a román parlament olyan határozatot hozott, amelyben „román területeknek” nyilvánították ezeket az ukrajnai vidékeket.
A lengyel nacionalisták pedig konkrét lépéseket követelnek Varsótól, az úgynevezett keleti részek, mint Lviv megye „visszatérése” érdekében. Marek Siwiec, az Európarlament egyik lengyel képviselője kijelentette, hogy Lengyelországnak támogatnia kell Ukrajna felosztását.
Sajnos, Ukrajna viszonylatában a jugoszláv forgatókönyv nincs kizárva, bár ez nem kívánatos a nemzetközi közösség egyetlen tagja számára sem. Ebben a nehéz időszakban az önjelölt kijevi hatóságoknak maximum bölcsességet és kitartást kell tanúsítaniuk, hogy ne kerekedjenek felül a destruktív erők sem az országon belül, sem pedig Ukrajnán kívül. Csakhogy ők éppen ellenkezőleg cselekednek, mintha el akarnák veszíteni az ukrajnai államiságot. Nacionalista, oroszellenes és a józan észt nélkülöző politikájukkal még inkább elmélyítik az ország nyugati és dél-keleti része közötti szakadást. Meglehet, hogy az önjelölt kormány erőfeszítései révén túllép azon a vonalon, amikor már maximálisan nehéz, vagy egyenesen lehetetlen lesz az egységes államban való együttélés.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem egyszer beszélt Ukrajna lehetséges felosztásáról. Rámutatott, hogy Moszkva érdekelt az egységes ukrán állam fennmaradásában. A Krím önkéntes egyesülése Oroszországgal nem más, mint a történelmi igazságosság helyreállítása, amely a lakosok döntő többségének óhaján alapul.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_03_25/Ukran-torta-a-szomszedok-kozott-szetosztva-5682/






Orbán is „nagyhatalmi soviniszta”?



Orbán is „nagyhatalmi soviniszta”?
© Fotó: East News/AP Photo/ MTI

Bombaként hatott Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Országgyűlésben mondott beszéde, amelyet a kárpátaljai magyar kisebbségnek szentelt. A kárpátaljai magyarság nemzeti-kulturális autonómiájára és kettős állampolgárságára tartott igény nem hangzik itt újdonságként.

A magyar közösség nem egyszer fordult hasonló javaslatokkal a központi és a helyi hatóságokhoz. Márciusban Kárpátalján 39 magyar társadalmi, kulturális és egyházi szervezet pontosan ugyanezeket a kívánságokat fogalmazta. Felhívták az ország vezetőségének a figyelmét az etnikai konfliktusok száma növekedésére, amely konfliktusokat fegyveres radikálisok szítanak. A levél szerzői hangsúlyozták, hogy állami költségvetésből növelni kellene a nemzeti kisebbségek finanszírozását. Az ukrajnai magyarok, akiknek akaratát újra fogalmazta Orbán Viktor, egyenlőséget követelnek az élet minden szintjén, az anyanyelvük és kultúrájuk fejlesztéséhez szükséges feltételek megteremtését sürgetik. De miért kapott annyira széleskörű rezonanciát Orbán Viktor a Parlamentben elhangzott, a kárpátaljai magyarok egyenlő jogairól szóló beszéde?
Vlagyimir Zsarihin politikai elemző véleménye:
Ez a nyilatkozat ismét bizonyítja a látszólag nyilvánvaló dolgokat. Nevezetesen azt, hogy Oroszország követelése, hogy vegyék figyelembe Ukrajna orosz ajkú állampolgárainak érdekeit és jogait, nem valamilyen szeszély, nem a nagyhatalmi sovinizmus megnyilvánulása, ahogyan ezt értelmezik Kijevben, és gyakran az Európai Unióban is. Ez valóságos helyzet, amely a soknemzetiségű ukrán államban alakult ki. És a különböző közösségek érdekeit csak a föderalizmus bevezetésével lehet biztosítani. Erről állandóan beszéltek Oroszországban, és tulajdonképpen, erről beszélnek ma Magyarországon. Orbán Viktor szavait úgy értem, hogy a föderalizálás megvalósítását sürgeti Ukrajnában. A kompakt területen élő nemzeti kisebbségek, beleértve a kárpátaljai ruszinokat is, akiket általában Ukrajnában senki sem vesz figyelembe, kell, hogy jogot kapjanak kettős állampolgárságra, autonómiára. Biztos vagyok benne, hogy különböző országokban – Oroszországban, Magyarországon és Európa-szerte – egyre jobban meg fog honosodni az a gondolat, hogy Ukrajnának egységes, föderatív államnak kell lennie. És akkor az európai országok nyomására a kijevi hatóságok tárgyalásokat kezdenek délelet-ukrajnai és kárpátalji képviselőkkel.
Pontosan mi váltotta ki azt, hogy újra napirendre kerültek az autonómia és a kettős állampolgárság iránti igények ukrajnai magyarok körében?
Sem az orosz, sem a magyar közösségek nem mutattak nagy aktivitást, amikor Kijevben meglehetősen mérsékelt erők voltak a hatalmon. Amikor pedig helyükre nacionalisták jöttek, ezek a követelmények reális jelleget kaptak, elidegeníthetetlen feltétellé váltak különböző etnikai csoportok túléléséhez. Meg kell jegyezni, hiogy a magyar közösség Ukrajnában nem a legnagyobb: kb. 160-200 ezer főt számlál. Más országokban több magyar él. Szerbiában, például, 300 ezer, Szlovákiában félmillió, Romániában több mint egy millió magyar él. De éppen Ukrajnában a magyar kisebbség, mint ahogyan más etnikai közösségek is, ma úgy érzi, hogy védtelen.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_05_13/Orban-is-nagyhatalmi-soviniszta-2137/








A magyaroké és a ruszinoké lesz Kárpátalja?



A magyaroké és a ruszinoké lesz Kárpátalja?
Fotó: RIA Novosztyi

Az Ukrajnában élő magyarok nemzeti autonómiát szeretnének Kárpátalján. Ugyancsak kérik a kijevi főhatóságokat, hogy megválaszthassák „saját” képviselőiket, akik a Verhovna Radában képviselnék az ukrajnai magyarokat.

Időközben a hivatalos Budapest továbbra is útlevelet ad a kárpátaljai magyaroknak, annak dacára is, hogy Ukrajnában nincs kettős állampolgárság. Martonyi János külügyminiszter a honfitársak és érdekeik teljes támogatásáról beszélt a napokban.
Kárpátalján a magyarok és a ruszinok nemzeti autonómiát sürgetnek. A jelenlegi ukrán hatóságoktól maximálisan távol tartják magukat. Már megvan az eljövendő autonómia elnevezése is, amely a magyar és a ruszin népek kárpátaljai regionális konföderációját ígéri. Az ukrajnai magyarok etnikai kisebbségnek számítanak, de a ruszinoknak még ilyen joguk sincs – mondja Genyisz Kirjuhin ukrán politológus.
Már több éve vannak problémák a ruszinokkal. Ez az egyedüli nemzeti kisebbség Ukrajnában, amelyet Kijev mindeddig nem ismert el. Elmondható, hogy a ruszinok és az ukránok közötti viszony soha nem volt egyszerű.
A magyar - ruszin autonómia mellett a kárpátaljai magyarok azt szeretnék, ha az ukrán parlamenti választásokon lenne „magyar” körzet. Vagyis magyar származású jelölt indulna a parlamenti mandátumért.
Budapest támogatja a honfitársak törekvését. Bayer Mihály, Magyarország kijevi nagykövete kijelentette, hogy az ukrajnai magyarok autonómiát szeretnének, maguk akarják irányítani dolgaikat. A nagykövet nem tagadta, hogy Kárpátalja magyar lakosai igényelhetik a magyar állampolgárságot, annak ellenére is, hogy Ukrajnában nincs elismerve a kettős állampolgárság.
Kijev projektje az „ukrán politikai nemzetről”, amely értelmében az ukrajnai állampolgársághoz hivatalosan is hozzátartozna az ukrán nemzetiség, megszüntetné Ukrajna etnikai sokféleségét.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_04_23/A-magyaroke-es-a-ruszinoke-lesz-Karpatalja-5013/


A cionista vakolók nem azért robbantották ki az első világháborút , hogy mi visszakapjuk az elszakított területeinket . A koronás uralkodók uralkodóházak szétverése után , nem engednek meg egy újabb háborús fészek kialakulást így csirájában fojtanak el minden próbálkozást a cionista vakolók , és Antanttisták . Pusztuljon a magyar Orbán – hát ő is vakoló , és első a páholy óhaja , és csak aztán jön a magyarság , ha a zsidó érdekkel nem ütközik , mert akkor nincs magyar érdek , de van zsidó érdek , ami mindenek feletti , e gennyes országban , és a helytartóink ezt mindig is szem előtt tartják KOLABORÁNSOK egy nagy tűvel fel kéne szúrni őket mint a rovarokat mikor kérték , hogy csináljunk rovar gyűjteményt az iskolai tantervnek megfelelően . Úgy sorba kéne őket felszúrni , mint azokat a rovarokat , ők volnának az olajmaffiózók , kik mára elfoglalták a politikai életünket , és csak rabolnak , és gyilkolnak bennünket , mert 2020 ra 5- 6 millió magyarnak szabad csak a Kárpátmedencében élni !!!!! .








Kárpátalján a lakosok bíznak benne, hogy a magyarok megvédik őket



Kárpátalján a lakosok bíznak benne, hogy a magyarok megvédik őket

Kárpátaljai magyarok bíznak benne, hogy megvédik őket abban az esetben, ha destabilizálódik a politikai helyzet Ukrajnában.

A kárpátaljai magyarok szerint, a társadalmi szervezetek biztosították, hogy feltétlenül védelem alá veszik őket a helyzet súlyosbodása esetén – jelenti a
.
Korábban a média többször is hangsúlyozta, hogy 1939-ben, amikor hasonló geopolitikai helyzet alakult ki, Magyarország bevezette fegyveres erőit Kárpátalja területére.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_02_03/Karpataljan-a-lakosok-b-znak-benne-hogy-a-magyarok-megvedik-oket/






Finnország és Németország nem kíván katonai segélyt nyújtani Ukrajnának



Finnország és Németország nem kíván katonai segélyt nyújtani Ukrajnának
© Fotó: AP/Szergej Grits

A finn hatóságok és a német vezetőség bejelentették, hogy nem hajlandók katonai segélyt nyújtani Ukrajnának.

Így, például, Alexander Stubb finn miniszterelnök hangoztatta, hogy ez a kérdés nem is szerepel a napirenden. Rámutatott azonkívül, hogy efféle segélyre a NATO részéről sem lehet számítani. A finn kormányfő hangsúlyozta, hogy az atlanti szövetség csupán tagországainak nyújt ilyen segélyt, ami egyébként közismert. Hasonló nézetet vall Berlin is.
Korábban katonai segélyre vonatkozó kéréssel lépett fel Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter. A Legfelsőbb Tanács elnöke, Olekszandr Turcsinov augusztus 18-én kijelentette, hogy Kijevnek jól jönne a haditechnika formájában nyújtott segély is.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_08_19/Finnorszag-es-Nemetorszag-nem-k-van-katonai-segelyt-nyujtani-Ukrajnanak-7163/








Washington megtagadta Kijevtől a katonai segélynyújtást



Washington megtagadta Kijevtől a katonai segélynyújtást
Fotó: EPA

Az USA megtagadta az új ukrán hatóságoktól a katonai segélynyújtást – jelenti a The Wall Street Journal lap az amerikai kormányzat magas rangú tisztségviselőjére hivatkozva.

A tisztségviselő közölte, hogy Ukrajna ideiglenes kormánya katonai segélyért folyamodott az Egyesült Államokhoz, többek között fegyverzet, lőszer és hírszerzési adatokat kérve. A lap rámutat, hogy az amerikai kormányzat csakis „egyéni élelmiszeradagokat” volt hajlandó adni.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_03_14/269298590/




Csak az aranyatok kellet ti meg mehettek a picsába elég nekünk Izraelt eltartani .








A fergusoni zavargások mint fordulópont egész Amerika számára



A fergusoni zavargások mint fordulópont egész Amerika számára
© Fotó: REUTERS/Eduardo Munoz

A Ferguson városban zajló zavargások azt bizonyítják, hogy az amerikai társadalom súlyos problémákkal szembesül. Ezek a mélységes problémák nem oldhatók meg a fennálló társadalmi-politikai modell lényeges módosítása nélkül.

Ferguson utcáin az provokálta ki a szembenállást, hogy Darren Wilson rendőr lelőtt egy fekete fiatalembert, Michael Brownt. A hatóságok azzal mentegették magukat, hogy Brown és barátja veszélyt jelentettek a társadalom számára, mert 10 perccel a gyilkosság előtt kiraboltak egy dohányboltot. Azonban rövidesen kiderült, hogy a rendőr akkor lőtte agyon Brownt, amikor a fiatalember felemelt kézzel térden állt. Egyszóval, a városbeliek a rendőr magatartását önkényeskedésnek és faji alapú gyilkosságnak tartják, így pogromokkal és polgári engedetlenséggel válaszoltak a város fehér kisebbségének.
A fergusoni események a „színes forradalom” tipikus forgatókönyve szerint bontakoznak ki. Az efféle forradalmak hulláma az utóbbi húsz évben végigsöpört majdnem minden kontinensen. Az amerikaiak azt kapták meg saját otthonukban, amire erőltetetten törekedtek idegen földön. Az orosz külügyi tárca emberjogi meghatalmazottja, Konsztantyin Dolgov nyilatkozik:
A Missouri tagállambeli Ferguson városban történt tragikus események, amelyek a 18 esztendős fegyvertelen afroamerikai Michael Brown rendőr általi meggyilkolását követték, szemléletesen bizonyítják, hogy az amerikai társadalomban nagy a feszültség, hogy faji tekintetben az megosztott marad. Kétségtelenül a faji diszkriminációnak vannak nagyon komoly megnyilvánulásai. Más dolog azonban, hogy a hatóságok a legutóbbi ideig igyekeztek elpalástolni a valóságot. De nem sikerült sokáig rejtegetni az ellentéteket. A rendőrség vitathatatlanul aránytalanul alkalmaz erőt. Nem rendőrségi, hanem katonai eszköztárhoz nyúlnak, amivel kapcsolatban az amerikai jogvédők riasztót fújnak.
A helyzetet bonyolítja, hogy az amerikai rendőrök nehézfegyvert használnak. Így, haditechnikát is, amelyet külföldi háborúkban vetettek be. A Veteránok a Békéért Társulat elnöke, Gerry Condon hangsúlyozta, hogy az, ami Fergusonban történik, annak a nemzeti véleménynek az eredménye, hogy a problémák megoldhatók erőszakkal”. Közben a sajtó képviselői esnek a rendőri önkényeskedés áldozatául – folytatja Konsztantyin Dolgov.
Az újságíróknak nagyon komolyan kijutott. A hatóságok napról-napra egyre csak támadják a szólásszabadságot. Egyelőre nem sikerül bármennyire is komoly párbeszédet kezdeniük a tiltakozókkal. Egyébként nehéz párbeszédről beszélni, amikor a durva erőre tettek fel mindent. Szerintünk az amerikai hatóságoknak komolyan kell venniük azokat a nagyszabású belső problémákat, amelyek Amerikában léteznek, nem pedig más országokat kioktatni az emberi jogok terén, beleavatkozva szuverén ügyeikbe ál-emberjogi szólamok leple alatt.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_08_21/276219448/










Bolotov: az ukrán hadsereget visszaszorították Luhánszktól



Bolotov: az ukrán hadsereget visszaszorították Luhánszktól
© Archív fotó: RIA Novosztyi/Valerij Melnyikov

Az egyoldalúan kikiáltott Luhanszki Népköztársaság hadserege visszaszorította Luhánszktól az ukrán hadsereg csapatait - mondta Valerij Bolotov a LNK vezetője.

Elmondása szerint a felkelők ellenőrzésük alatt tartják Izvarinót, és az ukrán-orosz határ itteni szakaszát.
Bolotov közölte, hogy a köztársaság védelmét jelentősen megerősítették. Fegyvertárában vannak tarackok, légvédelmi és a Grad rendszerek, valamint az aknavetők.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_07_08/Bolotov-az-ukran-hadsereget-visszaszor-tottak-Luhanszktol-7385/






Peszkov: Oroszország szimmetrikus választ ad az ausztrál szankciókra



Peszkov: Oroszország szimmetrikus választ ad az ausztrál szankciókra
© Kollázs: Oroszország Hangja

Dmitrij Peszkov, az orosz államfő sajtótitkára bejelentette a válasz-szankciók bevezetésének lehetőségét Ausztráliával szemben.

Csütörtökön az ausztrál külpolitikai hatóság közölte, hogy érvénybe léptek a pénzügyi szankciók és a beutazási korlátozásokat 50 személy és 11 társasággal szemben, „akiknek közük van Ukrajna szuverenitásának és területi épségének veszélyeztetéséhez”.
Ősszel Ausztráliában, Brisbane városban a G20 országok vezetőinek találkozóját tervezik, júliusban pedig a húszak üzleti csúcsára kerül sor, amelyben rendszerint részt vesznek orosz üzletemberek is. Az ausztráliai hatóságok korábban bejelentették, hogy leállíthatják Oroszország részvételét a fórumban.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_06_20/Peszkov-Ooszorszag-szimmetrikus-valaszt-ad-az-ausztral-szankciokra-3404/




Az európaiak attól tartanak, hogy orosz gyémánt nélkül maradnak



Az európaiak attól tartanak, hogy orosz gyémánt nélkül maradnak
Fotó: RIA Novosztyi

Az európai ékszerészek az orosz Alrosa gyémánt bányavállalat gazdasági szankciókkal szembeni védelmére szólítottak fel.

Ha Oroszország leállítja a gyémánt szállítását, akkor az jelentős gazdasági sokkhoz vezethet. Az orosz szakértők megalapozottnak tartják az európaiak félelmeit.
A világ legnagyobb gyémánttermelő vállalatának, az orosz Alrosa cégnek a kivonulása az európai piacról rendkívül aggasztja Antwerpen ékszerész közösségét. Ez a belga város az öreg kontinens gyémánt iparának központja. Az Alrosa évente szállít gyémántot és nyers gyémántot Antwerpenbe. Ezek a szállítmányok 1,5 ezer ékszerész céget lát el munkával, amelyek éves forgalma több mint 50 milliárd dollárt ér el.
Az európai ékszerészek akkor kezdtek el aggódni, amikor Barack Obama amerikai elnök bővítette az oroszellenes gazdasági szankciók hatályát. Nem csak azokra a politikusokra terjesztette ki a korlátozásokat, akiknek véleménye szerint közük van az ukrán válsághoz, hanem a nagyvállalatokra, köztük a bányász cégekre is. Az Alrosa 44%-ban az orosz állam tulajdona, ami újabb ok arra, hogy a vállalatot korlátozzák – vélekedik Szergej Gorjainov a Rough and Polished ipari vállalat szakértője:
Természetes vannak olyan félelmek, hogy szankciók várhatóak. Azonban az a mennyiségű gyémánt, amit az Alrosa az európai és amerikai ügyfeleknek ad el Antwerpenen keresztül, könnyen Délkelet-Ázsiába kerül. Így a legnagyobb veszteséget egyértelműen Antwerpen szenvedi el.
A gyémánt Európába történő szállításának leállítása nem csak a helyi ékszerész cégek életképességére hat ki. A következmények között lesz munkahelyek elvesztése és jelentős bevételkiesés a belga állam számára.
A vállalat számára pedig, amely tavaly közel 37 millió karát gyémántot termelt ki, és minden tekintetben a világ egyik legfontosabb nyers gyémánt-szállítója, a veszteségek minimálisak lesznek. Az orosz ékszerész közösség alelnöke, Ararat Evojan nyilatkozott:
Megoldjuk, hogy kinek adjuk el. Nagyon nagy a kereslet keleten és délen. Ma a legnagyobb gyémántfogyasztók: India, Izrael, Kína és Délkelet-Ázsia.
A szakértők egy másik tényre is felhívják a figyelmet. Tavaly októberben a vállalat belépett az IPO-ba. Eladták a cég részvényeinek 16%-át. A kihelyezés több mint 60%-át amerikai, további 24%-át európai befektetők vették meg. Az orosz szakértők szerint ez segíthet abban, hogy az Alrosa elkerülje a szankciókat. Ugyanis az amerikai és az európai kormányok vélhetően nem fogják szankciókkal sújtani azokat a vállalatokat, amelyeket a saját állampolgáraik birtokolnak.






Titkos háború Iránnal szemben?



Titkos háború Iránnal szemben?

Az iráni Iszlám Forradalmi Gárda (IFG) testületét fokozott harckészültségbe helyezték. Teherán attól tart, hogy az ország az iráni nukleáris infrastruktúra kulcselemeinek megsemmisítésére törekvő atlanti szövetség támadásának célpontjává válhat. Mindez egy időben történik az Iránnal szemben életbe léptetett nyugati kemény gazdasági szankciókkal, beleértve az iráni olaj behozatalára hirdetett tilalmat.

Az IFG főparancsnoka,
Muhammed al-Dzsafari
tábornok utasítást adott az iráni ballisztikus rakétáknak elhelyezésére az ország számos térségében, hogy azok így védve legyenek az ellenség csapásaitól. Azonkívül az iráni légierőnél több gyorsreagálású egységet létesítettek, amelyek gyakorlatokat tartanak a feltételezett ellenség légierőivel szembeni ellencsapások begyakorlása céljából.
Az utóbbi hetek során Iránt hatalmas robbantás-sorozat rázta meg. November 12-én Teherán egyik kerületében a legnagyobb kutatóközpontban robbanás következtében életét vesztette Haszan Tehrani Mogaddam vezérőrnagy, akit „az iráni rakétaprogram atyjának” neveztek. November 28-án újabb robbanás hangzott Iszfahán városban, ami bizonyos adatok szerint az ottani urániumdúsító üzemnél is kárt okozott. Néhány napja olyan hírek érkeztek, hogy az iráni  légvédelem amerikai RQ-170 Sentinel robotrepülőgépet lőtt ki. A gép légi felderítést folytatott. A diverziók alapján állítható, hogy az Iszlám Köztársasággal szemben valóságos titkos háború folyik.
Az Irán és az iráni nukleáris program körüli szenvedélyek a múlt hónapban  éleződtek ki, amikor a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség jelentésében azt a feltételezést fogalmazták meg, hogy Teherán közel áll az atombomba előállításához. Szigorúbb gazdasági szankciók bevezetéséről és az iráni nukleáris létesítmények elleni esetleges csapásmérésről volt szó, többek között Izrael részéről. Az Oroszország Hangja szakértői ugyanakkor  annak is hangot adtak, hogy a folyamat fő „kezdeményezője” Washington. A Fehér Ház azonban jelenleg inkább árnyékban kíván maradni, és az iráni problémát Tel-Aviv révén próbálja megoldani.
Közben az Iránra nehezedő gazdasági nyomás egyre fokozódik. Az ENSZ szankciói és az USA és az EU által egyoldalúan bevezetett szankciók már-már újabbakkal bővülnek. Az Európai Bizottság az iráni olaj behozatalának tilalmát mérlegeli és már konszenzus alakult ki a kérdésben. Az Európai Bizottság képviselőinek véleménye szerint a politika különlegesen hatékony lehet, ha az intézkedést támogatná az USA és Oroszország. Washington bizonyára csatlakozik a szankciókhoz. Moszkva viszont meg van győződve arról, hogy az újabb tilalmak és szankciók csak fokozzák a feszültséget a térségben.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2011/12/07/61749519/




Amerikai szenátorok felszólították Obamát, hogy szigorúbb szankciókat léptessen életbe Oroszországgal szemben



Amerikai szenátorok felszólították Obamát, hogy szigorúbb szankciókat léptessen életbe Oroszországgal szemben
Fotó: RIA Novosztyi

Több amerikai szenátor felszólították az USA elnökét, Barack Obamát, hogy újabb szankciókat léptessen életbe az orosz gazdaság hadiiparával, energetikai és pénzügyi szektorával szemben, valamint vizsgálja ki az egyoldalúan kikiáltott Donecki Népköztársaság terrorista szervezetté nyilvánításának lehetőségét.

A vonatkozó iratot aláírta a szenátus külügyi bizottságának elnöke, Robert Menendez, a hírszerzési bizottság elnöke, Dianne Feinstein és a katonai szolgálat vezetője, Carl Levin.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_07_23/274992021/
A zsidó lobbi benyujtja a számlát mégtöbb goj vért akar , és főleg úgy , hogy megint más kaparja ki nekik a gesztenyét . Na hülye Európai gojok készen vagytok véreteket ontani egy zsidó világhatalom érdekében , akkor csatlakozzatok a gladioba , és a kiképzett csapat a legjobb felszereléssel mehet gyilkolni Ukrajnába .








Az USA a szankciók keretében lemondhat az orosz gazdaságba irányuló befektetésekről



Az USA a szankciók keretében lemondhat az orosz gazdaságba irányuló befektetésekről
© Fotó: East News/AP

Az orosz gazdaság bizonyos szektoraira vonatkozó esetleges szankciók mindenekelőtt abban nyilvánulhatnak meg, hogy amerikai cégek nem fektetnek be újabb összegeket – közölte Victoria Nuland, az amerikai külügyminiszter európai ügyekben illetékes tanácsadója az ukrajnai témakörben rendezett luxemburgi kerekasztal-beszélgetés keretében.

Nuland rámutatott, hogy a szankciók az energetikát, pénzszektort és a védelmi szektort érintik.
A tanácsadó kiemelte, hogy nem arról van szó, hogy félbeszakítanak mindent, amit már megcsináltak, Oroszországnak meg kell értenie, hogy az amerikai cégek nem hajlandók újabb befektetéseket tenni.
Szavai szerint ezeket az intézkedéseket az USA abban az esetben foganatosítja majd, ha a május 25-re kitűzött elnökválasztás meghiúsul, ill. ha Oroszország újabb csapatokat vezényel Ukrajnába.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_05_15/272410554/






Orosz védelmi minisztérium: Kijev elhúzza a humanitárius konvoj átengedését



Orosz védelmi minisztérium: Kijev elhúzza a humanitárius konvoj átengedését
© Fotó: RIA Novosztyi/Makszim Blinov

Az ukrán fél elhúzza a Délkelet-Ukrajnába indult orosz humanitárius konvoj átengedését a határon – mondta Anatolij Antonov orosz védelmiminiszter-helyettes.

Antonov cáfolta a NATO és európai országok azon spekulatív nyilatkozatait, hogy Oroszország fegyveres betörést tervez Ukrajna területére „humanitárius akció leple alatt”.
A miniszterhelyettes aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a településeken gyújtóbombákat és ballisztikus rakétákat használnak. Szavai szerint Kijev az ún. terrorellenes akció fokozásával megsokszorozza az áldozatokat a polgári lakosság körében.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_08_21/Orosz-vedelmi-miniszterium-Kijev-elhuzza-a-humanitarius-konvoj-atengedeset-8629/




Washington gondoskodása: az Ukrajnának nyújtott humanitárius segély annyi mint intervenció



Washington gondoskodása: az Ukrajnának nyújtott humanitárius segély annyi mint intervenció
© Fotó: AP/Szergej Gritsz

Vlagyimir Putyin személyes ellenőrzése alatt van a Kelet-Ukrajnának nyújtandó humanitárius segély. Doneckben és Luhanszkban a helyzet kritikus: szünetel a víz-, a villamosenergia-ellátás, nincsenek gyógyszerek, fogytán van az élelmiszer.

Kijev közben arról igyekszik meggyőzni a nagyvilágot, hogy ellenőrzi a helyzetet, segítségre nincs szüksége. Washington pedig bejelentette, hogy beavatkozásnak fogja tekinteni Moszkva minden próbálkozását humanitárius segélyt irányítani a Donecki-medencébe. Az orosz külügyi tárca mégis bízik abban, hogy a megtorló akciót megvalósító szövetségesek meg fogják engedni a humanitárius folyosó megnyitását.
Az USA támogatásával Kijev mindent megtesz annak érdekében, hogy a Doneck és Luhanszk megye lakatlanná váljon, hogy Loneck sé Luhanszk városok folytonos tűz alatt maradjanak. Üzemképtelenné teszik a közműveket: a lakosság képtelen hozzájutni nemcsak villamos energiához, hanem vízhez sem. A Porosenko-rezsim vérengzései szülte szörnyűségekhez még hozzájárul az ökológiai katasztrófa veszélye is. A hadsereg állandóan lövi a Sztirol horlivkai vegyi nagyüzemet, ahol halálosan veszélyes mérgező anyagokat tárolnak. Szakemberek értesülései szerint ha valamelyik tározóból ilyen vegyi anyag szivárogna el, körülötte 300 kilométernyi övezetben a területet mérgezés érné, azaz Ukrajna mellett a fertőzött terület kiterjedne Fehéroroszországra és Oroszországra is.
Moszkva igyekszik meggyőzni a Nyugatot, hogy humanitárius folyosóra van szükség a délkelet-ukrajnai békés polgári lakosság segélyezése érdekében. Az Egyesült Államok azonban határozottan ellenzi az Ukrajnának nyújtandó orosz humanitárius segélyt. Amint az USA ENSZ-nagykövete – Samantha Power – kijelentette, ez a nemzetközi humanitárius szervezetek feladata. Power szavai szerint Oroszországnak a délkelet-ukrajnai térség lakosainak való segélynyújtásra irányuló próbálkozásait ukrajnai intervencióként fogják értelmezni. Kijev azonnal bejelentette, hogy az orosz katonaság törvényellenesen megpróbált behatolni az ország területére humanitárius konvoj leple alatt. Moszkva cáfolta ezeket a nyilatkozatokat. De Oroszország nem hagy fel azzal, hogy józan belátásra bírja nyugati partnereit – közölte Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Jelenleg elsőrendű feladatként megpróbálunk megállapodásra jutni az ukrán féllel és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságával, az ENSZ nemzetközi humanitárius szervezeteivel arról, hogy Luhanszk és Doneck megyébe sürgősen humanitárius segélyt kell küldeni. Szerintünk a kérdés elodázhatatlan. A helyzet az Oroszországi Föderáció elnöke tartja ellenőrzés alatt.
Az ukrajnai lakosság közben menekül a Kijev szempontjából „jóléti” régiókból. Az emberek saját életüket kockáztatva menekülnek: a Nemzeti Gárda fegyveresei ugyanis lövik az orosz határ felé vezető utakat. Négy határátkelőt újból kénytelenek voltak bezárni. A Novosahtyinszk, Kujbisevo és Volosino határátkelőkön az orosz vámosok felfüggesztették munkájukat amiatt, hogy a túloldalon ukrán kollégáik nem dolgoznak. Az éppen hogy megnyílt Matvejev Kurgan határátkelőt pedig muszáj volt újból kiüríteni: a közelben egész éjjel lövegek robbantak.
A kijevi hatalom nemcsak bombákat és lövegeket zúdít saját népére, hanem hazugság áradatát is. Az ukrán médiákat eluralt dezinformáció áradatának semmi köze az újságíráshoz – vallja meggyőződéssel a Legfelsőbb Tanács tagja, Olekszandr Holub.
Ukrajnában az újságírásnak befellegzett, helyét a propaganda foglalta el. A zsurnalisztika alapelvei – az objektivitás, az alternatív álláspontok bemutatására való törekvés ­– jelenleg hiányzanak.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_08_11/Washington-gondoskodasa-az-Ukrajnanak-nyujtott-humanitarius-segely-annyi-mint-intervencio-7666/




Odesszai túlélő: az ukrán zászló hóhérok zászlaja



Odesszai túlélő: az ukrán zászló hóhérok zászlaja
© Fotó: REUTERS/STRINGER

A délkelet-ukrajnai helyzet és a menekültek megsegítése került a Rosszija Szegodnya Nemzetközi Hírügynökségáltal rendezett konferencia homlokterébe. 

A fórumon részt vesznek az orosz Társadalmi Kamara, ukrán szociológusok, politológusok és újságírók. A konferenciát egy perc néma csenddel kezdték, mert aznap temették az odesszai tragédia áldozatait. Tatjana Georgijeva saját bőrén átérezhette ezt a szörnyűséget: május 2-án ott volt a Szakszervezetek Házában.
Az embereket gázzal mérgezték. Egyesek önként kiugrottak az ablakon, másokat egyszerűen kidobtak onnan, többek között asszonyokat és idős embereket. Lent botokkal verték a túlélőket. A Szakszervezetek Háza épületében 50 személy halt meg a tűzben. Nemirovszkij odesszai főpolgármester pedig egyszerűen tétlenül figyelte mindezt. Ez immár nem politikai helyzet. Azok kerültek hatalomra, akiket én nem választottam. Ezentúl számunkra az ukrán zászló a hóhérok zászlaja. Ami Ukrajnába való visszatérésemet illeti, ezt nem szándékozom megtenni addig, míg ott nácik vannak a hatalmon.
Tatjanához hasonló ukrajnai menekültek immár több mint 2,5 ezren vannak Oroszországban. Segít nekik az orosz Társadalmi Kamara és a mellette létesített külön koordinációs stáb. Az orosz Társadalmi Kamara titkár-helyettese, Vlagyiszlav Grib elmondta:
Folyamatosan szörnyű esetekről hallunk a menekültektől: van, akinek a fiát megverték, van, akinek lányát gyilkolták meg Lembergben… És mindez csak amiatt történt, hogy oroszul szólaltak meg. Információs és jogi segélyt nyújtunk nekik, közreműködünk annak érdekében, hogy lakást és munkát kapjanak.
A moszkvai konferencia ukrajnai résztvevőinek ideutazása már önmagában is elég ürügy arra, hogy Ukrajnában letartóztassák őket. Jelena Rajhorodecka újságíró a legutóbbi ukrán jognormákra hivatkozott.
Az, hogy mi – ukrán állampolgárok – itt vagyunk, az új törvények értelmében bűntettnek számít. Tizenöt év szabadságvesztéssel sújtják azokat, akik bármilyen kapcsolatot tartanak fenn Oroszországgal, ha ezt az ukrán államiságnak okozott kárnak minősíthető. Még a hitleri Németországban sem fogadtak el 1933-ban annyi törvényt, amennyit sokkal rövidebb idő alatt fogadott el a Majdan-hatalom.
Az ukrajnai események nyugati médiákban való megvilágítása külön témát képez. Dmitro Gubin ukrán politológus figyelmeztette a konferenciára összegyűlt külföldi újságírókat, hogy nem szabad terroristáknak minősíteni a donecki lakosságot, a Majdan lövészeit pedig hősöknek aposztrofálni, amint ezt gyakran teszik napjainkban.
Állandóan mondjuk nyugati barátainknak: „Előbb legyenek szívesek megnézni, hogy ki az, aki gyilkol, ki az, akit gyilkolnak, ki azt, aki kialtozza, hogy „Gyilkolj!”, és ki az, aki úgy tesz, mintha semmi nem történne. Arra szólítom fel a jelenlevő külföldi médiákat, hogy igazat mondjanak, és ne hallgassanak az elvadult kijevi nácik szavára!”
Az orosz Társadalmi Kamara tagjai szerint a tárgyalások még a tragikus odesszai események után is lehetségesek. Azonban ha a hatalmasokat legitimáló elnökválasztás mégis megtörténik, akkor bizonyára már túl leszünk azon a ponton, ahonnan nincs visszatérés.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_05_07/272094934/






Nyolcvan ukrán katona adta fel magát a felkelőknek



Nyolcvan ukrán katona adta fel magát a felkelőknek
© Fotó: RIA Novosztyi/Jevgenyij Bijatov

Luhanszk peremén egy ukrán katonai egység 80 katonája adta meg magát a felkelőknek – jelentette ki a Dél-Kelet Hadserege parancsnoka, Gennagyij Cepkalo.

Múlt éjjel ott fegyveres összecsapásra került sor, amelynek eredményeként a felkelők elzárták a katonai egységet.
Jelenleg a felkelők a katonák által letett fegyvert vizsgálják. Cepkalo megígérte, hogy minden katonát a közeljövőben hazaengednek.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_05_29/272924418/






Szakadás az ukrán hadseregben



Szakadás az ukrán hadseregben
© Fotó: East News/AP Photo/Sergei Grits

Délkelet-Ukrajnában a népfelkelők oldalára átállnak azok a katonai személyek, akiket a kijevi hatóságok a tiltakozóakciók elfojtására vezényeltek a térségbe. Míg Moszkva elítéli a békés polgári lakossággal szembeni erőalkalmazást, Brüsszel jobbnak látja nem kommentálni a halálos áldozatokról szóló információkat.

Délkelet-Ukrajnában a katonák átállnak a tiltakozók oldalára. Így, a Doneck megyei Kramatorszkban és Szlavjanszkban a páncélozott harci járművek személyzetének tagjai nem kívánnak részt venni a harcműveletekben és az illegitim hatalmat védeni. A katonák saját szemükkel látják, hogy a tüntetők nem szeparatisták és nem terroristák, amint ezt Kijev állítja, hanem egyszerű helybeli lakosok. Nyikolaj Szorokin szakértő meg van győződve arról, hogy az ukrán katonaság túlnyomó része nem hisz a mai hatalomnak.
– A mai Ukrajnában illegitim vezetőség birtokolja a hatalmat. A nagyszabású erőszakos akció beindítása az ukrán államiság végének a kezdetét jelenti: először is, szakadás van a hadseregben a kelet-ukrajnai származású közép szintű tisztek körében. Ezek nem fognak parancsot adni a nehéz haditechnika békés polgári lakossággal szembeni bevetésére. Élni akarnak ott. Milyen célokért kell harcba szállniuk és saját népüket gyilkolniuk? A kijevi törvénytelen hatalomért?
Közben a parlamenti képviselők a Legfelsőbb Tanács zárt ülésén jóváhagyták a saját népükkel szembeni erőszakos akciót az ország keleti részén. Ezt a parlament által kinevezett első kormányfő-helyettes, Vitalij Jarema jelentette be. Elmondása szerint „a rendkívüli állapot bevezetésének kérdéséről egyelőre nincs szó”. Attól függ majd minden, hogy a katonaságnak mely része áll át a tiltakozók oldalára.
Közben az Európai Unió ahelyett, hogy elítélje az ukrán hatóságok döntését a katonaság bevetéséről a tiltakozóakciók elfojtása céljából, megpróbálta Oroszországra hárítani a felelősséget. Brüsszel újból arra szólítja fel Moszkvát, hogy „mondjon le a törvényellenes fellépésről Ukrajnában”. Brüsszel nem fűzött kommentárt ahhoz az erőszakos akcióhoz, amelynek következtében eltérő adatok szerint a referendum 4–11 híve vesztette életét.
Ukrajnában egyre gyakrabban hangzanak felszólítások, hogy napolják el a május 25-re kihirdetett elnökválasztást. Az egyik elnökjelölt – Oleg Carjov – szerint nem lehet szavazni a kezdődő polgárháború viszonyai közt.
Teljes szöveg: 
http://hungarian.ruvr.ru/2014_04_17/271315889/



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése