2018. január 24., szerda

Napi használatú receptek





Napi használatú receptek

Bedörzsölő massza

Közben van időm, megpucolok egy fej fokhagymát, sóban összetöröm, beleteszem egy vizespohárba, adok hozzá egy csipetnyi őrölt köményt és három púpos teáskanálnyi pirospaprikát. Hozzákanalazok annyi abálét, amennyivel sűrű, lekvárszerű masszát keverhetek.



Toroskáposzta II.



Hozzávalók:

  • 1 kg vegyes sertéshús (lapocka, dagadó, tarja, oldalas, bármelyik jó, de legalább 2 fajta legyen, és ne comb, mert az nagyon száraz) , 2-3 púpozott kanál hideg zsír vagy 2 dl   olaj , 2-3 nagyobb fej vöröshagyma só , ételízesítő , bors
  • 1 evőkanál pirospaprika 1,5 kg savanyú káposzta
  • 1-2 babérlevél, ha nincs a káposztában

Elkészítés:

Az összekockázott húst, a zsírt, az apróra vágott hagymát, a borsot, a sót és az ételízesítőt együtt beletesszük egy nagyobb lábasba, sütjük-pörköljük, míg kifehéredik a hús minden oldala, majd fedő alatt puhára pároljuk. Ha elfőtte a levét, de még nem elég puha, kevés vizet teszünk alá, és tovább sütjük. Ha megpuhult a hús, de még van egy kis víz alatta, beletesszük a pirospaprikát is.

Zsírjára sütjük, és beletesszük a jól kiáztatott, kinyomkodott káposztát (ha nagyon hosszú a savanyú káposzta, kicsit vágunk rajta), és ezután fedő nélkül folyamatosan kavarjuk, míg megpuhul a káposzta. Ez kb. 20-25 percet vesz igénybe. Ha szükséges, még fűszerezzük.

Fontos, hogy a hús teljesen puhára süljön, és csak utána tegyük bele a káposztát, mert a savanyú káposzta megedzi a húst, és utána nagyon nehezen fog megpuhulni.

Megjegyzés:

A receptet Jabaki2 küldte. Köszönjük!
Való igaz hogy csak a friss húsból a legfinomabb , mint ahogy az orjaleves is és a töltött káposzta is . Mifelénk /Szatmár/ disznóvágáskor kötelező a toroskáposzta ,a húst jó nagy-falatnyi darabokra vágták és előbb a zsírosabb részt /hasaalja ,tarja / kissé lepirították hogy eressze ki a zsírt majd a soványabb hússal tovább sütötték , de nálunk csak sóval , borssal fűszerezik ,paprikából csak erős csöves jöhet számításba és semmi tejföl- mert az már a székelykáposzta beütése - .




ABÁLT SZALONNA

Mi kell hozzá?

Disznóvágás, csak így, egyszerűen. De ha nem akarsz a lakótelepi konyhádban disznót ölni, főzz egy jó kocsonyát, abálének az is megteszi. És még egy jó kocsonyád is lesz. Csempéssz a lébe 2-2,5 órára egy szép darab tokaszalonnát, és a lényeg meg is van.
Az a pompás lé, ami a csülkök, körmök, fülek-farkok, zöldségek ízét hordozza, gyönyörűen átjárja a tokaszalonnát, különösen a húsos részeit. És a tokaszalonna is átadja az ízét a kocsonyahúsnak, vagyis minden szereplő jól jár, különösen az, aki a végén az egészet megeszi finom, ropogós héjú, foszlós bélésű félbarna kenyérrel, némi savanyított gyufapaprikával... 
Hát egészen elérzékenyülök itt a nagy blogolásban, mindjárt kirohanok a konyhába...
Ugyanis ott díszeleg az ablakban az abált szalonna, még langyos, még nem jó, be kell hűteni egy éjszakára, hogy összeérjenek az ízei, de legalább nézegethetem...

Hogyan készül?

Mosás-borotválás után a tokaszalonnát is leforrázom és lehabozom a többi kocsonyacuccal, majd félreteszem, hogy a kocsonya főjön 2-3 órányit, kezdjenek az ízek vándorolni, mire beleteszem a tokaszalonnát. Addig főzöm, pöfögtetem csendesen, míg a bőre is elég puha lesz, ez vastagságtól függően két- két és fél óra.

Közben van időm, megpucolok egy fej fokhagymát, sóban összetöröm, beleteszem egy vizespohárba, adok hozzá egy csipetnyi őrölt köményt és három púpos teáskanálnyi pirospaprikát. Hozzákanalazok annyi abalét, amennyivel sűrű, lekvárszerű masszát keverhetek.
Ha megfőtt a tokaszalonnám, kiveszem egy tányérba, és megkenem a fokhagymás paprikamasszával egy lapos kiskanál segítségével. Ezután borotvaéles késsel beirdalom keresztbe-hosszába, 2-3 centinként. Csak húzom a kést magam felé, nem tolom, nehogy széttépjem a puha húsos részeket. Nagyon vigyázok, hogy át ne vágjam a szalonnát, mert sokszor a saját súlyától szétnyíló szalonna kimélyíti a bevágást, szóval inkább lassan, több részletben vágok, hogy szét ne szakadjon.
Az irdalásokba ujjammal belekenem a piros masszát, jól bedörzsölöm, hogy mindenhova jusson. Ha kész, állni hagyom kicsit, amíg kimosakszom és összeégett ujjamat vigasztalom. Ha vége a szertartásnak, meghintem mindenütt a szalonnámat pirospaprikával, hogy szép matt legyen és bíborszínű.
Azután megvárom, míg annyira lehűl, hogy a hűtőbe tehessem másnap reggelig. Akkorra már eléggé összeérnek az ízek ahhoz, hogy fogyasszuk. Fóliával letakarva teszem vissza a hűtőbe, nehogy kiszáradjon és kikeményedjen.
Nem zavar, ha vastag rajta a massza, vagy a pirospaprika rétege, sőt, szeretem is. Nem kenem-szórom csípőspaprikával, a csípőspaprika illata más, engem zavar, a nők nem is szeretik, én is inkább csípős savanyúsággal eszem, vagy bogyiszlói paprikával, mert nyáron is lehet abált szalonnát csinálni, ha nem is kocsonyával. Kocsonyát is lehetne nyáron csinálni, mert elfagyasztható minden hozzávaló, de az asszonyok olyan furcsán évszakhoz kötöttek (ki látott már nyáron kocsonyát, az téli eledel?), jobb a békesség.








Férfias játékok 1. Sertésfej felvágott házilag



....avagy a sertésfej és bőrke dícsérete. Nagyon jó, a csajok akkor mind kimentek a szobából, vagy elhúztak máris a blogról. Most már nyugodtan beszélhetünk ..... a sertésfej mennyei ízéről és a ropogósra sütött sertésbőrke snackről.
Hogy miért idegenkednek az emberek ezektől a dolgoktól nem is tudom. Az aszpikos-húsos felvágottat megveszik drágán. Sőt: rengeteg olyan felvágott vagy félkész étel is simán beugrik a kosarakba, amikben mindezek benne vannak. Egy normális kocsonya is úgy készül, hogy alap bele a sertésfej. Snacket pedig füstölt sonkás vagy bacon ízben vásárolnak legtöbben. Vegyük meg ezeket a bazira-bazira (és tényleg bazira) olcsó alapanyagokat, és készítsünk belőlük -minimális munkával!!!!- eszméletlen kajákat! Mit szóltok? :) 
fej05.JPG
Sertésfej felvágott házilag
 Hozzávalók:
1 fél sertésfej hasítva , 2 fej (!) + 4 dundi gerezd fokhagyma
20-25 szem feketebors (fél maréknyi) , 2-3 nagyobb babérlevél
5 evőkanál (!!!!) só , 1 evőkanál majoranna , 1 evőkanál kakukkfű
1 mokkáskanál őrölt kömény

Elkészítése:

A sertésfejről már megemlékeztem, ugyanúgy kell elkészíteni, a 
receptet OLVASD ITT. Egyszerű, csak ne essünk abba a hibába hogy azonnal fel akarjuk zabálni. Ha pedig direkt abba a hibába akarunk esni (és miért ne tennénk), akkor vegyünk két felezett disznófejet, hiszen a felvágott csak másnapra fog összeállni :)
Ha a sertésfej-kajálással megvagyunk jöhet a felvágott lényege. Vegyünk folpackot, és négy akkora réteget helyezzünk az előkészítő pultra (egymásra), amibe bele fog férni a felvágottunk. Ha mégsem férne bele kénytelenek leszünk a maradékot megenni sok-sok sörrel, tormával és csípős savanyúval :) Ez pedig maga a borzalom, nemdebár? Remélem asszonyok már eszik a diétás(nak gondolt) joghurtjukat az ilyen-olyan brazil sorozat előtt....
Tehát: vegyük ki a fél sertésfejet az abaléből (a levet pedig nyugodtan fagyasszuk le, jó szolgálatot fog tenni kocsonya alapként) és szépen kezdjük el lehámozni a csontokról a húst. Ne foglalkozzunk azzal, hogy nem jön le egyben (miért is jönne?) Egyszerűen helyezzük a folpackra a leszedett húsokat úgy, ahogy tetszik. Én szeretem a bőrt a folpack felé helyezni, mert olyan lesz a kész felvágott, mintha valódi bőre lenne. Bakker, hisz' ez tényleg valódi bőr :) Kóstoljuk meg, hátha kell még egy kis só és ha igen finoman sózzuk át az egészet. Most jöhetnek a fűszerek az: nyomjuk rá és dolgozzuk el a fokhagymát (azt a plusz 4 gerezdet) a húson, szórjuk meg kakukkfűvel, majorannával és őrölt köménnyel..

fej02.JPG
Persze ezt lehet variálni ízlés szerint. A lustábbak kenhetnek a hús tetejére gulyáskrémet, vagy snidlinges juhtúrót, de paprikával is megszórhatjuk. Én már készítettem halászlé kocsonyával is, bár én tényleg perverz vagyok:) A lényeg: bármit tehetünk, csak a fantáziánk szab határt. Persze az egész ultra rondán néz ki most, de kit érdekel! Pamela Andersont sem az aranyér-műtéte közben nézegetjük, nem? :)
Ahogy az egésszel megvagyunk tekerjük fel a folpackot úgy, mint egy szaloncukrot. Arra figyeljünk, hogy jó szoros legyen az egész. Nyugodtan lehet erősen nyomkodni, ezért kellett a négy réteg műanyag. Legyen minél tömörebb az egész. Ha ezzel megvagyunk kb. így fog kinézni:
fej03.JPG
Ja, hogy itt még a sertés állkapocs is ott díszeleg? Nnnnnno, tehát ha jó szorosan szaloncukor-formára tekerjük így fog kinézni:
fej04.JPG
Menjünk már és igyunk egy pálinkát, a szaloncukrot pedig tegyük a hűtőbe és felejtsük el. A sertésfej összetevőinek hála semmi zselésítő anyag nem kell hozzá, csupán össze kell dermednie, mint egy kocsonyának. Másnap vegyük elő az eltett felvágottat és hámozzuk ki a műanyagból. Amíg készül a reggeli teánk szeleteljük fel ezt a mennyei finomságot. Friss kenyérrel, vagy pirítóssal tálalva egy finom tea mellé, jóféle mustárokkal, tormakrémmel vagy bármivel fogyasztva gyönyörű reggelünk lesz.... 
fej01.JPG
 Jó étvágyat!
A sertésfej kilója 299 Ft egy normál Coop-ban. Ezért az árért bakker még egy nyomorult pulykaérmét sem kapni, a hozzá felhasznált olaj áráról nem is beszélve.
Legközelebb egy szintén nagyon finom (és szintén bazi olcsó) sertésbőrke snack lesz bemutatva. Utána sosem fogtok bolti snacket venni, garantálom :) Jöhet a Férfias játékok második része?



Szemes paszulykonzerv sertésfejből




Egy nagyon finom paszulykonzervet hoztam, amit disznófejből szoktunk elkészíteni. A disznófősajt nem tartozik a család kedvencei közé, így a sertésfejet összefőzzük a babbal, nincs az a férfi, aki ne szeretné :) Az elkészítése jóval egyszerűbb annál, mint ahogy gondolnánk. Kissé időigényes, de megéri a fáradtságot!

Hozzávalók:
1 fél sertésfej vagy 1 friss csülök, 2 kg paszuly, 1 liter olaj, 1 kg hagyma, 5-6 babérlevél, 1 fej fokhagyma, 5 dl paradicsomlé, 1 evőkanál házi ételízesítő, só, bors, pirospaprika.

Elkészítése:
A sertésfejet enyhén sós bő vízben megfőzzük. A paszulyt beáztatjuk, az áztató levet letöltjük, megfőzzük, a levet leszűrjük. A hagymát apróra vágjuk, az olajban üvegesre pároljuk. A fejet kivesszük a fövő vízből, a levét félretesszük.
A húst leszedjük a csontról, majd apró kockára vágjuk, hozzáadjuk a hagymához kissé összefőzzük, hozzáadjuk a főtt paszulyt, a babérlevelet, ételízesítőt, borsot és ha szükség kevés sót. Felöntjük a paradicsomlével, rátöltjük a félretett főzőlevet (kb. 4 liter lé kell legyen), ha nagyon vastag a paszuly öntünk hozzá még levet. 20-30 percig főzzük, belekavarjuk a befőzőport, befőttesüvegekbe rakjuk. Egy lábasba vizet öntünk, belerakjuk az üvegeket és lassú tűzön kidunsztoljuk amíg az olaj feljön a tetejére. Lekössük az üvegeket és száraz dunsztba tesszük. Hidegen, melegen egyaránt finom egytálétel. Vöröshagymával vagy savanyúsággal tálaljuk.




Rózsi-féle kacsatöpörtyű



A kacsa bőrös háját 10-12 centi hosszú és 3 centi széles csíkokra vágom és egy fél pohár vizet aláöntve fedő alatt elkezdem sütni. Mikor elfogyott a víz, leveszem a fedőt és arany színűre pirítom. Időnként megkeverem, hogy le ne égjen. Leöntöm róla a kacsazsírt, majd a tepertőket összekeverem három gerezd zúzott fokhagymával, és egy kávéskanálnyi sóval. 




Lesütött kacsamáj



60 dkg kacsamáj, 20 dkg kacsaháj, 2 dkg só. 
A májat megtisztítom, majd a fél gyufaskatulya méretű kockákra vágott hájjal együtt 4 deci vízzel lefedve, kis lángon felteszem főni. Fél óra után leveszem a fedőt és időnként megforgatva szép pirosra sütöm. Mikor kész, csak akkor sózom. Melegen héjában sült burgonyát, burgonyapürét, fejes salátát, vagy más idénysalátát adok mellé. Hidegen felszeletelve a legelőkelőbb ételek egyike.
A megmaradt kacsazsír kenyérre kenve fenséges. 




Májas zsír



1 kisütött kacsamáj, fél liter kacsazsír, késhegynyipirospaprika, 1/2 kk só. 
A májat ledarálom és összekeverem a szobahőmérsékletű zsírral, a pirospaprikával, valamint egy fél kávéskanálnyi sóval. Konzerves üvegbe teszem és hideg helyen tartom. 








Paradicsomos bab






Hozzávalók:
40 dkg fehér bab, 1 doboz kockázott paradicsom konzerv, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, olaj, só, bors. 
Elkészítése:
A babot éjszakára beáztatjuk, másnap a vizet leöntjük, annyi hideg vízzel főni tesszük, amennyi ellepi, puhára főzzük. Kevés olajon az apróra vágott hagymát megdinszteljük, hozzáadjuk a paradicsomot, addig főzzük, amíg mártás sűrűségű lesz. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk apróra vágott petrezselyemzölddel, hozzáadjuk a babot is és kissé összeforraljuk. Rántott hagymakarikával, sült hússal vagy tükör tojással tálaljuk. 







Frankfurti leves, ahogy én szeretem


A képen látható levest az alábbiakból készítettem


Hozzávalók:
1 darab hagyományos füstölésű karajcsont (30 deka kb.)
1 darab nyers karajcsont a mélyhűtőből (kb. 1 kiló karajhoz tartozott anno) , Egy fél fej kelkáposzta (kb. fél kilónyi legyen max.)
3 db debreceni (nem volt itthon jó ízű, minőségi virsli)
1 közepesnél valamivel nagyobb vöröshagyma, 2-2 szál közepes petrezselyemgyökér és sárgarépa , 2 szem közepes nagyságú krumpli, 3 gerezd fokhagyma, 2-3 evőkanál liszt , Füstölt mangalica szalonna (4 szeletke), Pirospaprika, Só, Őrölt bors, 1-2 csomag zöldpetrezselyem, Tejföl

Elkészítés:
A csontokat felteszem főni annyi vízben, amennyi jó bőven ellepi. Amikor megfőtt, leszűröm. A csontokról – ha van rajta egyáltalán – leszedem a főtt húst és felkockázom, félreteszem.
A vöröshagymát apróra vágom, a fokhagymát megreszelem vagy átnyomom. Felteszem főni a füstölt lé egy részével. Közben megtisztítom a zöldséget, kis kockákra vágom, a kelkáposztát is csíkokra vágom, a krumplit is feldarabolom. A zöldségeket hozzáadom a hagymás léhez, adok hozzá még füstölt levet annyit, hogy levesnek lehessen tekinteni a későbbiekben.
Miközben fő, a füstölt szalonnát kiolvasztom, a pörcöt kiszedem (és megeszem). A zsírban megpirítom a hosszában félbevágott és utána feldarabolt debrecenit (virslinél csak karikázok). Miután egy picit megpirult, kiszedem a zsiradékból és a lisztből pirospaprikás rántást készítek belőle, mellyel a levest besűrítem. Hozzáadom a megpirított debrecenit/virslit és készre főzöm. A végén megszórom zöldpetrezselyemmel bőven.
Ha van kedvem, a főtt és felkockázott húst is hozzá lehet adni (én szoktam, hadd legyen még egészségtelenebb).
Tálalásnál adhatunk tejfölt hozzá.

Megjegyzés:

Halvány fogalmam sincs, hogy mitől frankfurti, de ennek ellenére nagyon szeretjük.












Tojásleves, ahogy én készítem (3-4 személyre)



Hozzávalók:
1 liter tészta főzőlé/vagy krumplilé, esetleg víz, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt
1 mokkáskanál őrölt köménymag, Bors ízlés szerint, 1 teáskanál pirospaprika, 2 tojás felverve
1 evőkanál apróra vágott snidling vagy zöldpetrezselyem

Elkészítés:
Forró, de nem égető olajon picit megforgatom az őrölt köményt, majd rászórom a lisztet és állandó keverés mellett világos rózsaszínűre pirítom. Megszórom a pirospaprikával, majd felengedem a tésztalével/krumplilével/vízzel (ez utóbbi esetben egy kis vegetát is teszek bele). Kb. 10 percen át lassú forrás mellett főzöm, majd állandó keverés mellett belecsurgatom a felvert tojást. Hozzáadom a snidlinget (zöldpetrezselymet) és egy forralás után lezárom.


Megjegyzés:

Sót nem szükséges beletenni, mivel a főzőlé amúgy is sós. Szeretem a savanyú tojáslevest is, de családom inkább ezt a változatot részesíti előnyben.










Lencse krémleves



Hozzávalók:

1 db kis (kb. 40 dekás) hagyományos füstölésű első csülök, 25 deka lencse
Kb. 10 dekányi füstölt mangalicaszalonna, 1 közepes szál sárgarépa, 1 közepes szál petrezselyemgyökér, 1 db, a közepesnél valamivel nagyobb vöröshagyma, 3-4 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál liszt a rántáshoz, Só, Bors, Mustár, Babérlevél, Pirospaprika
Tejföl, Tárkonyecet, Apróra vágott snidling, 2-3 kemény tojás, Kevés cukor (2 teáskanál)

Előkészítés:

A leves elkészítése előtti nap puhára főzöm a füstölt csülköt és a levében hagyom kihűlni. Kihűlés után csíkokra vágom a főtt húst. Este beáztatom a lencsét.
Apróra vágom a vöröshagymát, finomra zúzom a fokhagymát, kiolvasztom a szalonnát, kiszedem a pörcöt (én általában azon nyomban meg is eszem), megtisztítom a zöldséget és karikákra vágom. A kemény tojást is csíkokra vágom.

Elkészítés:

Kb. egy és háromnegyed / két liter füstölt lében felteszem főni a lencsét a zöldségekkel, hagymával, fokhagymával és a babérlevéllel egyetemben (amennyiben elfőtt a csülök leve, nyugodtan fel lehet engedni vízzel, mivel a hagyományos füstölésű húsfélék eléggé sósak). Mikor megpuhult a szalonnazsírral (amelyben a cukrot kissé karamelizáltam) készült pirospaprikás rántással besűrítem és egy fél pohár tejfölt is belefőzök. Szükség esetén még sózom, borsozom. Egy csöpp tárkonyecet egyáltalán nem árt a levesnek.
Botmixerrel kiturmixolom az egészet. Nem sikerült teljesen szétmixelnem a lencse héja miatt, ezért még átengedtem egy szűrőn az egészet és amennyire lehetett, a sűrűjét is átpasszíroztam, így benne volt a levesben a zöldség és lencse is, csak a héja maradt ki. Ez nem is baj, mivel kevésbé okoz felfújódást.
Egy jó késhegynyi szódabikarbóna belefőzés után a felfúvódás elmarad. !!!!
Csészében tálaltam. Egy evőkanálnyi jó sűrű tejföllel, a füstölt hús és kemény tojás csíkokkal, valamint apróra vágott snidlinggel díszítettem.

Megjegyzés:

Bizonyos okok miatt kénytelen voltam az otthon megtalálható anyagokból ebédet készíteni. Két pici csülköt vettem karácsonyra a töltött káposztához, csak az egyiket használtam fel. A lencse (fél zacskónyi) is már vagy három hónapja várta, hogy megfőzzem, egy-egy szál zöldség is mindig van a hűtőben váratlan esetekre (ez is a karácsonyi leveshez valóból maradt ki), ugyanez a helyzet a tejföllel, tojással.
Fánkot ettünk utána (kb. 250 forintból kihoztam egy nagy tál fánkot, a boltban egy db 100 forint körül van). A fánk sütéséhez használt olajat papírszalvétán keresztül átszűröm, így még egy-két alkalommal nyugodtan felhasználható (hűtőben tartva).








Karfiol leves



Hozzávalók:

1 db karfiol, közepes, 2 szál közepes nagyságú petrezselyemgyökér, 2 szál közepes nagyságú sárgarépa, 2 közepes fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, Kb. másfél liter csontlé/víz
2 csomag zöldpetrezselyem, Só, Bors, 1 teáskanál pirospaprika, Szükség esetén egy kis ételízesítő, Fél pohár tejföl, Kb. két evőkanál olaj vagy ennek megfelelő zsír
Elkészítés:

A vöröshagymát és a fokhagymát nagyon apróra vágom és a zsiradékon kevés víz hozzáadásával puhára párolom, majd lesütöm zsírjára, de csak annyira, hogy ne égjen meg. Rádobom a kockára vágott petrezselyemgyökeret és sárgarépát, majd fedő alatt, kevés víz hozzáadásával félpuhára párolom. Lesütöm zsírjára, pontosabban elpárologtatom róla a felesleges vizet. Megszórom liszttel, átkeverem, megszórom a pirospaprikával. Felengedem a folyadékkal.

Mikor forrni kezd, belerakom a rózsákra szedett karfiolt és addig főzöm, ameddig meg nem puhul. Könnyű vajas galuskát készítek betétnek (lásd:
Gombaleves). Mivel a gombalevest előző nap főztem, megmaradt a fél tojás. Ehhez tettem még egy tojásfehérjét, a többi ugyanaz, mint a gombalevesnél. A liszt és a vaj mennyiségét értelemszerűen megnöveljük (majdnem duplájára).

A végén tejföllel behabarom és hozzáadom a zöldpetrezselymet. Egyet forralok és kész.
Megjegyzés: ezt a levest nem csontlével engedtem fel, csak vízzel. Még ételízesítő sem kellett bele. Finom lett.


Zöldbab főzelék



Hozzávalók 4 személyre:

1 kiló mirelit zöldbab (vagy 1,2 kg friss zöldbab feldarabolva), 1 db zöldpaprika, 1 db közepes paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, 4 evőkanál olaj, 3 evőkanál enyhén púpozott evőkanál finomliszt, Só, 1 lapos evőkanál kristálycukor, 1-2 mokkáskanál 10 százalékos ételecet
1 pohár 175 gr-os tejföl, 2 evőkanál apróra vágott zöldpetrezselyem


Elkészítés:

A feldarabolt zöldbabot, zöldpaprikát és paradicsomot annyi vízben tesszük fel főni, amennyi ellepi. Belenyomunk 2 gerezd fokhagymát. Mikor már majdnem puha, az olajból és lisztből készült, rózsaszínűre pirított rántással berántjuk. Behabarjuk a tejföllel és egy-két percet lassan főzzük még, utána elzárjuk a hőt. Közben természetesen ízesítjük a sóval. A végén ízlés szerint cukrot teszünk bele (elhagyható) és az ecetet. Miután teljesen kész, ízesítve van, belekeverjük a frissen vágott zöldpetrezselymet.


Megjegyzés:

Én általában úgy vagyok a szakácskönyvekben és egyéb helyeken olvasott receptekkel, hogy először a recept szerinti pontos mennyiségeknek/sütési időnek/stb. megfelelően készítem el az ételt. Ha szükségesnek tartom, változtatok rajta, hiszen nem mindenkinek egyforma az ízlése.
Ha a főzelék hígabb lett a megkívántnál, kevés vízzel elkevert étkezési keményítővel sűríthetjük még (én a búzakeményítőt használom, bioboltokban lehet kapni).
Feltétnek szinte bármit lehet használni (sült hús, fasírt, pörkölt, tükörtojás), jómagam legjobban üresen szeretem.


Kelkáposzta főzelék, ahogy én csinálom



Hozzávalók 3 tányér főzelékhez:


30 deka kelkáposzta tisztítva, feldarabolva, 25 deka kockákra vágott krumpli, Só, Bors, Köménymag, Majorana (én nem tettem bele, mivel nem nagyon szeretem, de szoktak belefőzni)
4 evőkanál apróra vágott vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma fokhagymanyomón átnyomva vagy nagyon apróra vágva, 2,5 evőkanál olaj, 2 enyhén púpozott evőkanál finomliszt
Esetleg egy-2 mokkáskanál pirospaprika


Elkészítés:

A kelkáposztát, burgonyát, vöröshagymát és fokhagymát a fűszerekkel együtt annyi vízben teszem fel, hogy ellepje. Fedő alatt majdnem puhára főzöm és berántom, majd a rántással (olaj, liszt, pirospaprika) együtt még addig főzöm lassú tűzön, ameddig el nem készül teljesen.

Megjegyzés:

Régen külön dinszteltem meg a vöröshagymát, de erről igen hamar leszoktam, mikor az egyik szomszédom javasolta, próbáljam ki, hogy mindent egyben főzök meg. Kipróbáltam, sikerült, már másnál is sikere volt, észre sem vette, hogy nem az előírások szerint készült.
Jelen esetben sertéspörkölttel tálaltam, a másik felem így szereti-


Paradicsomos bab majdnem chilis módon elkészítve (chili paprika nélkül)



Hozzávalók:

10 deka füstölt szalonna, 30-35 deka darált marhahús, ½ kg száraz vörös bab , 2 fej, a közepesnél hajszálnyival nagyobb vöröshagyma, 3-4 gerezd fokhagyma , 2 teáskanál édes nemes pirospaprika,
1 teáskanálnyi őrölt kömény, 1 ek. friss oregano, , 1ek. friss kakukkfű, Őrölt bors ízlés szerint, Só ízlés szerint, 240 gramm paradicsompüré,
2 db közepes paradicsom, Csontlé/húsleves, legalább egy liter. De ha elfő, vízzel pótolhatjuk, kivételesen egy kevés leveskockát is adhatunk hozzá), Egy csipet cayenne bors


Elkészítés:

A babot a főzés előtti este kiválogatom és beáztatom (ezt elfelejtettem, így kb. 6 órán át főztem. A hosszas főzés egyáltalán nem rontott az ízén). Előkészítek minden hozzávalót. Reggel apró kockákra vágom a füstölt szalonnát és – lehetőleg – vas-, vagy cseréplábasban kiolvasztom a zsírját. A vöröshagymát apróra vágom, a fokhagymát szintén. A paradicsom héját lehúzom és felkockázom. Apróra vágom a zöld fűszereket is.
A forró zsiradékba egyszerre teszem a darált marhát, a vörös- és fokhagymát. Erős tűzön megpirítom, közben a piruló marhahúst szétnyomkodom a fakanállal amennyire lehet.
Ha megpirult hozzáadom a zöld fűszereket, a köménymagot, az őrölt borsot. Belekeverem a paradicsompürét és a kockázott friss paradicsomot. Annyi hús-, illetve csontlével engedem fel, amennyi ellepi. Legjobb a hús-, ill. csontlé. Ha nincs, akkor végső esetben húsleveskockát is tehetünk a vízhez, de el is hagyható. Mindenesetre ízesebb a hús/csontlével.
Lassú tűzön főzöm állandó keverés mellett kb. két órán át, ill. addig, ameddig meg nem puhul. Én az elkészülte előtt pár perccel adtam hozzá a nagyon kevés cayenne borsot és még kb. 5 percig főztem együtt.
Friss házi kenyérrel igazán kiváló étel. Lehet beletenni főtt kukoricaszemeket is, de nem szükséges.

Megjegyzés:

Férjem nagyon szereti a chilis babot, de az utóbbi időben egyáltalán nem bírja megenni a csípőset. Sokan főzik konzerv chilis babból, chilis fűszerkeverékkel, de ezek mind csípősek. Amennyire lehet, elkerülöm a konzerveket, a bolti fűszerkeverékeket, az ételízesítőket (természetesen végszükség esetén én is használok nagy ritkán egy-egy leveskockát, ételízesítőt, de leginkább elkerülöm ezeket).


Sülthúsos zsír




Hozzávalók:

½ kg. Sertéslapocka, 4-5 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 1 kis babérlevél, Só, bors, őrölt kömény, mustárpor a hús befűszerezéséhez, kb. 60 deka zsír, kevés víz a hús párolásához

Elkészítés:

A húst beszórjuk a fűszerekkel és megspékeljük a fokhagymával a sütés előtt 4-5 órával. Sütéskor a zsiradékot felhevítjük, megforgatjuk benne a húst, hogy egy kicsit megpiruljon, majd kevés víz hozzáadásával az egy fej vöröshagyma és egy szem kisebb babérlevél társaságában puhára pároljuk majd lesütjük zsírjára (ne maradjon benne víz). Kivesszük a húst a zsírból kihűtjük és megdaráljuk. Visszatesszük a zsiradékba és egy két percig állandó keverés mellett nem túl erős hőnél még sütjük.

Kis jénaiba öntöm át és kihűlés után a hűtőbe teszem. Időnként megkeverem, hogy a hús egyenletesen legyen benne.


Megjegyzés:

Nagyon finom, abszolút kalóriadús és koleszterinben gazdag kaja. Tehát egészségtelen. Jóféle kenyérre kenve leginkább hagymával, paprikával, paradicsommal érdemes fogyasztani akár reggelire, akár uzsonnára, vagy a nap bármely szakában Én egy bulin ettem először még az elmúlt évezredben, emlékeim szerint 1975-ben.



Házi Vegeta……



Elkészítése nagyon egyszerű!Az alapanyagokat apróra vágjuk, a darabokat turmixgépben törjük össze. Ízlés szerint sózzuk, egy jó órán át állni hagyjuk, majd tetszés szerinti nagyságú befőttes üvegekbe töltjük.
A lezáráskor két réteg celofán közé késhegynyi nátrium-benzoátot szórunk, majd a fedőt jó erősen rácsavarjuk.
Ételízesítőnket ezt követően bárhol tárolhatjuk, egy éven keresztül garantáltan felhasználható.

 
Hozzávalók (egy családi adaghoz):

1/2 kg vöröshagyma, 3-4 fej fokhagyma, 1 kg sárgarépa,
1/2l kg petrezselyemgyökér, 1 nagy darab zellergumó,
hasonló nagyságú karalábé, 1/2 kg paradicsom,
1/2 kg édes paprika (kimagozva), 1/2 kg karfiol.
Zeller- és petrezselyemzöld.

Csodálatos íz tartósítószerek és ízfokozók nélkül minden olyan ételbe, amelyhez használtunk korábban is valamilyen mesterséges ételízesítőt – amit örökre felejtsünk el.






Házi ételízesítő


Aki szeretné elkerülni az ízfokozókkal dúsított ételízesítőt, próbálja ki a következő receptet, amelyet Szepykénél olvastam tavaly.

Hozzávalók:
5-6 db petrezselyemgyökér , 4-5 sárgarépa , 1 karalábé
1 zeller , 1 paradicsom , 1 kápia vagy paradicsompaprika
4 vöröshagyma , 1 nagy csokor petrezselyemzöld
1 nagy csokor zeller zöld , 2 evőkanál olaj ,só

A zöldségeket megtisztítjuk, nagyobb darabokra vágjuk, ledaráljuk és megmérjük.


A sárgarépával kezdjük a darálást, mert a 2 evőkanál olajon 

meg kell párolni, hogy kinyerjük a színét.


A ledarált zöldségeket összekeverjük az összsúlyuk 10%-ának

megfelelő mennyiségű sóval.

Üvegekbe töltjük és használjuk, amíg el nem fogy.



A házi ételízesítőt egy-két kanál olajon vagy zsíron futtassuk meg a főzés kezdetekor, hogy a zöldségek színei előbújjanak és ízüket átadják az ételnek.



Update: ma reggel a szendvicsemet nagyon vékonyan megkentem vele + felvágott + sajt. Friss és finom íze volt. Szerintem ipari mennyiség készül még, mert így egész télen - rejtett formában - friss zöldségbomba kerülhet a szendvicsekbe. Kipróbálnátok?





Mentaszörp


 


Nem szerettem a mentát! Eddig. De ez valami elképesztően finomra sikeredett! A nagy melegben kifejezetten jól esik. Télen pedig jól jöhet felső légúti megbetegedésekkor.
Nyáron jégkockával, citromkarikával és némi mentalevéllel díszítve szemet gyönyörködtető! Esetleg fagyasztóba téve óránként megkeverve mentafagyit, pontosabban sorbetet készíthetünk belőle .

hozzávalók :

  • 2 l víz , 2 db citrom , 2 jó nagy marék mentalevél
  • 5 dkg citromsav , 2 kg cukor


elkészítés

  1. A megmosott mentát a karikára vágott citrommal és a 2 liter vízzel 1 napig áztatjuk.
  2. Másnap hozzáadjuk a cukrot, a citromsavat, és összeforraljuk a forrástól számított 15 perc alatt.
  3. Üvegekbe töltjük és ágyban párnák közt (na jó, ágytartóban és paplanok közt) kidunsztoljuk.


Marinírozott csirkecomb

Hozzávalók:
4 db csirkecomb, 2 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál méz, 3 evőkanál sűrített paradicsom, só, őrölt bors, őrölt kakukkfű, olaj

Elkészítés:
A sűrített paradicsomot és a zúzott fokhagymát elkeverjük a mézzel, majd lassú tűzön felmelegítjük. Sót, borsot, kakukkfüvet és olívaolajat adunk hozzá. Alufóliával kibélelt tepsibe egymás mellé helyezzük a csirkecombokat, és a paradicsomos mártással egyenletesen bekenjük. Legalább 1 óra hosszat állni hagyjuk. A sütőt 200 fokra előmelegítjük, és a csirkecombokat kb. fél órát sütjük. Jó, ha kb. 20 percre befedjük alufóliával. 





Marinírozott csirkecomb



Hozzávalók:

  • 60 dkg csirkecomb , 5 ek. Ketchup , 3 ek. Mustár , 5 gerezd fokhagyma (zúzott) , 1 kk. bors , 0,5 kk. törött köménymag ,
  • 0,5 kk. majoránna , só
Kategória:  húsételek
Alkategóriák:   szárnyas
Jelleg:  házias
Fogyasztási ajánlat:   főétel 

Elkészítés:

A ketchupot, a mustárt, a fokhagymát, borsot, köménymagot, majoránnát a sóval jól elkeverjük. Ezzel a mártással bekenjük a sózott csirkecombokat és egy napig hűtőszekrényben tartjuk. Készítéskor tepsibe rakjuk alufóliával letakarva úgy, hogy a mártás is rajta maradjon, és körülbelül 40 percig sütjük. A sütési idő letelte előtt 10 perccel az alufóliát vegyük le, hogy szép piros legyen. Aki a csirkehúst nem szereti, elkészítheti sertéshúsból is, az is igen ízletes.




Olajos hal házilag

Mi nagyon szeretjük a halat, tudom, a magyar embert nem tartják nagy halevőnek. Pedig állítólag a régmúltban több tenger is mosta határainkat (?), így  azt kell gondolnom, hogy valamikor ez bizonyára nem így volt. Akár a tengeri, akár a folyami, vagy a patakból kihalászott halacska mindenképp az étlapon kellett lennie ősanyáinknál is.
Most nem mennék ilyen messzire, hisz valamikor másképp kellett a hal tartósításáról is gondoskodni, mint ma. Mai receptem - nem a sajátom - épp azt próbálja bemutatni, hogy egy egyszerű keszeget is hogyan lehet viszonylag hosszú távon fogyasztásra alkalmassá tenni. Magunk ugyan nem vagyunk horgászok, de családunkban, baráti körünkben sokan hódolnak e csodás hobbinak, így néhanapján hozzájutunk egyszerű tömegtermékhez (keszegfajtákhoz), néha izmosabb falatokhoz, például pontyhoz is.
Most a nagyon-nagyon szálkásnak tartott keszegek egy olyan eltevési módját mutatom be, amivel több hétre is halas ennivalót tudunk az asztalra tenni - annak, aki szereti a halakat. Tehát olajos hal házilag, rokonok által hozott keszegből, kárászból:))

Hozzávalók:
- 10-15 db keszeg, kárász , 1 liter étolaj , 2 liter víz , só, babérlevél,
egész fekete bors

Elkészítés:

A halakat besózva legalább 1 órát állni hagyjuk. Tepsibe fektetjük őket, és olajat, vizet öntünk rájuk, valamint rátesszük a borsot, babért. Lefóliázva 150 fokon másfél óráig pároljuk. Ezt követően a fóliát levéve még további 1 órát a sütőben hagyjuk, hogy az összes víz elpárologjon róla.
Az így elkészített halat jénai tálba áttéve, az alatta maradt olajjal lefedve hűtőben hetekig eltárolhatjuk.

Pirított rozskenyérrel, savanyú uborkával fogyasztva isteni finomság. Csak annak ajánlom, aki nem bánja, hogy a szálkákra még ennyi párolás után is oda kell figyelni.






Olajos halkonzerv házilag


Aki figyelmesen végigolvasta a Vacsoracsatás bejegyzésem, ott említettem, hogy készült a konyhámban finom olajos halkonzerv. Na jó, azért nem szuszukáltam bele a végterméket konzerves dobozokba.
Múltkoriban paradicsomosan készítettem, akkor makrélával (türelem, annak a közlése is megtörténik valamikor), most pedig heringet vásároltam.



Hozzávalók:

  • 1 kg hering , 1kisebb fej hagyma , 5-6 cikk fokhagyma (ezek elefánt méretű cikkek voltak, de mi szeretjük a fokhagymát)
  • babérlevél , mustármag , só , bors , 3-3,5 dl olaj , 0,8 dl ecet (ez segíti a halcsontok puhulási folyamatát) , kevés víz
A halakat megmostam, lecsöpögtettem, egy kuktába helyeztem. Rátettem a fűszereket, folyadékokat. A halak nem szabad szárazon legyenek, lében kell csücsülniük. Kuktafedőt rátettem, takaréklángon, alatta lángelosztóval (nekem ez utóbbi hiányában pislákoló lángon) 5-6 óra alatt párolódnak készre. Akkor van kész, ha a csontok puhák.
Ha netán nagyobb adagot készítünk mint amekkorára a család befogadóképessége van kalibrálva, akár le is fagyaszthatjuk, avagy csavaros üvegekbe téve szépen kidunsztolva be is kerülhet a kamra polcára.
A citromlé evés előtti rácsöpögtetése szinte kötelező. Legalábbis nálunk.





Halkonzerv házilag


Mivel elég sokan szeretnek horgászni itt a Donnások közül, úgy vettem észre, talán örülni fognak ennek a jó kis paradicsomos halkonzerv receptnek, ami hamar elkészül és bármilyen apróhalból készíthető.
Hozzávalók:
4 kg hal (feje, uszonyai és farka nélkül, kitisztítva, megpucolva, de én filéből szoktam készíteni, így gyorsabb és nincs szálka benne), 1 deci ecet, kiegészítve negyed literig paradicsomlével, 1 deci olaj, kiegészítve negyed literig vízzel,
2 deci víz, 8 babérlevél, 2 evőkanál só, 30 szem bors, fél liter paradicsom (dobozos), 2 fej hagyma, 1 petrezselyemgyökér, 1 sárgarépa (ezek apróra vágva)
 

Mindent beleraksz egy kuktába és lassú tűzön két és fél órát főzöd, amíg a szálka is megpuhul és szétfő. Mivel én filét használtam nem kellett ennyit főzni. Nem szabad kavarni, esetleg rázogasd meg, mert szétesik a halhús. Én csíkokra vágtam, úgy raktam bele, és főztem míg két ujjnyi lé maradt a tetején.
Nagyon ajánlom, mert üvegekbe rakva, hűtőben, eláll elég sokáig, bár szerintem hamar elfogy, mert finom.
Hidegen, melegen egyaránt fogyasztható.
Jó étvágyat hozzá!


abálás



Élelmiszerek forráspont alatti vízben, puhítás vagy tartósítás céljából történő hőkezelése...
Abáláskor 80-85 C foknál nem magasabb hő hatásának tesszük ki a vörös árukat, a hurkákat vagy a disznósajtokat összeérlelés és tartósítása céljából. A hurkák töltésére használt összes húsfélét, belsőséget, csécsi szalonnának és disznósajtnak valót ezzel az eljárással, de 95-100 C fokon puhítjuk és készítjük elő a további munkafolyamatokhoz.

A disznótoros abalébe babérlevelet, szemes fekete borsot és sót teszünk. Ebbe más fűszereket nem rakunk, mert a benne abáltakat később úgyis fűszerezzük. A máj, lép és a vese kivételével minden húst, belsőséget, szalonnát vaj puhára abálunk. A fehér hurkákat 10-15, a véres hurkákat 20-25 percig, a sajtokat, többször megszurkálva, nagyságuktól függően 30-60 percig abáljuk.


Rizseshús

Toros káposzta készítése, krumplival kovászolt káposztával

Kovászolás kezdőknek, és haladóknak

Körömpörkölt

A LÁNGOS ELKÉSZITÉSE

Made in Újpest - A piaci lángosos

Fasírt készítés

Töltött káposzta

Sült oldalas

Brassói aprópecsenye

Palacsinta

Füstgenerátor üzem közben 1

Füstgenerátor üzem közben 2

Smoker Video

How to make a smoker

VENTURA COLD SMOKE GENERATOR

Borsófőzelék



Borsófőzelék videó recept (Peas in Cream Sauce)

Resztelt máj

Zalai babos káposzta füstölt csülökkel

káposztás paszuly füstölt hússal

Lesütött hús

Csülkös pacalpörkölt Gyenesdiáson

Körömpörkölt

Csülökpörkölt

Zalai babos káposzta füstölt csülökkel

káposztás paszuly füstölt hússal

Fasírt készítés

Sütőben sült rántott csirke

A tökéletes rántott hús a sütőből





Sárgaborsó főzelék



A  sárga és a zöld felesborsó  a hüvelyesek legegészségesebb fajtái. Nem csupán magas a fehérje, B vitamin és rost tartalmuk, de szinte teljesen zsírmentesek. A felesborsó vagy sárgaborsó főzelék egy nagyon egészséges étel, amelyet érdemes rendszeresen fogyasztani. A felesborsó csökkenti a koleszterin szintet, alacsony glikémiás indexe  stabilizálja a vércukrot, isoflavone tartalma pedig megelőzheti a rákosodást..
 A  zöld felesborsó  és a sárgaborsó főzelék elkészítése azonos és roppant egyszerű. Az alábbi recept rántás nélkül készül, azaz lisztmentes – így lisztérzékenyek és diétázók számára is megfelel. 

Hozzávalók
  • 25 dkg feles zöld vagy sárgaborsó 1 kis fej hagyma, aprítva
  • 1 gerezd fokhagyma, préselve , 1-2 sárgarépa, szeletelve
  • 1 db babérlevél , 1L alapleves

Elkészítés
  1. Előző nap áztassuk be a borsót.
  2. Szűrjük le a beáztatott borsót és mossuk át alaposan.
  3. A hagymát pirítsuk meg olívaolajban egy-két percig, adjuk hozzá a borsót és engedjük fel a levessel. Adjuk hozzá a sárgarépát, a babérlevelet és préseljük bele a fokhagymát.
  4. Fedő alatt főzzük pépessé kb 1 órán át. Nézzünk rá, kavarjuk meg néha-néha, ha szükséges, adjunk hozzá még levest vagy vizet.
  5. Amikor puha, vegyük ki a babérlevelet, és robotgéppel turmixoljuk össze.
  6. Díszítsük egy csipet paprikával, tejföllel vagy petrezselyem zöldjével.

Tippek
  • Némely dietetikus szerint egészségesebb az, ha a feles borsót a saját áztatott levében főzzük fel (ebben az esetben áztatás előtt alaposan mossuk át). Mások szerint a hüvelyesek főzővizét többször át kell szűrni, ha nem akarunk felpuffadni a gázképződéstől!
  • A fokhagymát a végén is bele lehet törni – nyersen. Így pikánsabb lesz az íze.
  • A feles és sárgaborsó főzelék remek babaétel, de 2 évesnél fiatalabb gyerekek számára hagyjuk ki a sót ( a leves is legyen sómentes)
  • A főzelék kiváló köret fasírozott, sült hús, kolbász, virsli mellé.
  • A sárgaborsó főzelékbe reszelhetünk egy kis szerecsendiót, vagy adhatunk hozzá paprikát, mustárt, apróra vágott friss koriandert vagy petrezselyem zöldjét is.
A zöld felesborsó és a sárgaborsó főzelék egy egyszerű, finom és egészséges főzelék. Könnyen lefagyasztható, így ha dupla-tripla adagot készítünk, többszörös gyors vacsoráról gondoskodhatunk előre. További főzelék receptek>>






Sárgaborsóleves füstölt csülökkel


Hozzávalók:

0,5 kg sárgaborsó 2 ek. Liszt 1 ek. színes paprika 1 dl olaj


Elkészítése:1.A sárgaborsót alaposan megmossuk egy szűrőben, majd beletesszük egy lábasban, az 1 db MAGGI Tyúkhúsleveskockával együtt.
2.Meghámozzuk a zöldségeket és felkarikázzuk, majd hozzátesszük a fokhagymát is.
3.A füstölt csülköt felteszem főni, a levest megkóstoljuk és ízesítjük, ha szükséges még sóval.
4.Ha már megpuhultak a zöldségek, elkészítjük a rántást.
5.Olajon megpirítjuk a lisztet, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és egy kevés színes paprikát.
6.A leveshez öntjük, kicsit összeforraljuk és már tálalhatjuk is.
7.A jó puhára főtt csülköt felszeleteljük és külön tálaljuk.



Kolbászos sárgaborsóleves


Hozzávalók 4 főre: 20 dkg sárgaborsó (felesborsó), kb. 1 kiskanál só, 1 kisebb vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál olaj, 15-20 dkg füstölt kolbász, 1 evőkanál finomliszt, fél kiskanál jóféle pirospaprika, 1 mokkáskanál őrölt fekete bors

A sárgaborsót átválogatjuk - esetleg kavics vagy egyéb törmelék kerülhetett közé -, majd megmossuk. Annyi hideg vizet öntünk rá, amennyi bőven ellepi, és néhány órán át, de még jobb, ha egy egész éjjelen át áztatjuk.
Főzéskor leszűrjük, egy lábasba rakjuk. 1,5 liter vizet ráöntünk, megsózzuk, kevergetve nagy lángon fölforraljuk. A hagymát meg a fokhagymát megtisztítjuk, finomra aprítjuk és a borsóhoz adjuk. Lefödve, kis lángon kb. 50 perc alatt puhára főzzük, akkor jó, amikor kezd szétfőni.
Közben az olajat nagy serpenyőben kissé megforrósítjuk, majd a félkarikákra vágott kolbászt megpirítjuk rajta. Szűrőlapáttal kiszedjük. A lisztet a visszamaradó zsírjába szórjuk, kb. 1 perc alatt kissé megpirítjuk, majd a tűzről lehúzva a pirospaprikát is belekeverjük. Amikor a rántás kihűlt, a borsó főzőlevéből egy keveset ráöntünk, simára keverjük, majd a lábasba öntjük.
Habverővel kevergetve 1-2 percig forraljuk, ezalatt a borsó leve besűrűsödik. Ha kell, utánaízesítjük, végül megborsozzuk, és belekeverjük a kolbászt is.



Dagadóba töltelék: 

        4 db zsemle (vízben megáztatni), 4 tojás, törött bors, só,  1 nagy csokor összeaprított petrezselyem, 1 kis fej vöröshagyma dinsztelve, ételízesítő  ízlés szerint. Tavasszal én + teszek bele apróra vágott zöld fűszereket: tárkony, kakukkfű, majoranna, oregano.

Töltött hús elkészítése:
Egy szép ( kb. 50 dkg-os) dagadó közepét felszúrjuk A keletkezett nyílást kitágítjuk, kicsit besózzuk, fűszerekkel megszórjuk, és zúzott fokhagymával megkenjük.  Ezután az összedolgozott töltelékkel megtöltjük. A húst hústűvel, fogvájóval, esetleg cérnával összevarrjuk, hogy a töltelék lehetőleg benne maradjon. Majd pici vízzel és olajjal tepsibe helyezzük. 
Előmelegített sütőben 200 fokon alufóliával letakarva 30 percig sütjük, majd a fóliát levéve  még kb. 50 percig pirosra sütjük a hús nagyságától függően.
Én majonézes krumpli salátával és rizs körettel tálaltam:

   



Tojásropogós
  / Ibolya

1 db nyers tojás, 2 db főtt tojás 
1 db beáztatott zsemle 
1/2 vöröshagyma lepirítva, 
só, bors, petrezselyem ízlés szerint. 
zsemlemorzsa 
 Elkészítése: A főtt tojást lereszelem és hozzáadom a nyers tojást, sót, borsot, petrezselymet összeaprítva, hagymát és az áztatott zsemlét. Jól kikeverem. Ha kicsit lágy lenne, akkor kevés zsemlemorzsát is rakok bele. Ezután kroketteket formálok belőle és a zsemlemorzsában megforgatom. Forró olajban kisütöm. 
Ez csak egy adag, de lehet többet is csinálni. Elég kiadós.



Kelkáposztafőzelék  

Hozzávalók:
80 dkg kelkáposzta, 50 dkg krumpli meghámozva, kockára vágva
1 evőkanál só, 1 közepes fej vöröshagyma apróra vágva
1 kávéskanál köménymag , 1 mokkáskanál őrölt bors
4 gerezd fokhagyma sóban összetörve

rántáshoz: étolaj, simaliszt, piros őrölt paprika, víz.

Elkészítése:
A káposztát alaposan megmossuk, majd 4 felé elvágjuk. Kivágjuk a közepéből a torzsáját, eldobjuk. Keskeny csíkokra vágjuk a káposztaleveleket, és beletesszük egy 5 literes fazékba. Mivel a káposzta enged nedvességet, ezért óvatosan öntsünk rá vizet. Ne lepje el a káposztát, inkább pótoljuk, ha kellene. Beletesszük a sót, az apróra vágott vöröshagymát, krumplit és köménymagot. Addig főzzük, amíg puha nem lesz a krumpli benne.
Elkészítjük  a rántást: Egy kis lábosban az olajon a lisztet rózsaszínűre pirítjuk, beletesszük a sóban késsel összetört fokhagymát. Levesszük a lángról beletesszük a  pirospaprikát, hideg vizet öntünk rá, és belekeverjük a káposztába. Egy-két percig még főzzük, beleszórjuk az őrölt borsot. Megkóstoljuk, ha szükséges, akkor utána ízesítünk.
Fasírozottal tálaljuk.






Fasírozott készítése: 


Hozzávalók:
60 dkg darált sertéshús  , 2 db zsemle ( vagy 2 szelet kenyér) vízben megáztatva, kinyomkodva , 4 db tojás, 4 gerezd fokhagyma
ízlés szerint  só, bors, 1 kávéskanál piros őrölt paprika
fél mokkáskanál ételízesítő

Panírozáshoz: zsemlemorzsa

Elkészítése:  A hozzávalókat alaposan összekeverjük. Majd egy evőkanállal jó nagy gombócokat formálunk, és beleforgatjuk a zsemlemorzsába.
Forró olajban kisütjük.   







Lencsefőzelék 




Hozzávalók:
50 dkg  megtisztított lencse , 1-2 db babérlevél , 1 lapos evőkanál só
fél citrom , 0,5 dl étolaj, 3 evőkanál finomliszt , 1 lapos evőkanál pirospaprika , 2 gerezd összezúzott fokhagyma , kb. 2 dl tej
1-2 evőkanál tejföl

Elkészítése:
A lencsét előző este megtisztítom és egy tálba teszem, ahol teleöntöm hideg vízzel ázni.
Majd másnap vízzel együtt beleöntöm egy nagyobb fazékba a beáztatott lencsét. Belerakom a babérlevelet, sót, és a fél citromot. Puhára főzöm.
Majd megcsinálom a rántást: az olajba belerakom a lisztet, és világosra pirítom. Beleteszem a fokhagymát, pirospaprikát és a tejet, és hozzákeverem a lencséhez. Végül belekeverem a tejfölt is.




Tarhonyás hús 



Hozzávalók:
3 evőkanál étolaj , 1 nagy fej vöröshagyma apróra összevágva
60 dkg hús (comb) kockára vágva, só, őrölt bors, szárított borsfű, pirospaprika , zöldpaprika szelet, paradicsomlé , 50 dkg tarhonya
1 kis fej vöröshagyma, olaj, só, víz

Az összevágott nagy fej vöröshagymát üvegesre pároljuk az olajon. Tűzről lehúzva meghintjük pirospaprikával, belerakjuk a kockára vágott hús darabokat, kicsit dinszteljük, elkeverjük, pici vízzel felöntjük. Teszünk bele sót, őrölt borsot, a szárított borsfűvet, a zöldpaprikát és paradicsomlét. Majd a tűzre visszatesszük, és puhára főzzük.

Megjegyzés: Én kuktában készítem el a húst mindig, akkor nem párolog el a vitamin, és gyorsabban meg is puhul a hús. A sziszegéstől számítva 18-20 perc alatt kész is.

A tarhonyát pedig a mikróban szoktam készíteni. Egy nagy jénai tálban kevés olajon megpirítom a tarhonyát, közben párszor megkeverem, majd sózom. Teszek bele 1 kisebb vöröshagymát is, majd felöntöm bőséges vízzel. Ezután folpackkal letakarom, pár helyen tűvel lyukat szúrok rá. Párszor megkeverem. Ha jó, akkor a kész pörkölt húsival összekeverem, és újra letakarom.
Ízlés szerint savanyúsággal tálalom.




Borsóleves


Hozzávalók: 60 dkg kifejtett borsó, 3-4 db közepes méretű sárgarépa, 1-2 db vékony zöldség, só, 1 csokor  petrezselyem. Olaj, liszt, őrölt piros paprika. 
Galuskához: 1 db tojás,  5 dkg rétesliszt, pici só.
Elkészítése: Egy 4 literes fazékba felteszem sós vízbe főni a tetszés szerint feldarabolt sárgarépát,  és zöldséget. Mikor már kicsit puhul, akkor beleöntöm a borsót, és együtt főzöm tovább.
Megcsinálom egy kis lábosban a rántást: Kevés étolajat, kb. 3-4 evőkanálnyit teszek bele, és egy kávéskanál simalisztet,  a gázra teszem és kevergetem, ha már kicsit pirul, akkor  leveszem, teszek bele az előre jó apróra összevágott petrezselyemből, meg 1 evőkanál őrölt piros paprikát, és egy pohár hideg vizet öntök bele. Ha puha a borsó, beleöntöm a rántást. Közben egy kis tányérba teszek réteslisztet, és beleteszem a tojást, és 1 csipet sót, és jól összekeverem sűrűre, de úgy, hogy kis mokkáskanállal lehessen szaggatni. Ha forr a leves, akkor beleszaggatom a galuskát. Ha mind feljött, még teszek bele egy kis kávéskanálnyi petrezselymet, lekapcsolom a gázt, és ráteszem a fedőt.





Palócleves   

Hozzávalók:
30 dkg karaj , 1 dl étolaj, 1 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma
2 evőkanál pirospaprika, 1 babérlevél, 30 dkg burgonya,
50 dkg zöldbab, 3 db sárgarépa karikákra vágva ,  2 dl tejföl + 1 dl tej, 1 evőkanál liszt, 1 evőkanál balzsamecet.

Fűszerek:  őrölt bors,  őrölt kömény,  só, 1 nagy csokor tárkony, 2 szál lestyán.

Elkészítése:
Az apróra vágott hagymát felhevített olajon  megpirítjuk, megszórjuk pirospaprikával, belerakjuk  az apró kockákra vágott húst, sárgarépát, majd megsózzuk, befűszerezzük, megpároljuk, felöntjük vízzel, és puhára  főzzük. Közben egy másik edényben  sós vízben megfőzzük a  kockákra vágott burgonyát és az összevágott zöldbabot. Az olajból és lisztből világos rántást készítünk. Amikor a hús, krumpli, bab megpuhult, összeöntjük, és berántjuk a fokhagymás rántással, beletesszük a balzsamecetet. Ügyeljünk arra, hogy  a szokásos levesnél egy kicsit sűrűbb legyen!  Egy tojással és kevés rétesliszttel, + 1 csipetnyi sóval kikevert tésztából galuskákat szaggatok bele.
A 2 dl tejfölt és az 1 dl tejet kikeverjük, és a levesbe öntjük, összekeverjük. Amint elkezd forrni, lezárjuk, és fedőt teszünk rá.
Fenti mennyiségek egy 4 literes fazékra vonatkoznak.




Sárgaborsó krémleves


Hozzávalók:
25 dkg sárgaborsó , 1 szál nagyobb sárgarépa , 1 lapos evőkanál só
1 közepes fej vörös hagyma , Őrölt bors, őrölt szerecsendió, kakukkfű ( 1-1 kis csipetnyi) , 2 nagyobb gerezd fokhagyma
1 kávéskanál őrölt pirospaprika , 2 dl tejszín , 1 kávéskanál liszt
3 evőkanál étolaj

Elkészítése:
Az előző este beáztatott sárgaborsót beleöntjük egy 3 literes fazékba, 2 liter vizet öntünk rá, és a karikákra felszeletelt megtisztított sárgarépát, sót, az egészben hagyott vöröshagymát és a fűszereket. Puhára főzzük.
Egy kis lábosban rántást készítünk: Belerakjuk az étolajat, lisztet,  kicsit megpirítjuk, és az apróra vágott, sóban megtört fokhagymát, majd levesszük a tűzről, beletesszük az őrölt pirospaprikát, kevés hideg vizet keverünk bele, majd  a tejszínt is ráöntjük. Ezután a sárgaborsóba belekeverjük. Egyet forralunk rajta. Kidobjuk belőle a vöröshagymát.
Levesszük a tűzről, és botmixerrel alaposan krémmé mixeljük. Még egyszer megmelegítjük, és lekapcsoljuk  a gázt. Végül beleöntjük a frissen szedett, apróra vágott petrezselymet.
Főtt, szeletelt tojással tálaljuk.







Melegszendvicskrém


Hozzávalók:
  • 1 kisebb rúd sertés párizsi ( próbáltam szárnyasból, de abból nem az igazi )
  • 1 nagy tejföl, ízlés szerint mustár, ketchup, 1 nagy fej hagyma,
  • vaj, legalább 12 dkg, de többet is elbír, pirospaprika, bors és ízlés szerint pirosarany, só nem szükséges, mert a párizsi sós.
Elkészítés: Egy darálóban mindent összekeverek krémesre. Kenyérre kenve és megsütve - isteni finom, olcsó és egyszerű étel.


Tojáskrém I.


Hozzávalók:
  • 4 főtt tojás, 10 dkg puha vaj, fél mk őrölt fehér bors,
  • fél ek vágott petrezselyemzöld.
A tojásokat meghámozom, majd szitán áttöröm. Habosra keverem a puha vajjal, a borssal és a vágott petrezselyemzölddel. Ha betesszük a hűtőbe az ízek jobban fognak érződni.


Ízesített fűszervajak


Elkészítési idő: 10 perc
Elkészítés: Az elkészítés mindegyiknél ugyanaz,a habosra kevert vajhoz adjuk az ízesítést. Fóliába rúd alakúra feltekered, és lefagyasztod, és ebből szelsz, amikor szükséged van rá.


Citromos vaj


10 dkg vajat habosra keverünk 1 evőkanál citromlével, 1 teáskanál reszelt citromhéjjal és sóval..

Currys vaj


10 dkg vajat habosra keverünk 1 evőkanál reszelt sajttal, egy teáskanál curryvel, és sóval ízesítjük.

Diós vaj


10 dkg vajat habosra keverünk 1 evőkanál darált dióval, 1 gerezd fokhagymával, 1 mokkáskanál paradicsompürével és sóval.

Fokhagymás vaj


10 dkg vajat habosra keverünk 2 gerezd pépesre zúzott fokhagymával, sóval.

Fűszervaj


Hozzávalók:
  • 15 dkg vaj, só, csipet törött bors, 1 csokor petrezselyem zöldje, 1 citrom,
  • kevés snidling, 2 gerezd fokhagyma, 1 ek mustár,
A vajat hagyd szoba-hőmérsékletűvé válni. Aprítsd fel a petrezselyem zöldjét, a snidlinget, zúzd a fokhagymát, a citromot facsard ki. A vajat keverd ki habosra, és fokozatosan, keverés közben add hozzá az összes belevalót. Amikor kész vagy, habzsákba töltöd és 2 diónyi nagyságú vajgömböket formázol belőle, vagy fóliába rúd alakúra feltekered, és lefagyasztod, és ebből szelsz, amikor szükséged van rá. Kitűnő grillezett ételekhez, marhahúsokhoz, vegetáriánus tálakhoz.



Zsírban eltett sonka


=Akinek van kísérletező kedve, no meg módja ahhoz, hogy több disznót vágjon egy esztendőben, feltétlenül próbálja ki ezt a sonkafajtát! Biztos vagyok benne, hogy nem fog elátkozni haló poraimban!
Íme a recept:
=Az első disznóvágásnál készítjük el ezt a sonkát. Úgy alakítsuk, hogy a csülköt jóval magasabban vágjuk le. Arányosan gömbölyítsük ki a hátsó combot késsel, majd a csontot fűrészeljük le. Az így előkészített sonkát ízlés szerint sózzuk-pácoljuk alföldi vagy makói módon, majd amikor levesszük a füstről, szikkasszuk addig, amíg sor kerül a második disznó levágására. Ekkor az első vágáskor kisütött zsírral kb. negyedrészig megtöltött bödönt bevisszük egy napra konyhánkba és az alaposan megmosott és gondosan megszárított sonkát szépen belehelyezzük a bödönbe. Fontos, hogy száraz legyen a sonka, ezért célszerű előmelegített sütőbe tenni pár percre, hogy a külső nedvesség elpárologjon róla. A bödönben lévő sonkára rászűrjük a friss zsírt, amely semmi szín alatt sem lehet meleg! Lényeges, hogy még folyékony legyen és jól, légmentesen ellepje, lezárja a sonkát.
=Ne takarjuk le fedővel, csak akkor, amikor a ráöntött zsír már teljesen megdermedt, mert ha korán lefedjük, a lecsapódó vízcseppektől elromolhat zsírunk s vele együtt sonkánk is. Ügyelnünk kell arra is, hogy száraz, hűvös kamrában tároljuk.
äAz így eltett sonka kellő odafigyeléssel megfőzve, a lehető legfinomabb húsvéti sonkát adja majd! A kiolvasztott zsírt felhasználhatjuk sütéshez, főzéshez, azokhoz az ételekhez, amelyeknek hasznára válik ez a különlegesen pikáns ízű zsír.
Ehhez a sonkához aztán valóban csak bor dukál. Ihat rá mindenki kora, ízlése, pénztárcája szerint, de csak mértékkel!




Fokhagymás-paprikás, abált, tokaszalonna



=Tulajdonképpen ezzel kellett volna kezdenem, mert ezt a szalonnát aznap, mármint disznóvágáskor készítem évtizedek óta.
=A levágott és kissé formázott tokaszalonnát beletesszük az abáló üstbe. Nincs ám egyedül, mert itt abálódnak a fejek, húsok, bőrkék, szívek, májak is. Az abalébe mindig szoktam egy-két maroknyi sót vetni. Amikor puhára kövedt8kivesszük és egy vágódeszkára téve jó mélyen beirdaljuk s azon melegen alaposan bedörzsöljük sóval. Pár percnyi várakozás után jó vastagon bekenjük pépesre mixelt fokhagymával. Csemegepaprikát szitálunk rá. Sokat javít rajta, ha a csemegepaprikához csempészünk egy kiskanálnyi erőset is.
äHideg helyen, hűtőben tárolva két nap múlva fogyasztható.
åIllatos teával igazán pompás reggelivel szolgál.

=Befejezésül a szalonnákról írottakat azzal egészíteném ki, hogy nincs rosszabb a perzseletlen bőrű, nyúlós-rágós, sótlan, szalonnának csúfolt szörnyűségtől! Sajnos ilyen„termékkel” is találkoztam.
Férfiasan bevallom, ezt a randevút igyekszem elfelejteni.



Fűszeres krémsajt


Ezt a sajtot elsősorban azoknak ajánlom, akik nem tudnak friss tejet beszerezni, de szeretnének „saját” terméket készíteni.

Hozzávalók:
2 csomag zsíros krémtúró, (50 dkg) , 1 liter tej , 5 dkg teavaj , 1 tojás
1 csapott evőkanál só , 1 mokkáskanál fehér bors , késhegynyi szódabikarbóna
ízlés szerint különböző fűszerek:
     kömény, piros arany, erőspista17, reszelt vöröshagyma,
    fokhagyma, zeller, gomba, kapor, bazsalikom, stb.

=A túrót áttörjük és beletesszük a tejbe. Folytonos keverés mellett forraljuk fel, míg a savó kezd kicsapódni és a túró nyúlóssá válni. Ekkor sűrű szövésű szűrőbe tesszük, hogy a savó lecsöpögjön.
=A masszát összekeverjük a vajjal, a felvert tojással, sóval, szódabikarbónával. Ízlésünk szerint fűszerezzük – paprikás, vöröshagymás, köményes, fokhagymás -, attól függően, hogy milyen sajtot akarunk készíteni. Megfelelő nagyságú zománcos edényben vagy tűzálló tálban, takaréklángon addig keverjük, míg sűrű masszává nem áll össze. Ezt az anyagot bevizezett formába tesszük, majd hűtőszekrényben érleljük.

äHa van időnk, türelmünk és pénzünk, akár 5-6 féle sajtot is feltehetünk asztalunkra, egy-egy ünnepi ebéd vagy vacsora zárásaként. Természetesen önálló fogásként is kínálhatjuk.
A keményebb alapsajtból ki is ránthatunk. A kisujj széles szeleteket forgassuk bele darált dióba és forró olajban hirtelen süssük ki.
åMinden változatához illik akár a rubin színű soproni kékfrankos, tihanyi merlot, szekszárdi óvörös vagy egri bikavér. Bevallom, nekem a lágyabb zweigelt, illatos oportó, hangulatos kadarka sem rontotta el azt a ritka alkalmat, amikor baráti körben, átadhattam magam egy kellemes, sajtos pinceszernek.


Tunkolók
30


 Fokhagymamártás

Hozzávalók:
3 evőkanál finomliszt , 3 evőkanál étolaj , 4 cikk fokhagyma , 2 dl tejföl , só

=Az olajjal és liszttel zsemleszínű rántást készítek. Beleteszem az összezúzott fokhagymát és néhány percig még együtt pirítom vele. Felengedem a tejföllel. Ha sűrű, húslevessel hígítom. Sóval ízesítem és felrottyantom.
äHidegen, főtt húsokhoz, pecsenyékhez, grillezett húsokhoz tálalom.


Hagymamártás


Hozzávalók:
3 evőkanál étolaj , 3 evőkanál finomliszt , 1 fej vöröshagyma , 2 dl tejföl
só, cukor, citromlé ízlés szerint

=Egy fej hagymát lereszelek és olajon megpárolom. Hozzáadom a lisztet és zsemleszínűre pirítom. Felengedem tejföllel, pár kanál húslevessel, sóval, cukorral, citromlével ízesítem és felrottyantom.
äPárolt húsokhoz, pecsenyékhez hidegen tálalom.


Kapormártás

Hozzávalók:
3 evőkanál étolaj , 3 evőkanál finomliszt , 1 csokor zöld kapor , 2 dl tejföl
só, citrom

=Az olajon a liszttel zsemleszínű rántást készítek. Beleteszem a finomra vágott kapor felét és azt is megpirítom egy kicsit. Felengedem a tejföllel, ha szükséges, húslevessel hígítom és együtt felrottyantom. Hozzákeverem a kapor másik felét, sózom, citrommal ízesítem és hűtőben tárolom.
äSzinte minden húshoz illik ez a pompás mártás.



Paradicsommártás


Hozzávalók:
3 evőkanál étolaj , 3 evőkanál liszt , fél liter paradicsomlé , só, cukor ízlés szerint

=Az olajon zsemleszínű rántást készítek és felengedem a paradicsomlével. Sóval, cukorral ízesítem és felforralom.
äFőtt húsokhoz tálalom.



 Paradicsomos káposzta, párolt tarjával


Hozzávalók:
6 szelet tarja , 1 közepes fej káposzta , 3 paradicsom, vagy 2 dl paradicsomlé
1 marék rizs , 1 fej vöröshagyma , 2 evőkanál olvasztott zsír , 1 babérlevél
egész fekete bors, kömény, só, cukor ízlés szerint

=Az előkészített hússzeleteket kevés vízben, egy kanál zsíron megpárolom. Sóval, borssal, babérlevéllel ízesítem. A káposztát leszelem és az apróra vágott hagymával, köménymaggal, zöldpaprikával együtt, kevés forró vízben főni teszem. Amikor már majdnem puha, hozzáteszem a paradicsomot, a marék rizst. Sózom és tovább főzöm. Egy evőkanál zsíron rózsaszín rántást készítek és a lehűtött húslé egy részével felhígítva a káposztára öntöm a maradékkal együtt. Cukorral ízesítem és készre főzöm. Főzelékes tálban, párolt tarja feltéttel teszem asztalra.
äKellemes összhangban van ebben a főzelékben a káposzta, a párolt hús és a paradicsom. Ízleljék meg.
åEhhez is ajánlok egy pohárka pincehideg, enyhén keserű rosét.



Vágott zsír/szalonna

Vágott zsír



A dunántúli Alpes-alji övezet két különböző szalonnatartósítási rendszer találkozási területe. Az egyik a magyar területen szokásos szalonna- (később szalonna- és zsír-) tartósítás, a másik a délkeleti Alpok vidékének apró darabokra vágott szalonnát eltartó övezete. Ott az állat teljes szalonnáját ilyen formában tárolták. Hozzá az egész szalonnát egyetlen darabban sózták, füstölés nélkül levegőn szárították, végül az egészet bárddal egészen apró darabokra vágták és favéndelyben tárolták. Az eljárásról az 1790-es évektől (Knézy J. 1984: 144) a legújabb korig tudunk a Délnyugat-Dunántúlról (vágott szalonna/vágott zsír). Itt szalonna maghagyása mellett alkalmazták. Készítésének eszközei zsírvágó vályú  és bárd. Előfordult füstölt szalonna felaprítása is. A zsírolvasztás bevezetése előtt a vágott zsírt/vágott szalonnát itt a főzéshez szánt szalonnából csinálták, az étkezési szalonnát pedig darabokban hagyták. Felhasználáskor kiolvasztottak egy adag vágott szalonnát. A töpörtyűs vágott zsírt a 20. században kásaételekre, főtt tésztára használták (infó: innen)







1900 körül még sóztak ilyen darabban DNy-Dunántúlon is. (Itt ezt füstölés után szétosztották szalonnaként fogyasztandó és főzéshez szánt részre. Étkezési szalonnának a hasaalját hagyták, a többit vágott zsírnak aprították.)

- Füstölt szalonna, hasonló alkalmazása szokásos Erdélyben és előfordul Ny-Dunántúlon. DNy-Dunántúlon a főzéshez szánt füstölt szalonna évi teljes mennyiségét inkább egyszerre előkészítették. E célból a szalonnát  zsírvágó vályúban, kereszt élű bárddal felaprították, ezt a vágott zsírt fabödönben tárolták. Az eljárás Graz körzetéig nyomon kísérhető.  (infó: innen)








Van egy olyan verziója is, ahol a húsos császárszalonnát abálják meg. Ez a hústartalom miatt nem olyan tartós, mint a vágott zsír. Így ezt hamarabb el kell használni, mert a hús megavasodhat. Ezért is kell alaposan kifagyasztani.



Felhasználható kenyérre kenve, pirítva gánicák, sztrapacskák és tészták ízesítésére. Egy kis pirított rozskenyérre kenve tartalmas, finom reggeli lehet a téli napokon.

Készítése:

Szép bőrös császárhúst veszünk, alaposan megtisztítjuk, mossuk. Forró vízbe tesszük főni, teszünk hozzá egy pucolt hagymát is. Hagyjuk újra forrni, közben lehabozzuk, majd takarékra vesszük az energiát, és gyöngyözve főzzük. Adhatunk hozzá sót, borsot, fokhagymát és zöld fűszereket. Én tettem hozzá egy kis kakukkfüvet és rozmaringot, de csak a végén. Nem kell teljesen puhára főzni, inkább csak félkeményre. Vegyük ki a főző léből, csepegtessük le alaposan, majd hűtsük ki alaposan (én egy egész éjszakát hagytam, hogy kifagyjon).
Másnap ledaráljuk, és egy edénybe nyomkodjuk jó szorosan.



Ha sima szalonnából készítjük, az sokáig eláll, ha húsosból, azt tegyük a jó hideg helyre, és 3-4 napnál tovább ne tároljuk.

Nagyon finom egy kis héjában sült burgonyával, vagy tésztával összeforgatva is.



Jó étvágyat hozzá!

Max


Abált disznónyelv recept



story

A disznónyelvnek ilyen módon való elkészítését anyukámtól tanultam. Az abálás nem más, mint lassú tűzön - forrpont alatt -, jellemzően hosszabb (de lehet rövidebb) idejű főzési folyamat, amelynek során az abálandó dolgok szépen megpuhulnak, elveszítik jellegzetes szagukat, és készen állnak a fogyasztásra vagy a további felhasználásra. Jellemzően szalonnát, pacalt, nyelvet, disznóvágáskor jó néhány töltelékbe szánt húsfélét abálnak. (Valójában maga a húsleves főzése is egyfajta abálási folyamat.) Felénk az abálásnak rokon kifejezése a kövesztés, pl.: abált vagy kövesztett szalonnát készítenek:)


hozzávalók / 4 adag

A nyelv abálásához

A főtt nyelv külsejére : fűszerpaprika ízlés szerint ,

6 gerezd fokhagyma



Elkészítés:

  1. A megmosott disznónyelveket egy közepes fazékba tesszük, és felöntjük annyi vízzel, hogy 2-3 ujjnyival a nyelvek felett ellepje.
  2. Feltesszük főni, amikor forrni kezd, takaréklángra vesszük a tüzet, és a nyelvhez adjuk a babérlevelet, hagymát, fokhagymát, sót, borsot, és addig főzzük (2-3 órát is igénybe vehet), amíg a nyelvek megpuhulnak. A főzőlében hagyjuk hűlni.
  3. Amikor kihűltek a nyelvek (vagy akár langyosan), kivesszük a főzőléből (abalé), lecsöpögtetjük, a szükséges részeket eltávolítjuk, bedörzsöljük zúzott fokhagymával, és szép piros őrölt paprikával megszórjuk.
  4. Langyosan vagy hűtve, vékonyan szeletelve fogyaszthatjuk.



Bedörzsölő massza


Közben van időm, megpucolok egy fej fokhagymát, sóban összetöröm, beleteszem egy vizespohárba, adok hozzá egy csipetnyi őrölt köményt és három púpos teáskanálnyi pirospaprikát. Hozzákanalazok annyi abalét, amennyivel sűrű, lekvárszerű masszát keverhetek.


Abált kassai szalonna



"A szalonnát disznóöléskor negyedórát főzzük az abáló lében. Kivesszük, besózzuk és lepréseljük másnapig hideg helyen. Másnap fokhagymátapróra zuzunk, hozzáteszünk rózsapaprikát és egy pici vizet. Ezzel a péppel jól megkenjük a szalonnát és pár napra füstre tesszük. Hideg helyen egész télen eláll." 






Abált szalonna 2.



1 kg toka- vagy hasaalja-szalonna, 3 ekpirospaprika, kg-onként 5 gerezd fokhagyma, só. 

A szalonnát puhára abálom, majd még melegen bekenem a paprikából, zúzott fokhagymából, sóból, valamint kevés abaléből álló péppel. 


Kuktában való főzés



A kuktában főzéskor általában 1-1,5 dl víz aláöntésével, kivéve a lencsét és a szárazbabot, melyekhez annyi lét adjunk, amennyi már elfedi.



Egyes élelmiszerek kuktában főzési ideje
Kukta főzési idők
Élelmiszer megnevezése  Főzési idő (perc)  Élelmiszer megnevezése  Főzési idő (perc)
Bárányhús 15-20 Borjúhús 15-20
Burgonya egészben 12 Burgonya félbevágva 7-8
Burgonya felszeletelve 4-5 Cékla egészben 30
Cékla szeletelve 10 Csirke 10-15
Hal 7-8 Kacsa 15-20
Karalábé szeletelve 4-5 Kelkáposzta szeletelve 2
Karfiol 6 Lencse 15
Liba 40-50 Marhahús egészben 40-50
Marhahús szeletben 25-30 Nyúl 40-45
Paradicsom 1 Padlizsán hámozva 2-3
Paraj 2-3 Patisszon 5
Sárgarépa 2-3 Szárazbab 35-40
Sertéshús egészben 25-30 Sertéshús szeletelve 10-15
Tök szeletelve 3 Zöldbab 5
Zöldborsó 2-3 Zukkini szeletelve 3
 








































Libatöpörtyű (libatepertő)



A hízott libát megnyúzom, a bőrt féltenyérnyi nagyságú kockákra vágom és a kockákat is bekockázom. Lábasba teszem, és annyi vizet öntök rá, hogy ellepje. Fedő alatt párolom, míg a folyadék el nem fogy, majd fedetlenül pirítom aranysárgára (vigyázok arra, hogy ne égjen meg). Ekkor leveszem a tűzhelyről és néhány csepp vízzel lespriccelem, majd lezárom az edényt. Egy perc múlva szűrőkanállal kiveszem. Omlós, finom töpörtyűt kapok. 



Májas zsír



1 kisütött kacsamáj, fél liter kacsazsír, késhegynyi pirospaprika, 1/2 kk só. 
A májat ledarálom és összekeverem a szoba hőmérsékletű zsírral, a pirospaprikával, valamint egy fél kávéskanálnyi sóval. Konzerves üvegbe teszem és hideg helyen tartom. 




Rózsi-féle kacsatöpörtyű



A kacsa bőrös háját 10-12 centi hosszú és 3 centi széles csíkokra vágom és egy fél pohár vizet aláöntve fedő alatt elkezdem sütni. Mikor elfogyott a víz, leveszem a fedőt és arany színűre pirítom. Időnként megkeverem, hogy le ne égjen. Leöntöm róla a kacsazsírt, majd a tepertőket összekeverem három gerezd zúzott fokhagymával, és egy kávéskanálnyi sóval. 


Paradicsomos bab



1 kg szárazbab, 1 babérlevél, egy fej apróra vágott hagyma, 2 kis doboz sűrített paradicsom, só, cukor, olaj. 

A babot kiválogatom és előző este beáztatom. Másnap a babérlevéllel és a hagymával együtt felteszem főni. Mikor megpuhult, belekeverem az olajat, a paradicsompürét és pici cukorral édesítem. 




Fasírtkeverék 1. (enyhe)



60 dkg darált hús, 1 ek olaj, 3-4 ek zsemlemorzsa, 2 tojás, 1 közepes fej hagyma, 1 ek apróra vágott petrezselyemzöld, 1/2 kk őrölt fekete bors, 1 kk só. 
Apróra vágom a hagymát egy egy kanálnyi olajon üvegesre párolom. Az összes felsorolt hozzávalót alaposan összekeverem és néhány órára a hűtőbe teszem.




Fasírtkeverék 2. (paprikás)



1 kg darált hús, 2 ek sertészsír, 2 szikkadt zsemle, 2 tojás, 1 közepes fej hagyma, 1 ek vágottpetrezselyemzöld, 1/2 kk őrölt fekete bors, 2 ek paprika, 1,5 kk só. 

A zsemlét vízben beáztatom, majd kicsavarom és szétmorzsolom. A hagymát apróra vágom és a zsírban üvegesre párolom. Az összes felsorolt hozzávalót alaposan összekeverem és néhány órára a hűtőbe teszem. 







Fasírtkeverék 3. (fokhagymás)



1 kg darált hús, 2 ek sertészsír, 2 szikkadt zsemle, 2 tojás, 1 közepes hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 ek vágott petrezselyemzöld, 1/2 kk őrölt fekete bors, 1 kk paprika, 1,5 kk só. 

A zsemlét vízben áztatom, majd alaposan kinyomkodom. A hagymát apróra vágom és a zsírban üvegesre párolom. A fokhagymát átpréselem. Az összes felsorolt hozzávalót alaposan összekeverem és a masszát lefedve a hűtőbe teszem 






Zsírban eltett lesütött oldalas



2 kg oldalas, 1,5 l zsír, 5 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, só. 

Az oldalasokat 2-bordányi darabokra vágom és besózom. Egy nagy lábasban 3-4 deci vizet alátéve a fokhagymagerezdekkel és a tisztított, félbevágott hagymával fedő alatt párolom. Fél óra múlva hozzáadom a zsírt és kis lángon fedő nélkül készre sütöm. A kisütött oldalasokat száraz üvegbe teszem, ráöntöm a meleg zsírt és hagyom kihűlni. Mikor lehűlt, lezárom és a hideg kamrába teszem. 







Fasírozott, fasírt, vagdalt



60 dkg darált hús (lapocka), 1 kis fej hagyma, 1 zsemle, 1 tojás, 5 gerezd fokhagyma, 2 ek házipaprika, 1 mk őrölt bors, 2 kk só, 2 ek vágottpetrezselyemzöld, olaj + zsemlemorzsa a hempergetéshez. 

A zsemlét beáztatom, majd kifacsarom. Az apróra vágott hagymát olajon megdinsztelem. Az összes hozzávalót (az olaj kivételével) jól összekeverem és vizes kézzel pogácsákat formálok belőle. Morzsába forgatom őket, majd, bő forró olajban mindkét oldalukon kisütöm. Hagymás tört burgonyával tálalom 







Abált sertésfej


Hozzávalók:
1 fél sertésfej hasítva , 2 fej (!) fokhagyma
20-25 szem feketebors (fél maréknyi)
2-3 nagyobb babérlevél (nekem csak kisebb volt ezért tettem bele többet) , 5 evőkanál (!!!!) só

Elkészítése:

Nevezhetjük az egészet "kis" kocsonyának is, bár nem az. Az igazi kocsonya hívők -mint jómagam is- sertésfejet is tesznek a kocsonyába, amikor főzni kezdik az egészet. Én ezt viszont kicselezem: lesz is benne sertésfej, meg nem is :) Hogy ez hogyan is lehetséges? Úgy, hogy az íze benne lesz, de a többit én úgy befalom még előtte, hogy csak na. Mindez tök egyszerűen elérhető:
A sertésfejet mossuk át, majd tegyük egy akkora fazékba, amekkorába befér. Ha rajta van a füle (itt vidéken rajta szokták hagyni, Pesten -tisztelet a kivételnek- szeretik lenyúlni) vágjuk le, jó lesz a kocsonyába. Azért kell szétcsapatni a hentessel a fejet, mert nagyon kevés embernek van akkora fazeka amibe beférne, otthon pedig idétlen-időkig vagdoshatjuk szegény állat orrnyergét a nyiszlett szerszámainkkal, akkor sem lesz olyan az eredmény. Tehát: fejet átmossuk, fazékba be, felöntjük annyi hideg vízzel amennyi bőségesen ellepi (bal oldal ott a képen az orra és a szája).
fej01.jpg
Most jön a neheze. Két egész fej fokhagymát megpucolunk és hozzádobjuk a fejhez. Beleszórjuk a borsot, a sót és a babért, majd szépen felforraljuk az egészet.
fej02.jpg
Amikor felforrt takarékra vesszük a lángot és gyöngyözve legalább 3-4 órán át főzzük. Ne feledjük: abálunk, nem főzünk! Ehhez pedig elengedhetetlen az éppen hogy gyöngyöző lé. Addig előkészülhetünk a kocsonyához, aztán nyithatunk egy jéghideg sört és társaságában megteríthetünk a sertésfejnek. A fej akkor jó, ha a hús leesik a csontjáról. Óvatosan kiszedjük a fazékból, a levét nehogy kidobjuk, hiszen ez lesz a kocsonyánk alapja!!!! Nem szép látvány, de ez az étel nem is erről szól! Ha nagyon jót akarunk enniösszezúzunk 3-4 gerezd fokhagymát, fél evőkanál abalével (mert már az is van nekünk) összekeverjük, majd a sertésfejre kenjükMegszórjuk fűszerpaprikával, és lila- vagy újhagymával, tormával, friss kenyérrel befalatozzuk az egészet. Ne feledkezzünk meg a jéghideg sörről sem, mert az teszi teljessé az egészet. Javaslom azonban, hogy a lakoma előtt tegyük fel az előkészített kocsonyát, mert utána úgy is le fogunk dőlni egyet szunyálni :)
fej03.jpg
Még egy megjegyzés: ha valaki fancsali képet vág a disznófejre 
elárulom, hogy a puccparádés menő gyerekeknél (azaz a bazi drága és 
roppant menő helyeken) a lassan készített marha- vagy sertéspofa 
igazi 
ínyenc falat és -ennek megfelelően- az ára a csillagos eget verdesi. Ne 
adjunk nekik ennyi pénzt, inkább vegyük meg mi 299 Ft/kg áron és 
készítsük el sokkal jobban :)


Bedörzsölő massza


Közben van időm, megpucolok egy fej fokhagymát, sóban összetöröm, beleteszem egy vizespohárba, adok hozzá egy csipetnyi őrölt köményt és három púpos teáskanálnyi pirospaprikát. Hozzákanalazok annyi abálét, amennyivel sűrű, lekvárszerű masszát keverhetek.






Marinírozott csirkecomb



Hozzávalók:

  • 60 dkg csirkecomb , 5 ek. Ketchup , 3 ek. Mustár , 5 gerezd fokhagyma (zúzott) , 1 kk. bors , 0,5 kk. törött köménymag ,
  • 0,5 kk. majoránna , só
Kategória:  húsételek
Alkategóriák:   szárnyas
Jelleg:  házias
Fogyasztási ajánlat:   főétel 

Elkészítés:

A ketchupot, a mustárt, a fokhagymát, borsot, köménymagot, majoránnát a sóval jól elkeverjük. Ezzel a mártással bekenjük a sózott csirkecombokat és egy napig hűtőszekrényben tartjuk. Készítéskor tepsibe rakjuk alufóliával letakarva úgy, hogy a mártás is rajta maradjon, és körülbelül 40 percig sütjük. A sütési idő letelte előtt 10 perccel az alufóliát vegyük le, hogy szép piros legyen. Aki a csirkehúst nem szereti, elkészítheti sertéshúsból is, az is igen ízletes.





Farokpörkölt körömmel és örömmel



A sertés vagy malac farka az egyik kedvenc cuclizós ételem. Van benne hús és zsír is rendesen, igazi férfias étel. Ha pedig még meg is bolondítjuk pl. sertéskörömmel és egyéb apróságokkal, hát annak nagyon nehéz ellenállni; én sem tudtam.
Egy ilyen őszi napon, amikor szép az idő (süt a nap, nincs szél és kellemes a hőmérséklet) még bográcsban is könnyedén elkészíthető.  Két ilyen kedvencem van, az egyik a saját vegyes pörköltem (marhanyak, sertésköröm, csülök és tarja - a fűszereken kívül persze - talán majd ennek bemutatására is sor kerül egyszer) a másik pedig ez. Cupákos, cuclizós, mennyei, igazi közösségi étel, ami nem sűrűn kerül az ember asztalára, mégis meg tudnék veszni érte....
s01_2.JPG
Sertésfarokpörkölt körömmel
Hozzávalók:
1 kg sertésfarok (hentesnél általában 300-400 Ft/kg), 60 dkg házi krumpli , 50 dkg sertésköröm (gyakorlatilag 2 köröm hosszában és széltében is hasítva), 10 dkg sima füstölt szalonna (NEM főtt-füstölt!!!! Én füstölt házi mangalica szalonnát használtam hozzá)
10 dkg füstölt házi kolbász , 1 fej vöröshagyma , 4 gerezd dundi fokhagyma , 1 dl száraz vörösbor , 2 evőkanál lecsó-alap (vagy 1 egész tv paprika és 1 egész paradicsom; mindkettő darabolva)
1-1,5 evőkanál fűszerpaprika (bogyiszlai, mi más?) , 1 evőkanál zsír
1 teáskanál őrölt kömény , Savanyú uborka , Bors , Só
 Elkészítése:
Egyszerű, és egyszerűen tökéletes lesz a végeredmény! Egy magasabb falú lábosban forrósítsuk fel a zsírt, a zsírral párhuzamosan pedig tegyük bele az őrölt köményt. Amíg a zsír melegszik és összebarátkozik a köménnyel daraboljuk apróra a füstölt szalonnát és karikázzuk fel a kolbászt. Tegyük a felhevült köményes zsírhoz, hadd piruljanak kedvükre és engedjék szabadjára a szaftjukat.
s02_2.JPG
Amikor pirulni kezdenek húzzuk le a lábost a tűzről, majd szórjuk rá a fűszerpaprika 2/3-át.
s03_2.JPG
Kavarjuk át, majd tegyük vissza a tűzre és dobáljuk rá a metéltre vágott vöröshagymát. Most jöhet hozzá a lecsó alap (én mindig szoktam eltenni - ha kell a recept sikítsatok nyugodtan!) ennek hiányában az aprított paradicsom és a paprika. Kevergessük pár percig, ha úgy látjuk kezdene odakapni kevés -max 0,5 dl- vízzel higítsuk fel.
s04_2.JPG
Jöhetnek a húsok! Először a köröm, ami hosszában és széltében is hasítva van (utána pedig rendesen átmosva -of course). És most mehetnek hozzá a felezett gerezd fokhagymák is.
s05_2.JPG
Erre tegyünk maximum 5 dl vizet (amennyi FÉLIG ellepi), fedjük le és vegyük vissza a hőt. Gyöngyözve főzzük kb. 35-40 percig. Ha kell a vizet pótoljuk ám! Ám! De hol az a bor, ami a kajához kell? Mert minőség-ellenőrzés nélkül nem mehet az ételbe! Azt ugye már mindenki elfelejtette, hogy "ez a bor inni nem jó, de az ételhez jó lesz"... Kóstoljuk azt a bort a köröm-idő alatt, jó-jó, ha elsőre nem vagyunk biztosak a minőségében akkor jöhet a második teszt is :)
Jöhet a farok, azaz a farkak. Tegyük a körmös alaphoz azt is, persze egészben, ezzel semmi dolgunk nincs.
s06_2.JPG
Kavarjuk át az egészet és rotyogtassuk tovább lefedve egy órán keresztül. Ha kell a vizet (már mondanom sem kell) pótoljuk, csak arra ügyeljünk, hogy ne áztassuk el az ételt vele.
30 perc múlva kóstoljuk, most sózzuk és borsozzuk. Ha szükséges a maradék fűszerpaprikával tudjuk még fűszerezni. Most zúdulhat az egészbe a darabolt krumpli! Kicsit vegyük feljebb a hőt, hogy ne üljön le az étel (magyarán rotyogjon tovább) és 30 perc alatt főzzük készre.
A 30 percből viszont legyen inkább 20. Ekkor ismét kóstoljuk (hiszen a krumpli szereti felszívni az ízeket és a sót, így szükség lehet újabb sózásra, borsozásra). Nézzük meg a farkat és a körmöt is. Ha már vaj-puha mindegyik mehet az ételbe a bor is (ja, hogy az is kell? Maradt még egyáltalán???) további 10 perc rotyogás után elkészültünk, tálalhatunk.
Finom savanyú uborkával, vagy csípős és savanyított alma/cseresznye paprikával kínáljuk friss kenyér mellett.
s07_2.JPG
Akár otthon készítjük (akár bográcsban) valódi fejedelmi étel, ami nem drága, ellenben annyira finom, hogy mindenki sikítani fog a repetáért...
Jó étvágyat!




Kovászos uborka télire recept



Hozzávalók:
elkészített kovászos uborka
Elkészítés:
A már kész kovászos uborkát új üvegbe tesszük, és a levét leszűrve ráöntjük. Tetejére szalicilt teszünk, és légmentesen zárjuk.
Tanácsok:
Két nap múlva a leve letisztul, és télen épp olyan friss és finom lesz, mintha nyáron fogyasztanánk.
Én kipróbáltam, tégy te is próbát! Megéri!

Kovászos káposzta recept

Hozzávalók:

1kg fejes káposzta , só , kapor , viz , üveg amibe elfér a káposzta vagy más csak nem zománcos edény. egy szelet kenyér.
Elkészítés:

A káposztát megtisztítjuk a felső leveleitől és a káposztát vékony csíkokra felvágjuk. Egy edényt alaposan kimosunk és a káposztát bele rakjuk úgy hogy a kaprot közzé szórjuk vagy lehet egybe kötni úgy könnyebb lesz eltávolítani majd. lemérjük hogy mennyi víz kell a káposztára ezt a vizet egy edénybe öntjük és a sót egy két evőkanálnyit majd meglátjuk menyi kell bele a vízben feloldjuk és megkóstoljuk milyen sós ha jó ráöntjük a káposztára és egy nagy szelet kenyeret rá teszünk a tetejére és tiszta ruhával lezárjuk a tetejét. A napra tesszük és tányért is tehetünk alá mert a forrástól kifolyhat a leve azt pótolni is lehet. ha már sárga a káposzta kivesszük a kenyeret a tetejéről és hűvös helyre vagy kamrába tesszük ha lehűlt zsíros kenyérhez vagy ételekhez savanyúságnak is adhatjuk.
Tanácsok:
Van aki kicsit sósabban szereti a dolgokat itt sem árt kicsivel több sót tenni mint ahogy szoktunk hiszen a káposzta felveszi míg savanyodik. Ezt úgy készítjük mint a kovászos uborkát csak ez káposztából van.
Elkészítési idő: 30 perc


Gyors savanyú káposzta recept

Hozzávalók:

1 kg káposzta , 1 db. Burgonya , 1 nagy szelet kenyér , víz , só , kömény
Elkészítés:

A káposztát vékonyra szeljük. Egy 2-3 literes üveg aljára tesszük a szelet kenyeret és a megtisztított nyers burgonyát. A leszeletelt káposztát besózzuk, megszórjuk köménnyel, felöntjük langyos vízzel, és 2-3 napig meleg helyen érleljük. Ezután fogyasztható.
Uborkát is lehet így kovászolni , csak a krumplinak ó- nak kell lennie új krumpli nem jó kovászolni. Én is ki akarom próbálni jövőre, mert az idén később jutott tudomásomra a recept és nem tudtam már régi krumplit szerezni. Ott a kenyeret el is hagyták csak a krumpli savanyított.

Elkészítési idő: 30 perc


Svéd uborka recept



Kerestük az oldalon, hogy fent van-e ez a recept (ill. van-e valamilyen változat), de még nem találtam.
Mi már 20 éve készítjük, a nővéremtől kaptam anno.
Előfordul, hogy nincs időm 1 napig állni hagyni, így többszöri átkeverés, és pár óra után üvegekbe rakom.
Nagyon szeretjük. Néha előfordul, hogy csak úgy szimplán 1 picike salátás tányérral üresen megeszegetjük. :)
Ez az adag 2 db 1,5 l-es, 1 db 8,5 dl-es és 1 db 6 dl-es üvegbe elég.





hozzávalók / 8 adag

  • 4 kg uborka , 1 kg hagyma , 6 dl víz , 4 dl 20 %-os ecet , 8 dl cukor
  • 1 dl só , fél cs mustármag 1 kk nátriumbenzonát

elkészítés

  1. Az uborkát (héjasan) és a hagymát legyaluljuk.
  2. A vizet, ecetet, cukrot, sót, mustármagot és a nátriumbenzonátot  összekeverjük, és hidegen a zöldségekre öntjük.
  3. Jól összekeverjük az egészet. 1 napig állni hagyjuk (többször megkeverjük), majd üvegekbe rakjuk.    
  4. Másnap fogyasztható (összérnek az ízek), illetve télire elrakható. (Ügyeljünk, hogy az üvegekbe rakáskor ne legyenek buborékok.)
  • költség: 1300 Ft
  • elkészítettem: 50 alkalommal




Saláta uborka télire recept



Hozzávalók:
3kg uborka , 3o dkg cukor , o,5 l ecet , 2 kanál só , 1 befőző por , 1 kanál mustár mag , 3 db csípős paprika
Elkészítés:
A megmosott uborkát héjastól megvágni karikára, mindennel össze vegyítjük 24 órán át kavargatni s utána üvegekbe rakni, ha lehet csavarosba, bármikor ki lehet venni belőle nem romlik el ,,,nekem még 2 éves is van,, Jó étvágyat..hozzá..


Csalamádé télire recept


Hozzávalók:

5 kg vegyes vágott (paprika, uborka, káposzta, hagyma, zöld paradicsom...) ,
40 dkg cukor , 1 kávéskanál bor kén , 1 kávéskanál tartósító (nátrium-benzoát)
3 dl 20%-os vagy 6 dl 10 %-os ecet , 7 dkg só , fűszerek ízlés szerint (egész bors, kömény, mustármag, babérlevél.
Elkészítés:

Mindezeket jól összekeverjük,másnap üvegekbe tesszük.
Tanácsok:
Többször meg lehet keverni. Enged annyi levet amennyi kell.


Édes szőlőlé télire recept

Hozzávalók:

3 kg. Szőlő , kristálycukor , na-benzoát
Elkészítés:

Tetszőleges mennyiségben szőlő jól megmosva, lebogyózva. Hideg vízben feltesszük főni, lassú tűzön. Ha átfőtt, bogyói kipattantak akkor leszűrjük. Minden literhez hozzáadunk 50 dkg. cukrot, amivel lassú tűzön 20-30 percig főzzük, majd kevés tartósítót adva hozzá üvegbe tesszük és száraz dunsztban kidunsztoljuk
Elkészítési idő: 120 perc

Almalé télire recept

Hozzávalók:

2,5 kg alma mosva és a magház eltávolítva , 1 doboz citrompótló (26g)
80 dkg cukor , szalicil (késhegynyi)
Elkészítés:

Az almát tisztítás után 2 liter vízzel feltesszük főni, hozzáadjuk a citrompótlót is. Ha megpuhult, paradicsompasszírozón áttekerjük. A cukrot 6 liter meleg vízben feloldjuk és az átpasszírozott almához öntjük.
Felforraljuk.
Szalicillel tartósítjuk és üvegekbe töltjük.
Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Tanácsok:
7-8 l innivaló lesz belőle. És ez nem bolti amibe nem tudod mi kerül be.
Elkészítettem, és nagyon finom. Rostos mint a bolti körtelé.
Forrás:http://www.nosalty.hu
Elkészítési idő: 20 perc


Hordós /30 l-es/ recept


Hozzávalók:

12 liter víz , 1.5 liter 20%-os ecet , 36 dkg só , 2 kg cukor , 3/4 cs. mustármag
1/4 cs. babérlevél , 3/4 cs. egész bors , 6 dkg borkénpor , 1/2 cs. szalicil
Elkészítés:

A cukrot és a sót kevés langyos vízben feloldjuk, hozzáadjuk a többi vizet és minden belevalót hidegen keverünk bele. Végül beleszórjuk a savanyítani kívánt dolgokat.
Tanácsok:
Amit bele szoktam szórni: paprika, /de kettévágva, kimagozva/, zöld paradicsom, apró -hagyma, karfiol, zöldbab, sárgarépa /csíkokra vágva/, fejes káposzta /nyolc cikkelybe/.
Folyamatosan pótolható!




Kovászos uborka - télire recept


Hozzávalók: 1 ötliteres üveghez: 

2,5-3 kg kovászolni való uborka (az uborka méretétől függ, hogy mennyi fér az üvegbe) , 1 csomó kapor , 2-3 gerezd fokhagyma , literenként 1 evőkanál só
kenyér , nátrium benzoát , ízlés szerint + fűszerek (bors stb.) én nem használom
Elkészítés:

A kovászos uborkát ugyanúgy megérlelem, mint a nyárit, csak az elrakás ad plusz munkát. Ebben az esetben viszont csak maximum 10-12 cm-es ubikat teszek el, mert egyrészt azt tudom gazdaságosan a kisebb üvegekbe berakni, illetve azok még nem annyira magvasak. Amikor megérett az üvegben (ilyenkor nem tűző napon érlelem, hogy ne legyen puha, plötyi), akkor leszedem a kenyeret róla, az uborkákat leöblítem, hogy ne maradjon rajta morzsa, ez fontos! Elosztom az uborkákat a kisebb üvegekbe. A levet egy edényben 2szer 3-szor sűrű szűrőn átszűröm. Ahány kis üveg uborkám lett, annyiszor fél deci lét kiveszek egy edénybe és ezt a lét külön megmelegítem. Erre azért van szükség, mert a szalicil vagy nátrium a meleg lében gyorsan feloldódik. Szóval a felmelegített lébe beleteszek annyiszor 1 csipet (nem kell több!) tartósítószert, amennyi a tele üveg uborkám. Langyosra kevergetem és rá is öntöm szépen elosztva az üvegekre. Ezután felöntöm a maradék hideg lével, úgy hogy ellepje. Az üvegre celofánt vagy folpackot és csavaros tetőt teszek. Ilyenkor még csúnya, zavaros az üvegben, mintha tejben úszkálnának az uborkák, de pár nap alatt teljesen leülepedik a lisztes rész, és ugyanúgy fog kinézni, mint a csemege uborka.
Tanácsok:
Nem kell félni a nátrium benzoáttól! Ugyanolyan jól tartósít, mint a szalicil és nem káros az egészségre!

A kovászos uborkára mindenképp kell tartósítószer, különben tovább erjed és megromlik!
Elkészítési idő: 30 perc



Saláta uborka télire recept



Hozzávalók:
3kg uborka , 3o dkg cukor , o,5 l ecet , 2 kanál só , 1 befőző por , 1 kanál mustár mag , 3 db csípős paprika
Elkészítés:
A megmosott uborkát héjastól megvágni karikára, mindennel össze vegyítjük 24 órán át kavargatni s utána üvegekbe rakni, ha lehet csavarosba, bármikor ki lehet venni belőle nem romlik el ,,,nekem még 2 éves is van,, Jó étvágyat..hozzá..




Kovászolt cékla


1 kg cékla, 7 dkg kenyér, 2,5 l víz, fokhagyma.
A céklát megmosom, meghámozom, felszeletelem és egy üvegbe rétegezem. Felöntöm meleg felforralt vízzel, rámorzsolom a kenyeret és rávagdalom a fokhagymát. Gézzel, vagy más szövettel lekötöm és néhány napig meleg helyen tartom. Ekkor leszűröm és üvegbe téve hűvös helyen tárolom.
Télen is készíthetjük ezt a lengyel receptet. A céklát aztán fogyaszthatjuk savanyúságként, vagy felhasználhatjuk nyersanyagként is. 


A főtt céklasaláta
 
Hozzávalók:
1 lábosnyi cékla (6-8 db), 1,5 evőkanálnyi reszelt tormasaláta,
1 púpozott evőkanál köménymag, 4-5 babérlevél, só,
cukros ecetes lé a felöntéshez
Elkészítése:
Egy jó púpozott evőkanálnyi köménymagot 10 percig gyöngyözve forralunk, majd leszűrünk.
A céklasalátához egy lábosnyi céklát sózott vízben megfőzzük addig, hogy a cékla héja lehúzható állapotba kerüljön. Általában úgy mondják, forrás után 20-25 percig kell főzni. A főtt és kissé lehűtött céklát meghámozzuk, sózzuk, késsel karikára vágjuk. Ha van hozzá dressing késünk akkor hullámos formájúra, de úgy is szép ha sima késsel szeleteljük.
Majd kikeverjük a reszelés közben leesett és eddig is cukros ecetes vízben ázott nagyobb tormadarabokkal, + 1-2 evőkanálnyi reszelt tormasalátával, utána a cukros ecetes lével + a köményes vízzel feltöltjük, hogy a lé ellepje, 4-5 babérlevéllel ízesítjük, reggelig kihűtjük, ekkorra jól megszívja magát a cékla a finom ízekkel, a leve mélybordó, az íze tormás, és pikáns. Nagyon jó téli csemege, ha jól készítik akár magában is fogyasztható, de isteni finom sült húsokhoz.
Ez az adag talán 3 befőttesüvegben elfér, és két hét alatt lába kél.

Reszelt ecetes torma kétféle módon



Ez is szilveszteri gyártás

Végy két óriási tormát (a nagy sárgarépához hasonló méretűt), reszeld le a legkisebb lukú sajtreszelőn, nekem van a svéd bútor árúház által árult ovális műanyag kribli, aminek két fémreszelő teteje van, s az alján gumibetét amitől nem csúszik az asztalon. A művelethez úszó, vagy hegesztő szemüveg használata célszerű, az orrunkra szükség van, ezért a legjobb nátha idején készíteni, mert garantáltan kitisztítja mindenféle orrüregünket, és orrmelléküregünket. Magyarul folyik tőle az orrunk, mint az influenzás tehénnek, tehát fontos kellék még egy jó adag zsebkendő is. Elkeseredni nem kell, csak pár percig tart az orrfolyás. Viszont a szemüvegre tényleg szükség van, mert a szemünk is könnyezik reszelés közben. A reszelés ne legyen túl gyors, mert a torma keményebb, mint a répa, és egy túl hirtelen mozdulattal sérülhet a külső ujjpercünk, húsnak (esetleg vérnek) meg nem kellene belekerülnie... 

Elkészítjük hozzá a cukros ecetes levet ami abból áll, hogy ugyanannyi cukorhoz 1 ek.-al több  ecetet (10,  vagy 15  %-os) öntünk, majd kiegészítjük a teljes mennyiséggel azonos vízzel + még egy kicsi. Ízre megy, magyarabbul: mondjuk 2 evőkanál cukorhoz 3 evőkanál ecet, és ehhez 6 evőkanál víz minimum kell, de a cukor feloldódása után kóstolni kell és ha túl erős, még vizezni. 

A reszelt tormát gyorsan fel kell önteni az ecetes lével, hogy ne barnuljon. Az egész mennyiséghez minimális mennyiségű lé kell, ne tocsogjon benne, ha túl sokat öntöttünk rá öntsük le róla a fehérré váló levet,
 ha túl ecetes még öntsünk hozzá vizet, és átkeverés után öntsük róla. 2-3 dl-es befőttesüvegekbe töltsük, az a legcélszerűbb mennyiség. A kész termékbe beleszagolni csak egyszer célszerű, illetve kinek-kinek influenzája szerint többször is. Sokáig eláll, lényeges, hogy minél hamarabb ecetes folyadékkal lássuk el, különben levegővel érintkezve, s sokáig ott tartva a torma is barnul, mint az alma.
A lényeg: úgy legyen az üvegbe, hogy kanállal jól lenyomkodva ne álljon rajta a lé.Mivel ez emberes csípősségű változat, ezért kb. (a cukros ecetes lével higítottból) 1/3 résznyit kivettem, reszeltem hozzá két kisebb almát, és 1 sárgarépát és összekevertem, hogy a lányoknak is legyen.



Mentaszörp




Nem szerettem a mentát! Eddig. De ez valami elképesztően finomra sikeredett! A nagy melegben kifejezetten jól esik. Télen pedig jól jöhet felső légúti megbetegedésekkor.
Nyáron jégkockával, citromkarikával és némi mentalevéllel díszítve szemet gyönyörködtető! Esetleg fagyasztóba téve óránként megkeverve mentafagyit, pontosabban sorbetet készíthetünk belőle .

hozzávalók :

  • 2 l víz , 2 db citrom , 2 jó nagy marék mentalevél
  • 5 dkg citromsav , 2 kg cukor


elkészítés

  1. A megmosott mentát a karikára vágott citrommal és a 2 liter vízzel 1 napig áztatjuk.
  2. Másnap hozzáadjuk a cukrot, a citromsavat, és összeforraljuk a forrástól számított 15 perc alatt.
  3. Üvegekbe töltjük és ágyban párnák közt (na jó, ágytartóban és paplanok közt) kidunsztoljuk.




Gyömbér szörp



Hozzávalók:
1 liter víz , 1,3 kg kristály cukor
5 kávéskanál citrom sav (1,5 dl citromlé is lehet frissen facsarva)
1 vaníliás cukor , 20-25 dkg friss kemény gyömbér

A gyömbért hámozd meg vékonyan és szeleteld le uborka gyaluval hajszálvékonyan, vigyázz az ujjaidra azt ne vágd bele !!! Vegyél kb. 4-5 evőkanál cukrot( A kimért mennyiségből) és tedd oda szárazon karamellizálni a tűzhelyre egész addig amíg habzani nem kezd(folytonosan keverd egy tiszta fakanállal), közben önts hozzá egy vaníliás cukrot, majd húzd félre picit le is hűtheted de ha kimérted a vizet óvatosan öntsd hozzá. Töltsd a karamellás folyadékhoz a maradék kimért cukrot, és citromot vagy (citromsavat ezt a gyógyszertárban beszerezheted) majd forrald fel.(közben meg kóstolhatod hogy elég savanyú-e ha nem tegyél hozzá még citromot.) Ha felforrt tedd bele a szeletelt gyömbért és főzd lassan forralva még 10 percet.
Ha kész vedd le tegyél rá fedőt és 2 óráig hagyd hogy hűljön.
Én azért használtam citromsavat mert az tartósít is illetve nem teszi zavarossá a szörpöt.
Kb. 2 liter szörpöd lesz hozzávetőleg 600-650 ft.-ból.
Töltsd üvegekbe várd meg amíg lehűl és friss ásványvízzel hígítva fogyaszd.(szénsavassal pont ugyanolyan sőt mondhatom hogy még pikánsabb lesz mint az eredeti gyömbér üdítő)
A hűtőben kb. 6 hónapig tudod tárolni, ha hűvösen tartod a spájzban akkor kb 1-2 hónapig, mivel ebben nincs tartósítószer.
Hát már csak fél liter maradt belőle mindenki imádja még a legkisebbik fiacskám is :)






Fokhagyma befőtt. recept

Hozzávalók:

2,5 dl. ecet , 30 dkg. Fokhagyma , 2 db. Babérlevél , 1 mk. kanál gyömbér ,
koriander , szegfűszeg , bors , borókabogyó , 2 ek. olaj
Elkészítés:

Az ecetbe belerakod a fűszereket és 5-6 percig főzöd. Amikor kihűl leszűröd és beleteszed a megtisztított fokhagymát és felforralod.  Amikor már langyosra hűl üvegekbe rakod./bébiételes!/ Légmentesen zárd le. Két hét múlva fogyasztható.
Nem büdös! Véd a bacik ellen!
Tanácsok:
Nagyon eteti magát.2-3 gerezdnél nem kell több egy napra. Ha jól sikerült finom ropogós a fokhagyma.
Egészségedre!




Lemon curd – citromos krém



Beküldte: Batta Orsolya - 2010 december 13, 1:59 du.
A lemon curd, azaz az angol citromos krém nagy kedvencem. Kenyérre, kalácsra, süteményhez, bármihez jöhet. Vagy csak úgy, magában. Angliában minden élelmiszerboltban, itthon csak elvétve kapható. A házi lemon curd azonban felülmúlhatatlan és elkészítése is igen egyszerű. Karácsonyi ajándéknak sem rossz ötlet!
Hozzávalók:
3 citrom reszelt héja és leve , 45 g sózatlan vaj
225 g (vagy ízlés szerint kevesebb) cukor , 3 tojás, felverve


Gőz fölé helyezzünk egy edényt. Ebbe tegyük bele először a citromhéjat és -levet, majd adjuk hozzá a vajat, és addig melegítsük, amíg a vaj el nem olvad. Szórjuk bele a cukrot és időnként kevergetve főzzük addig, amíg a cukor is elolvad. A keverékhez adjuk hozzá a felvert tojásokat, ésaz egészet sűrűsödésig folyamatosan keverve főzzük. A krém akkor kész, amikor a kanálra tapad.
Öntsük száraz üvegekbe és hűtőben tároljuk. Kb. 1 hétig áll el; ez kevésnek tűnhet, de garantáltan el fog fogyni!




Kolbászkrém uzsonnára recept

Hozzávalók:
20 dkg lángolt kolbász(én olyat használtam, ami simán megenni elég lágy volt)
2 db főtt tojás  , 2 szál újhagyma(vagy egy kicsi fej vöröshagyma)
kevés margarin , 1-2 kanál tejföl
Elkészítés:
A kolbászt, a tojásokat és a hagymát húsdarálón ledaráltam(lehet turmixban, vagy botmixerrel is)és annyi tejfölt és margarint adtam hozzá, hogy jó krémesre ki tudjam keverni.
Tanácsok:
A gyerkőc rögtön bevágott két szelet megkent kenyeret:-)

Tojásoskrém recept

Hozzávalók:
4 tojás  , 5 dkg margarin , 1-2 evőkanál tejföl , mustár 
1 vöröshagyma,  petrezselyemzöld , só ízlés szerintElkészítés:
A tojásokat főzd keményre, majd nyomkodd össze egy villával, vagy reszeld le.
Keverd ki a többi alapanyaggal, fűszerezd.
Akkor jó, ha sima és krémes.

Paprikakrém 2 recept
Hozzávalók:
25 db nagyobb piros paradicsompaprika , 2 db nagyobb vöröshagyma
2 db paradicsom , 6 gerezd fokhagyma , 6 db cseresznyepaprika , 3 EK só
3 dl olaj , 3 EK ecet
Elkészítés:
A paprikát,paradicsomot, hagymát, fokhagymát cseresznyepaprikát hús darálom ledaráljuk (lehet aprító gépe is ) péppé dolgozzuk, majd egy lábasba tesszük ráöntjük az olajat, sót, és az ecetet,
15-20 percig melegítjük de nem forraljuk kavargatjuk,kis lángon. Kis száraz üvegekbe töltjük. lezárjuk és szorosan a sütőbe tesszük(NEM KELL BEKAPCSOLNI) Másnap a polcra helyezzük.
Tanácsok:
Levesek, mártások, főzelékek, saláták, pörköltek, raguk, ízesítésére használjuk, de vajas kenyérre is finom.


Palócleves recept



Hozzávalók:
30 dkg ürü színhús,(én csirke,és disznóhúsból is szoktam készíteni!), 4 dkg zsír(vagy olaj),1 fej vöröshagyma,1 g.fokhagyma (vagy f.hagyma-krém),l kk.pirospaprika,1 babérlevél,1 csipet ő.köménymag,30 dkg burgonya,50 dkg zöldbab, 2 dl tejföl, 1 ek.liszt,t.bors és só.
Elkészítés:
Az apróra vágott hagymát felhevített zsírban félig megpirítjuk,megszórjuk p.paprikával,elkeverjük,felöntjük kb. 1/2 dl vízzel. Ha ismét zsírjára sül, beletesszük a jól megmosott, apró kockákra vágott húst, (ha ürühúsból készítjük,előzőleg le is forrázhatjuk,hogy erős szagát elvegye, megsózzuk, babérlevéllel, t.borssal fűszerezzük,hozzáadjuk a köménymagot és a z. fokhagymát. Fedő alatt többször megkevergetve puhára főzzük. Mindig csak annyi lé legyen alatta,hogy le ne süljön a hús. Közben egy másik edényben gyengén sós vízben megfőzzük az apró kockákra vágott burgonyát és a megtisztított,egyenletes db-okra vágott z. babot. A zsírból és lisztből rózsaszínűre pirított rántást készítünk, és a húst, krumplit, babot összeöntve berántjuk, és felöntjük annyi lével, amennyi levesre szükségünk van (de ne legyen túl híg!) Jól összeforraljuk és tálalás előtt elkeverjük benne a tejfölt.(Lehet kis tejjel is hígítani, aki úgy szereti.)Ha nem elég fűszeres, utána lehet ízesíteni.
Tanácsok:
Ha üveges, vagy konzerv z. babot használunk, természetesen nem kell főzni, ebben az esetben utólag adjuk a leveshez, amikor a főtt krumplit.
Elkészítési idő:
 60 perc




Finom frankfurti leves recept

Hozzávalók:
40 dkg kelkáposzta , 1 fej vöröshagyma , 1 gerezd fokhagyma , 2 nagyobb burgonya , 1 dl olaj , kevés liszt , 20 dkg virsli , 1 csokor petrezselyem
1,5 dl tejföl , majoranna, só, bors ízlés szerint
Elkészítés:
A finomra vágott vöröshagymát az olaj felében lepirítjuk. Hozzátesszük a zúzott fokhagymát és a burgonyát, amelyet meghámoztunk és kis kockákra vágtunk. Sózzuk, borsozzuk, meghintjük majorannával és finomra vágott petrezselyemmel (egy-két levelet tegyünk félre a tálaláshoz). Felengedjük vízzel. Mikor a burgonya már félig megfőtt, hozzáadjuk a vékony csíkokra vágott kelkáposztát is. Ha már az is majdnem kész, az olaj másik feléből kevés liszttel rántást készítünk, tejföllel simára keverjük, s ezzel sűrítjük be a forrásban lévő levest. Még egyszer összeforraljuk. A végén tesszük bele az előzőleg pár csepp olajon megpirított virslikarikákat. Petrezselyemmel díszítjük.


Káposztás paszuly recept

Hozzávalók:
25 dkg száraz bab , 25 dkg savanyú káposzta ,m 12,5 dkg füstölt kolbász
1 fej hagyma , só , pirospaprika vagy piros arany , liszt vagy keményítő a sűrítéshez
Elkészítés:
Az előző este beáztatott babot az egész hagymával és a felkarikázott kolbásszal felteszem főni, csak kicsit sózom. Annyi vizet adok hozzá, hogy maradjon még hely a káposztának, ami később kerül bele. Addig főzöm, amíg a bab félig megpuhul, kiveszem a hagymát, beleteszem az enyhén kimosott káposztát, annyi legyen a leve, hogy ellepje. Készre főzöm. Pirospaprikás rántással kell eredetileg csinálni, én már ezt is kis vízben elkevert keményítővel sűrítem és teszek bele egy kis pirosaranyat vagy házi pritaminkrémet, hogy szebb színe legyen. Jól összeforralom és sózom, ha szükséges.
Tanácsok:
A babot félig főzni kuktában is lehet, akkor gyorsabban elkészül. Mikor a káposzta belekerül, már ne legyen kuktában.
Elkészítési idő:
 90 per




Könnyű keksz szalámi recept


Hozzávalók:
-1 kg háztartási keksz , -fél pohár cukor , -fél pohár viz , -fél csomag kakaó
-egy kocka margarin , -Rum eszenc izlés szerint
Elkészítés:
A vizet és a cukrot egy kis edénybe tesszük,és felforraljuk. Beletesszük a kakaót is,és addig főzzük amig vastagodni kezd. Ezután levesszük a kályháról,és hozzákeverjük a margarint,amig teljesen elolvad. Rumeszencet izlés szerint tegyünk bele. Fél kiló kekszet megdarálunk,és a másik felet apró darabokra tördeljük. Egy nagyobb tálba belerakjuk a kekszet,és ráöntjük a csokis krémet,és jól összegyúrjuk. Az igy kapott masszát celofánba vagy fóliába teszük,hosszú "szalámi"formájúra nyújtjuk,és belecsavarjuk.
Miután kihűlt,szép szeletekre vágjuk.Nagyon jól mutatnak benne a keksz darabkák:)
Tanácsok:
Ez olyan recept hogy nem lehet elrontani,ezért én pohárral szoktam kimérni a hozzávalókat. Ha esetleg kicsivel több vizet teszek véletlenül mint amennyi kell,azonnal javitani lehet rajta,csak kell tenni hozzá még őrölt kekszet.
Lehet külömböző ötletekkel játszani,én pl utoljára geztenyepürét tettem bele,és nagyon finom lett.
Elkészítési idő:
 30 perc

Csokis keksz szalámi recept


Hozzávalók:
2 csomag csokis puding , 25dkg darált háztartási keksz , 25dkg darabokra tört háztartási keksz , 25dkg Ráma , fél liter tej , 20dkg cukor
Elkészítés:
A pudingból,cukorból,tejből pudingot főzünk. Forrón hozzákeverjük a margarint. Hozzáöntjük a darált kekszet és a darabokra tört kekszet. Tűz felett átforgatjuk. Őzgerinc formába öntjük,majd ha kihűl hűtőbe tesszük.
Tanácsok:
NAGYON EGYSZERŰ!!!!AKI NEM TUD SÜTNI PRÓBÁLJA KI!!! BIZTOS SIKER!!!
Elkészítési idő:
 10 perc


Kefir készítése házilag recept



Hozzávalók:
1 LIT. 2.8%-OS TEJ , 1 dl. kefir
Elkészítés:
A tejet felforraljuk és langyosra kihűtjük, ekkor beleöntjük a kefirt és jól elkeverjük, félre tesszük, nyáron a konyhába, télen a radiátorra.

6-8 óra lat kész a kefirünk.
Ebből meghagyunk 1 dl és a következő adag tejhez öntjük és úgy járunk el vele mint az előzővel.
Tanácsok:
Nagyon szeretem mert főzelékek behabarásához is használom tejföl helyett.
Majonézhez is kefirt használok fincsi salátákhoz ajánlom.


Francia krémsajt házilag recept


Hozzávalók:
20 dkg juhtúró , 10 dkg krémsajt , 10 dkg ráma margarin , 4-5 gerezd zúzott fokhagyma , 1-1 csokor apróra vágott:metélőhagyma , kapor , petrezselyem
só ,bors
Elkészítés:
A hozzávalókat villával alaposan összedolgozzuk és vizes kézzel kis golyókat formázunk. Belehempergetjük az apróra vágott zöld fűszer keverékébe vagy a durvára darált borsba.Tálra tesszük egy sor borsos egy sor zöldséges golyót .
Tálalásig alaposan behűtjük. Közvetlen tálalás előtt minden sajtgolyóba 1-1 ropit szúrunk ,hogy azzal megfogva vehessük ki a sajtunkat.
Juhsajt házilag recept


Hozzávalók:
50 dkg juhtúró, 1 l tej, 6 dkg vaj, 1 db tojás, 1 kis vöröshagyma, 1-1 mokkáskanál só és őrölt köménymag, késhegynyi szódabikarbóna
Elkészítés:
Ugyanúgy készítem, mint a Házi sajt, II.-t.
Elkészítési idő: 25 perc


Sajt házilag recept



Hozzávalók:
0,5 l tej , 50 dkg tehéntúró , 6 dkg margarin , 1 db tojás , 1 tk só
1 tk szódabikarbóna , ízlés szerint snidling, dió, stb. (elhagyható)
Elkészítés:
A tejbe belemorzsoljuk a túrót és felforraljuk. Ha felforrt, tésztaszűrőn leszűrjük a visszamaradt túrót. Összekeverjük az olvasztott margarinnal, tojással, sóval, szódabikarbónával. Lábasba tesszük és takarék lángon addig keverjük, amíg összeáll és elválik az edény falától. Vízzel kiöblített, tetszés szerinti formába tesszük. Ha kihűlt, hűtőben dermesztjük. Utána fogyasztható.
Tanácsok:
Ajánlatos gyorsan dolgozni vele.



Milka-csoki házilag recept



Hozzávalók:
fél kg. Cukor , 2 dl. Tejszín , 10 dkg. teavaj 25 dkg. zsíros tejpor/ túrista 2 zacskóval/ , 3 púpos evőkanál kakaó , 2 cs. vaniliás cukor
Elkészítés:
A fél kg. cukrot a tejszínt és a vajat lassú tűzön 6-8 percig főzzük.
a tejport, a vaniliás cukrot, és a kakaót egy külön edényben összekeverjük.
Amikor ez is megvan, a két félt összekeverjük, és egy folyékony masszát kapunk. Én egy lapos sütőlapra teszek alufóliát, és erre öntöm a masszát. egyenesre simogatom, és egy vonalzóval felkockázom./Úgy, mint az igazi csokit/ Amikor kihűlt, reggelig hűtőbe teszem. Másnap csokitáblákra méretezem, és fóliába csomagolom.
/Kb. 11 tábla lesz belőle/
Tanácsok:
Nagyon finom, az unokáim imádják, és sokkal olcsóbb, mint az igazi.
Elkészítési idő:
 20 perc


Mexikói vörös bab saláta recept



Hozzávalók:
1 konzerv vörös bab, 1 kis tubus kechap, mexikói chilis bab füszer keverék, pici cukor, olaj, 2 fej lila hagyma, só.
Elkészítés:
A lila hagymát felkockázom és olajon megpirítom, a babkonzervet beleteszem és még egy kicsit sütöm. Rányomom a kechapot, sózom és sűrűre főzöm. A cukor azért kell bele, mert kicsit savanyú a kechaptól és ez el veszi.
Tanácsok:
Köretnek is és magában is nagyon finom.
Elkészítési idő: 20 perc


Tejfölös uborkasaláta recept



Hozzávalók:
2 db kígyóuborka, ecet,  só,  cukor,  2 dl tejföl,  pirospaprika.
Elkészítés:
Az uborkát meghámozzuk, ügyeljünk rá, hogy ne legyen közte keserű, (mindig meg kell kóstolni mindkét végét), azután legyaluljuk vagy vékony karikákra szeleteljük.
Besózzuk, kicsit állni hagyjuk kis vízben. Ecettel, cukorral, paprikával ízesítjük, tálalás előtt belekeverjük a tejfölt.

Csemege uborka recept



Hozzávalók:
Egészen apró, hibátlan uborka, a levéhez l-enként 1 csapott evőkanál só, 1,5 evőkanál kristálycukor, 4-4 egész fekete bors és szegfűbors, 2 szegfűszeg, 1-1 szál kapor és tárkony, kis darabka torma, 1-1 késhegynyi őrölt gyömbér és köménymag, ecet ízlés szerint, 1 csapott mokkáskanál benzoesavas nátrium
Elkészítés:
Ízlés szerinti ecetes vizet keverek, valamivel többet, mint amennyi az uborkát ellepi. Beleszórom a fűszereket és a tartósítószert, majd felforralom. Közben az uborkát gondosan megmosom, lecsöpögtetem és kiforrázott üvegekbe rakom. (A zöld fűszerekből is beleteszek az üvegbe.) A forró levet ráöntöm, majd lazán lekötöm. Langyos helyen (napon vagy meleg konyhában) érlelem egy héten át. Leapadt levét pótolom, végül szorosan lekötve teszem el végleges helyére.
Elkészítési idő:
 60 perc


Lila hagyma püré recept



Hozzávalók:

1 kg lilahagyma , 1 dl olívaolaj , 5 dl vörösbor , 5 dl almalé , 3-4 babérlevél
2 ágacska rozmaring , 1 kávéskanál fekete bors , 1 mokkáskanál köménymag
2 evőkanál cukor , 1 kávéskanál só , üvegenként késhegynyi tartósítószer
Elkészítés:

A lila hagymát tisztítás után karikára vágjuk. Az olajat felforrósítjuk és a hagymát üvegesre pároljuk benne. Felöntjük a vörösborral és az almalével, hozzáadjuk a cukrot , a sót, és a fűszereket, majd lassú tűzön folyamatosan kevergetve sűrű péppé főzzük.
Azon forrón üvegekbe töltjük , a tetejére késhegynyi tartósítószert teszünk. Az üvegeket lezárva száraz dunsztba hagyjuk kihűlni.
Tanácsok:
Sertéssültek és sült halak mellé ajánlom.


Karfiolkrém recept


Hozzávalók:

1 nagy karfiol , Só , ételízesítő , bors , 2 nagyobb fej hagyma ,
1 fél doboz majonéz , 1 nagy pohár tejföl.
Elkészítés:

A karfiolt darabokra vágva sós vízben puhára főzni, majd szűrés, összeturmixolás. A hagymát apróra vágni, rá a karfiolra és a többi hozzávaló. Jól összekeverni friss vagy pirítós kenyérrel tálalni.
Tanácsok:
Ha valaki nem szereti annyira pépesen elég villával összetörni.

Meli halas krémje recept

Hozzávalók:

1 darált halkonzerv ,3-4 főtt tojás, 2dl tejfel, 30-40 dkg szalámi.
Elkészítés:

A halat olajjal együtt egy tálba öntöm belereszelem a főtt tojást és összekeverem a tejfellel. majd annyi szalámit reszelek -vagy darálok- bele hogy még kenhető masszát kapjak. Aki szereti a sajtot azt is keverhet bele.

Olajos halas szendvicskrém recept

Hozzávalók:

olajos hal(sprotni) , majonéz , hagyma , petrezselyem , pár csepp citromlé
Elkészítés:

Az olajos halat villával összetöröm, hozzáadom az apróra vágott petrezselymet és hagymát, a citromlevet végül a majonézt. Összekutyulom. Tutira nem éri meg, hogy összeérjenek az ízek, mert annyira finom, hogy rögtön megeszed!!
Tanácsok:
Nagyon finom.
Lehetőleg hétvégén csináld meg! :)


Nyári tonhalkrém recept



Hozzávalók:

2 doboz tonhalkonzerv , 1 fej lila hagyma , 2 keményre főzött tojás , 2 kovászos uborka , 1 citrom , mustár , majonéz , só, bors.
Elkészítés:

A tonhalkonzerveket és a főtt tojásokat villával összenyomkodjuk. Hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, a felkockázott uborkát. A citrom levét hozzáfacsarjuk. Ízlés szerint adagolt mustárral, majonézzel krémesre keverjük. Ha szükségesnek találjuk, sózzuk borsozzuk.
Tanácsok:
Fogyaszthatjuk pirítóssal, vagy egyszerűen szendvicsként.
Jól kiegészíthető olívabogyóval, friss zöldségekkel.






Házi joghurt Marcsi módra recept



Hozzávalók: Házi joghurt: 

2l házi/vagy magasabb zsírtartalmú/tej , 1 evőkanál cukor , 1 natúr élőflórás joghurt
Elkészítés:

Felforralom a tejet a cukorral,majd hagyom kéz melegre hűlni. Akkor teszem hozzá a joghurtot. Másnapig hagyom szobahőmérsékleten "érni".Mikor megsűrűsödött beteszem a hűtőbe.
Tanácsok:
Nagyon jó lekvárral,gyümölcsökkel,mézzel
Elkészítési idő:
 1 perc





Svéd gombasaláta recept


Hozzávalók:

30 dkg gomba (konzerv, ebben az esetben jobb mint a friss) , 5 dkg vöröshagyma , 6 dkg olaj , 4 dkg paradicsompüré , 1 dl fehérbor , 1 db babérlevél , 1 reszelt citrom héja kevés citromlé , 1 kis csokor petrezselyem
Elkészítés:

A gombát leszeljük. A hagymát finomra kockázzuk, az olajon megfuttatjuk, hozzáadjuk a gombát és a paradicsompürét. A fűszerekkel ízesítjük, és lassú főzés mellett lassan hozzáadjuk a bort. Ha nem elég pikáns, citromlevet adhatunk hozzá. A végén finomra vágott petrezselyemmel összeforraljuk. Jó étvágyat!
Tanácsok:
Mindenféle húsokhoz, zöldségekhez fenséges, de magában fogyasztva is isteni!!!
Elkészítési idő: 35 perc

Svéd gombasaláta II. recept

Hozzávalók:
50 dkg gomba, , 1 dl olaj, , 5 dkg hagyma, , citrom, , 2 g paprika , őrölt bors,
babérlevél, kakukkfű,  1 dkg paprikakrém,  5 dkg paradicsompüré,  só.
Elkészítés:

Az olajban megpirítom a hagymát, hozzáadom a felszeletelt gombát és megpárolom. Megszórom paprikával, elkeverem, paradicsompürével, paprikakrémmel, citromlével, babérlevéllel, sóval, őrölt borssal és kakukkfűvel fűszerezem és tovább párolom. Ha túl sűrű lenne, vízzel hígítom.
A babérlevelet és a kakukkfűszárakat kiveszem. Salátaleveleken citromkarikával és kemény tojáskarikákkal körítem.
Elkészítési idő: 45 perc


Házias Svéd Gombasaláta recept


Hozzávalók:

15 dkg paradicsompüré , 3ek ketchup , 25 dkg champignon gomba/konzerves gomba , 2 ek olívaolaj , 1 ek cukor/folyékony édesítőszer , 2 csipet só
babérlevél , 1/2 fej vöröshagyma
Elkészítés:

Az olajon üvegessé párolom a hagymát, majd beleöntöm a vékony szeletekre vágott gombát. Ha megpuhult, beleöntöm a paradicsompürét, sóval, babérlevéllel ízesítem. Megvárom míg rotyog, ekkor kerül bele az édesítő/cukor és a ketchup. Mikor összeálltak az ízek, lehűtve tálaljuk.
Tanácsok:
Ez egy kicsit másként készül, mint a többi recept, érdemes kipróbálni!
Elkészítési idő:
 25 perc



Sváb krumplisaláta recept

Hozzávalók:

1 kg nem szétfőlő krumpli , 6 ek bor vagy alma ecet , 1 ek mustár , só , bors ,
1 erőleves kocka,  5 ek olívaolaj , 3-4 ek cukor , 1,5 dl forró víz , 2 nagy fej lila hagyma , ha van snidling
Elkészítés:

A krumplit megfőzöd, meghámozod, majd lereszeled. Hozzárakod a lila hagymát amit nagyon apró kockákra vágsz. Egy tálba a leveskockát felöntöd 2dl forró vízzel, belekevered a mustárt, olajat, cukrot, fűszereket és jól összekutyulod, majd nyakon öntöd a krumplit. Ha még meleg a krumpli és az öntet is akkor 20-30 perc alatt összeérik. Ha van snidlinged vágd bele, de nélküle is finom.
Tanácsok:
Itt felénk mindenki mázsa számra veszi Ausztriába a dobozos krumplisalátát, ami tényleg finom, de 500 Ft-ból sokkal nagyobb mennyiség kijön, sőt mivel nem kell hozzá sok minden nem nagyobb gond megcsinálni, mint a sima hagyományos verziót. Saját kísérletezés eredménye, bár nem volt nagy feladat, csak az arányokat kellett eltalálni. Kéretik nem megrémülni, mert ezt nem lepi el a lé, mint amit "itthon" csinálunk. Vigyázat hamar elfogy :D
Elkészítési idő: 60 perc


Bécsi krumplisaláta recept



Hozzávalók:

1 kg salátakrumpli (kifli vagy rózsa) , 1 nagy fej lila hagyma , só, bors ,
1/2 citrom , 2 dl víz vagy zsírtalan húsleves , 4 ek. borecet , 1 csapott ek. Porcukor , 1 csokor snidling v. petrezselyem , néhány zellerlevél /elhagyható/
2 ek. olaj
Elkészítés:

Sós vízben megfőzöm héjában a krumplit, addig meghámozom, amíg még meleg. A hagymát megtisztítom, vékony karikákra vágom, a krumplit felkarikázom, egy mély tálba teszem. A forró húslevesbe teszem a borecetet, sót és cukrot és ráöntöm a krumplira. A zöld fűszereket apróra vágom és ráteszem. Meglocsolom az olajjal,és megborsozom.
Tanácsok:
Nagy szelet rántott hússal tökéletes.
Elkészítési idő: 40 perc


Túrós kókuszgolyó recept


Hozzávalók:

50 dkg túró , 35 dkg porcukor , 30 dkg kókuszreszelék (ebből tegyünk félre a "panírozáshoz") , 2 cs vaníliás cukor , 1 citrom leve és reszelt héja
magozott meggy
Elkészítés:

A hozzávalókat összegyúrjuk.
Kis gombócokat formálunk belőle.
Mindegyik közepébe beleteszünk 1 szem kimagozott meggyet.
Meghempergetjük a golyókat a kókuszreszelékben.

Csokoládé házilag recept



Hozzávalók:

50 dkg kristálycukor , 1,5 dl víz , 5 dkg kakaó , 20 dkg margarin
18-20 dkg tejpor
(Lehet ízesíteni durvára vágott dióval, mogyoróval, mandulával, kókusszal, esetleg rumba áztatott mazsolával)
Elkészítés:

A cukorból és a vízből 3-4 perc alatt szirupot főzünk, majd beletesszük a kakaót és újabb 3-4 percnyi főzés következik.
A tűzről levéve belekeverjük a margarint ( ha esetleg ízesíteni akarjuk, akkor most kell azt is hozzáadagolni)és ha már langyosra hűlt, jöhet bele a tejpor is. Kivajazott vagy fóliával bevont tepsibe vagy tálcára simítjuk. Ilyenkor még lehetőség van rá, hogy késsel ügyesen bejelöljük a kockákat is a tetején.
Tanácsok:
Bár nehéz ellenállni az azonnali kóstolásnak, pár órát mindenképpen várni kell, míg megszilárdul teljesen.


Milka-csoki házilag recept



Hozzávalók:

fél kg. Cukor , 2 dl. Tejszín , 10 dkg. teavaj ,25 dkg. zsíros tejpor/ turista 2 zacskóval/ , 3 púpos evőkanál kakaó ,2 cs. vaníliás cukor
Elkészítés:

A fél kg. cukrot a tejszínt és a vajat lassú tűzön 6-8 percig főzzük.
a tejport, a vaníliás cukrot, és a kakaót egy külön edényben összekeverjük.
Amikor ez is megvan, a két félt összekeverjük, és egy folyékony masszát kapunk. Én egy lapos sütőlapra teszek alufóliát, és erre öntöm a masszát. egyenesre simogatom, és egy vonalzóval felkockázom./Úgy, mint az igazi csokit/ Amikor kihűlt, reggelig hűtőbe teszem. Másnap csokitáblákra méretezem, és fóliába csomagolom. /Kb. 11 tábla lesz belőle/
Tanácsok:
Nagyon finom, az unokáim imádják, és sokkal olcsóbb, mint az igazi.
Elkészítési idő: 20 perc


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése